Lávka na Farských humnech

Lávka na Farských humnech

Veselská a Žižkova ulice, Žďár nad Sázavou

(17. 3. 2021) Refuel

   
 
 
 
 

Lávka na Farských humnech

Farská humna nebo Farčata je místní název pro historicky nezastavěnou plochu mezi ulicí Veselskou a Sázavou. Na Farských humnech až do poloviny 20. století končilo město. V padesátých letech 20. století zde byla navržena zástavba. Tento plán nebyl nikdy realizován. Prostor byl nevyužitý do začátku 21. století, následně tu byl vybudován park.


Lávka je součástí širšího projektu „Rozvoj cyklistických stezek ve Žďáře nad Sázavou a okolí“ a revitalizace parku Farská humna. Cyklotrasa je lávkou odkloněna ze silnice I/19 a umožňuje napojení čtvrti Stalingrad na centrum města bez nutnosti překonávat komunikaci I. třídy. Lávka spojuje oba břehy v místě příčné cesty parkem z Veselské ulice na levém břehu a Žižkovou ulicí na pravém břehu. Je vedena přímo jak v půdorysné stopě, tak v podélném řezu. Z předmostí jsou navrženy schody k řece, které umožní přímý kontakt s vodou.

Nosný systém tvoří ocelové I profily o výšce 45 cm spřažené se železobetonovou deskou. Na obou březích je konstrukce vetknuta. Nosníky byly ošetřeny černou práškovou barvou. Železobetonová deska je opatřena pochozí izolací. Lávku po obou stranách lemuje zábradlí z prken, kotvených z vnější strany.

Autorská zpráva
Foto: Kamil Saliba


Autor: Refuel s.r.o. – Zbyněk Ryška, Jan Skoupý
Projekt: OPTIMA s.r.o. – Josef Pořický
Realizace: PORR a.s., Ponvia construct s.r.o.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2020

 
 
 
 
49.5606063
15.9356392
Lávka na Farských humnech

Lávka na Farských humnech
Veselská a Žižkova ulice
Žďár nad Sázavou

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz