Lassila Hirvilammi: Sauna Tonttu

Lassila Hirvilammi: Sauna Tonttu

(15. 1. 2014) Bývalá stodola rekonstruovaná na saunu tonttu (skřítek)

 
 
 
 

Lassila Hirvilammi: Sauna Tonttu

Bývalá stodola rekonstruovaná na saunu tonttu (skřítek)


Architekti: Lassila Hirvilammi
Místo: 63800 Soini, Finsko
Hlavní architekt: Anssi Lassila
Stavitel: TMI Petri Piipponen
Plocha: 16 m2
Realizace: 2010
Foto: Mikko Auerniitty

Sauna se nachází na vrcholu skalnatého kopce vysokého 200 m n.m. K její kryté terase vede cestička přes kukuřičné pole. Procházka nahoru do sauny je součástí procesu čištění.

Sauna využívá konstrukci stodoly z devatenáctého století, jež byla na dnešní místo přenesena ve čtyřicátých letech minulého století a která se nevyužívala víc než padesát let. Nyní tedy znovu ožila jako sauna.

Při renovaci bylo shnilé kulatinové dřevo opraveno a v případě potřeby vyměněno obložení. Nové konstrukce stropu, terasy a můstku jsou smrkové a časem zešednou.

Uvnitř je roštová podlaha, vyrobená stejně jako sedadla a lavice z výběrového smrku. Nové hoblované dřevo světlé barvy kontrastuje s povrchem staré kulatiny.


Sauna je primitivní, to znamená, že všechny aktivity probíhají ve stejném prostoru. Vnitřní prostor je vysoký, takže je zde vhodná teplota pro každého, ať sedí v páře, myje se nebo relaxuje. U horních lavic jsou dveře na můstek, po němž se jde do vany.

Místní zručný stavitel postavil saunu podle výkresů obsahujících pouze minimum informací.


 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz