Lesovna

Lesovna

(11. 6. 2019) Fránek Architects

   
 
 
 
 

Lesovna

Základní ideou domu bylo znovuoživení historické tradiční lesovny. Její přizpůsobení dnešním potřebám a technickým možnostem, které zachovávají původní funkci, tedy péči o les, o krajinu, o životní prostředí. Studie navíc řešila tento problém filosoficky: bylo navrženo ideové spojení člověka s přírodou, souznění funkcí a podstaty přírodního rámce a člověka, rozhodnutého s tímto rámcem koexistovat, žít v něm soudobým životem a pečovat o něj, pomáhat naplňovat jeho funkce.
Archetypální forma budov je dotažena do důsledku v exteriéru, taktéž zapojením do středu lesa, ve kterém se nachází. Interiéry jsou odkazem na nadstandardní vybavení lesních residencí minulých staletí ovšem ve zcela soudobém duchu.

Původní dispozice byla vybourána včetně části stropu, aby vznikl plynoucí, jasně definovaný prostor s řadou prostorových zážitků. Společenská část s velkou kuchyní a jídelnou ve skleníku přes dvě patra je v kontrastu s bílými boxy ložnic tvořícími atmosféru intimních lesních obydlí drobného měřítka. Interiéry těchto ložniček jsou vytvořeny ze dřeva a kamene.

Objekt doplňuje vodní plocha a jedna původní stodola, které jsou předmětem dalšího obohacení architektury celého areálu. Rybník i stodola budou sloužit k rekreační, ale i hospodářské funkci.
Celý pozemek, který byl dříve lesní školkou je zrekultivován a vytříbenou formou zapojen do okolní krajiny v hloubi lesa.

Autorská zpráva
Foto: Petr Polák

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2016

Komentáře ke článku

 
 
 
 

11. 6. 2019 16:33:07. Re: Lesovna. Zdeněk Meisner

11. 6. 2019 20:30:18. Re: Lesovna. Ondřej J.

 
 
 
 

11. 6. 2019 16:33:07. Re: Lesovna. Zdeněk Meisner

  Můj švagr a vrstevník, měl jako už kluk na zahradě intenzivní rybník, dnes má dvouhektarový+mlýn s turbinou, cca 20 krav. 30 let byl lesníkem, s přírodou je dokonale srostlý kdysi hájovnu a dnes hospodářství má krásné, dokonale funkční a MLUVÍ NORMÁLNĚ: Kydům nějakého pražáka o "souznění" a " "fílosofickém řešení problému" by se vysmál stejně tak prošťouchnutému stropu s "řadou prostorových zážitků". Inu, když se ikonický architekt vykadí, je to poezie hodná Nezvala.

11. 6. 2019 20:30:18. Re: Lesovna. Ondřej J.

  Vykuchaný sterilní dům. Škoda, že nejsou ukázány fotky původního stavu.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz