Liberecká galerie má cenu za novostavbu v historickém prostředí

Liberecká galerie má cenu za novostavbu v historickém prostředí

(19. 2. 2014) (ČTK) - Cenu Klubu za starou Prahu za nejlepší novostavbu v historickém prostředí včera dostal depozitář Oblastní galerie v Liberci, který vyrostl v sousedství tamních městských lázní. Samotné lázně z roku 1902 se po dvouleté rekonstrukci změnily na galerii výtvarného umění, otevírat se bude už 26. února. Depozitář navrhl tým, který tvořili Karel Novotný, Jiří Buček, Petr Čihák, Jan Duda, Jana Hlavová a Filip Horatschke.

 
 
 
 

Liberecká galerie má cenu za novostavbu v historickém prostředí

(ČTK) - Cenu Klubu za starou Prahu za nejlepší novostavbu v historickém prostředí včera dostal depozitář Oblastní galerie v Liberci, který vyrostl v sousedství tamních městských lázní. Samotné lázně z roku 1902 se po dvouleté rekonstrukci změnily na galerii výtvarného umění, otevírat se bude už 26. února. Depozitář navrhl tým, který tvořili Karel Novotný, Jiří Buček, Petr Čihák, Jan Duda, Jana Hlavová a Filip Horatschke.


"Městské lázně stojí v jedné z nejkrásnějších čtvrtí České republiky, vzniklých v éře pozdního historismu a rané secese na přelomu 19. a 20. století," uvádí členové klubu. I když stavba lázní je formálně bohatou architekturou, autoři depozitáře se rozhodli pro přísnou formu jednoduchého hranolu. "Zvolili však pro tento strohý tvar správné měřítko a správně ho též umístili do uliční čáry, vzdor jiným úvahám, které doporučovaly depozitář jakoby schovat do hloubky pozemku," říká předseda poroty Rostislav Švácha.

Klub Za starou Prahu vyhlásil vítěze ceny podesáté. Soutěží chce mimo jiné přispívat k dialogu mezi památkáři a architekty, jejichž úsilí někdy zdánlivě podle obecně sdíleného názoru jde proti sobě. Klub oceňuje stavby, které podle něj nenarušují historické prostředí, vynikají hodnotnou architekturou a kultivují své okolí.

Cenu může dostat autor stavby z celé republiky, nikoliv jen z Prahy. Porotu ceny tvoří 21 členů výboru klubu, který si říká Domácí rada. Letos rada diskutovala o 12 stavbách, do finále se jich dostalo šest. Nominaci mělo také Divadlo na Orlí v Brně, rodinný dům s ordinací v Holešově, Národní centrum zahradní kultury v Kroměříži, polyfunkční dům v Mohelnici a dostavba hotelu Arigone v Olomouci.

V letošním ročníku převažovaly stavby z Moravy; Čechy ve finále reprezentoval vítězný Liberec, Praha neměla žádné zastoupení. "Třebaže stavební výroba v České republice prochází krizí, na počtu uchazečů o cenu to znát nebylo. V architektonickém řešení staveb pro historické prostředí, respektive těch zdařilých, se asi neobjevily žádné výrazně nové trendy, ale v rámci těch zavedených si architekti počínají invenčně a nápaditě," konstatuje Švácha.

Historická budova lázní v Liberci byla léta prázdná a město pro ni hledalo využití. Rekonstrukce budovy a dostavba depozitáře stály 360 milionů korun a z velké části je zaplatily evropské fondy. Oblastní galerie v Liberci se do nových prostor stěhuje po 60 letech. V novém sídle získá mimo jiné víc výstavních prostor.

Doplněno Stavbawebzdroj foto Sial

Pomyslné stříbro získala dostavba hotelu Arigone v Olomouci od Alice Michálkové a Pavla Pospíšila, bronz si odnesli architekti z DRNH za Národní centrum zahradní kultury v Kroměříži.

Související články:
Šest staveb má nominace na Cenu Klubu za starou Prahu
Reportáž České televize zde

 

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz