Landscape Festival Praha 2014

Landscape Festival Praha 2014

(13. 6. 2014) KRAJINA – MĚSTO – VEŘEJNÝ PROSTOR
Druhý ročník festivalu navazující na diskuzi o zkvalitnění veřejného prostoru v České republice i o úloze krajinné architektury.
Workshop: 17. 06. 2014 18:00, Praha 3, Nákladové nádraží Žižkov, Jana Želivského 2

 
 
 
 

Landscape Festival Praha 2014

KRAJINA – MĚSTO – VEŘEJNÝ PROSTOR
Druhý ročník festivalu navazující na diskuzi o zkvalitnění veřejného prostoru v České republice i o úloze krajinné architektury.
Workshop: 17. 06. 2014 18:00, Praha 3, Nákladové nádraží Žižkov, Jana Želivského 2


Harmonogram:

17.6. /18.00 – 24.00/
- zahájení za účasti primátora hl. města Prahy
- koncert kapel Květy, Lesní zvěř, Megaphone a Swamp safari sound system
- afterparty
/program bude upřesněn do 31. května/

červenec, srpen/
- Kontejnery
- Nadace Proměny
- 4 dim
- Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu
- Automat
- Praguewatch
- Odbor územního rozvoje Prahy 3
- Kancelář veřejného prostoru
/program bude upřesněn do 31. května/

1.-8. září/
cyklus přednášek zahraničních odborníků
- Švýcarský večer/
robin winogrond landschaftsarchitekten prezentace projektu Lausanne Jardins 2014
- Norský večer/
strategie veřejných prostor v Oslo
sami rintala/rintala eggertsson architects
- projekt eunic večer /
belgie - omgewing
izrael – mayslits kassif architects
/program bude upřesněn do 31. května/

9.9. /18.00 – 24.00/
ukončení festivalu
- debata/Iniciativa Za novou Prahu
- performance studia archwerk
- hudební produkce
/program bude upřesněn do 31. května/

http://landscape-festival.cz/


 

 

TISKOVÁ ZPRÁVA, 12. 6. 2014

Praha má nový festival. Potrvá tři měsíce a návštěvníky provede krajinou (architektury)

Dvě místa, tři měsíce, šestice výstav, několik desítek přednášek, uměleckých akcí a performance a kontinuální doprovodný program. Taková je náplň nového festivalu pro Pražany i návštěvníky metropole. Festival Landscape se od 18. června do 9. září rozklene po krajině mezi Galerií Jaroslava Fragnera na Starém Městě a Nákladovým nádražím Žižkov. Představí nejpodnětnější realizace i návrhy z úzké oblasti architektury – krajinářské architektury a tvorby zaměřené na veřejný prostor.

 

Rozsáhlý mezioborový Festival Landscape Praha 2014 přiváží do Prahy okolo stovky projektů především z evropských zemí, pod nimiž jsou často podepsáni architekti zvučných jmen. Představí se však i studenti předních českých vysokých škol, které se věnují tématu krajinářské architektury. Centrem této části je jeden z potenciálně nejzajímavějších příkladů krajinné architektury – Nákladové nádraží Žižkov.

 

Mnoho projektů je z oblasti rekultivace, rehabilitace opuštěných částí krajiny nebo průmyslových území, urbanizace zanedbaných městských veřejných prostor – vše pro nové, převážně rekreační funkce a sportovní vyžití, pro setkávání, kulturu a vzdělávání. Zde bych upozornil především na výstavu Krajina z druhé ruky – nová identita německé průmyslové krajiny a specifika tvorby zeleně v postindustriálních areálech,“ vysvětluje jeden z autorů celého konceptu Landscape festivalu, kurátor Dan Merta.

 

Výstavní část po tři měsíce doprovodí hudební vystoupení, krajinné a land-artové instalace nebo ukázky guerillových průniků do veřejného prostoru. Pod touto částí jsou podepsány významné osobnosti tuzemského uměleckého a krajinářského prostředí - například Kurt Gebauer, Lenka Klodová, Vladimír Sitta, Eva Wagnerová anebo sdružení velkoměstských zahradnic Kokoza či Nadace Proměny.

 

Část Festivalu Landscape odehrávající se především na Nákladovém nádraží Žižkov se týká rovněž České republiky. Zdejší, pro disciplínu krajinářské architektury emblematické, realizace budou soustředěny v Galerii Jaroslava Fragnera. Právě zde kurátoři Dan Merta a mladí tvůrci ze studia 4dim pod názvem CzechScape představí nejvýraznější kreace vypovídající o kvalitách současné české krajinářské architektury s jejími přesahy do dalších příbuzných disciplín v posledních dvaceti letech od soukromých zahrad až po intervence do veřejného prostoru.

Rusín, Wahla, Sender, Litomyšl, 2007. Foto Filip Šlapal

Téma je pojato jako komplexní obraz samotné krajiny, zahradních prostor i krajiny městské, jakožto společné architektury pod jednou oblohou. Výběr představuje díla vzniklá pod taktovkou současné plně aktivní generace architektů a umělců naší doby, ale zároveň v úvodu obsahuje také krátké srovnání s počiny předchozí praktikující generace, kterou jsou současní tvůrci různou měrou ovlivněni a na kterou přirozeně navazují,“ přibližují obsah Klára Stachová, Andrea Honejsková a Jakub Hepp z 4dim. Sáhli například po známějších realizacích ateliéru mca (Bastion v Praze), Josefa Pleskota (Jelení příkop) nebo Cigler Marani Architects v kancelářském komplexu na pražském Chodově.

 

V mnoha ohledech objevná však bude část zaměřená na historii oboru české krajinářské architektury, jejž v Česku utvářeli například Ladislav Žák, legenda oboru Ivar Otruba nebo Vladimír Sitta. Ostatně, všem jmenovaným, jejich spolupracovníkům i následovníkům je věnována i část rozsáhlé česko-anglické publikace CzechScape.


O aktuálnosti celého Festivalu Landscape svědčí mimo jiné jeho prolnutí například s červnovým festivalem reSITE, který se zaměřuje komplexně na města a život v nich. Podle Dana Merty stále podstatnější úlohu veřejného prostoru v urbanismu měst a obcí stvrzují i četné debaty a další akce za účasti nejen odborné veřejnosti. Stejně jako namátkou Cena Petra Parléře či založení Kanceláře veřejného prostoru při Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy.


Jakoby se ale pro městský prostor zapomínalo, že zájem si zaslouží celá česká krajina od Aše k Jablunkovu. Že i ona trpí nekoncepčností a nezájmem vyšších míst. Tato krajina si sama bohužel už nepomůže, neboť již byla historicky industriálně znásilněna a je pouze na nás, jak jí umožníme dále přežít ve své kráse, či budeme stále více hyzdit její matérii,“ apeluje Dan Merta.


Snahou pořadatelů (Galerie Jaroslava Fragnera, MČ Praha 3 a Nákladové nádraží Žižkov) je oživit na letní měsíce lokalitu kulturní památky Nákladového nádraží Žižkov, místa, které se může zdát zapomenuto, ale které má obrovský potenciál pro budoucnost.

AP Atelier, ČSOB v Radlicích. Foto Tomáš Souček

Více informací na www.gjf.cz, www.landscape-festival.cz nebo http://nakladovenadrazizizkov.cz/

 

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Veřejný prostor/landscaping

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

25. 5. 2020 17:38:58

Re: Interiér rodinného domu

Jako uživatelka bych měla k Vašemu návrhu několik výhrad, ačkoli je interiér na pohled impozantní : 1) podle velikosti ložnice a postlelí odhaduji, že kuchyň bude mít rozměry cca 4x5 m. I když velká kuchyň je krásná, současně by měla šetřit nohy kuchařky, která kromě vaření je možná celý den pracovně na nohou a ještě obstarává malé děti. Víte jak se naběhá s hrncem špaget po kuchyni, než ho někam umístí? A další cca 3 m k jídelnímu stolu, když chce servírovat. Nechtěla bych to. Kuchyň, kde se nestoluje, má být prostorná, praktická, ale ne rozlehlá! 2) Ložnice na opačné straně domu od WC vám nebude vadit, dokud budete mladí a zcela zdraví. Potom si zařídíte raději ložnici v sousední koupelně, než bloudit po celém domě. 3) chválím nápad dvoupostele s prostředním madlem v dětském pokoli. Skvělý nápad s multifunkční a velkokapacitní pohovky s postelemi pro hostinský pokoj (nebo do obýváku). Ale rodičům se dvěma dětmi i stejného pohlaví, bych zcela určitě, po všech svých zkušenostech, doporučila raději dva malé pokojíky než jeden společný. Možná ten společný tak max. max. do 5. třídy. Ale pak by jej muselo být možné rozdělit na dva. P.S. Pohled z pohovky obýváku do přírody může být úchvatný, na krb také. Přesto bych umožnila pro konzervativce i pohled na obrazovku TV - pohovka jak stvořená pro domácí kino! Je mi líto, ale snaha po umění tady, podle mne, převyšuje funkčnost a praktičnost. Měly by být v rovnováze. Člověku běžně nestačí jen se dívat, v bytě musí i příjemně žít.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz