Lario. Nové centrum Dolních Měcholup s náměstím

Lario. Nové centrum Dolních Měcholup s náměstím

(20. 4. 2020) Ian Bryan Architects 

   
  • Analýza

 
 
 
 

Lario. Nové centrum Dolních Měcholup s náměstím

Ateliér Ian Bryan Architects (IBA) se stal vítězem vyzvané architektonické soutěže na revitalizaci centrální části Dolních Měcholup v Praze. Projekt se soustředí na vytvoření nového náměstí podél ulice Kutnohorská, které by mělo sloužit jako jakýsi odrazový můstek budoucího rozvoje čtvrti s novou zástavbou v jejím východním cípu.

Cílem proměny původní úzké návsi je vznik nového náměstí s občanskou vybaveností a službami, jako jsou poliklinika, pošta, drobné obchody nebo třeba malý supermarket podél parteru náměstí. Rozšíření ulice v této centrální části do otevřeného prostranství dává vyniknout stávající historické budově školy a přilehlému parku.

Designový návrh nových staveb polyfunkčního komplexu B1 je inspirován tradičními českými statky a stodolami, které často lemovaly hlavní vesnickou cestu a tvořily přirozenou náves. Parter kolem náměstí vytvoří krytou kolonádu, která odkazuje na klasická podloubí pulzující maloměstským životem, zatímco v obytných patrech nad nimi usazuje příjemné balkóny a terasy, čímž vzniká měkká bariéra mezi veřejným a soukromým prostorem. Tato osvědčená koncepce vytváří bohatý a zajímavý prostor, ve kterém se má náměstí stát místem různorodých aktivit pro místní i návštěvníky.  

Na severní straně náměstí vyrostou v rámci transformace dvě nové bytové stavby B2 a B3, na které postupně naváže plánovaný rozvoj území o celkové rozloze přibližně 1,5ha.

Jak podotýká ředitel IBA Eduard Trembuľak: „ Máme velké štěstí, že jsme se v našem ateliéru mohli už několikrát podílet právě na takových projektech, jako je tento v Dolních Měcholupech, které se soustředí na pozitivní rozvoj veřejných prostranství v menších městech a čtvrtích a pomáhají budovat a udržovat sousedskou komunitu.“

Projekt dostal název Lario a stojí za ním developerská skupina CPC.
tisková zpráva


Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Veřejný prostor/landscaping

Komentáře ke článku

 
 
 
 

26. 6. 2021 18:06:53. Re: Lario. Nové centrum Dolních Měcholup s náměstím. RADEK RŮŽIČKA

 
 
 
 

26. 6. 2021 18:06:53. Re: Lario. Nové centrum Dolních Měcholup s náměstím. RADEK RŮŽIČKA

  Zdravím. Poptávám kamionovou dopravu. I bourací a
stavební stroje. Fa. ATOS SERVIS. nebo AKTIV LOOK. Sro. Možná spolupráce při vystavbe

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz