Liberecký kraj chystá stavbu centrálního depozitáře

Liberecký kraj chystá stavbu centrálního depozitáře

(20. 12. 2018) Zpracování investičního záměru zadal kraj ateliéru Adam Rujbr Architects

 
 
 
 

Liberecký kraj chystá stavbu centrálního depozitáře

(ČTK) - Liberecký kraj připravuje výstavbu centrálního depozitáře pro tisíce sbírkových předmětů, které jsou dnes uskladněny v nevyhovujících podmínkách. Náklady se předběžně odhadují na 150 milionů korun. Moderní budova s minimálními nároky na energie by měla vyrůst do pěti let na pozemcích v Českém Dubu, které patří krajské společnosti Silnice LK. Zpracování investičního záměru zadal kraj ateliéru Adam Rujbr Architects. Novináře o tom dne 19. prosince 2019 informovala radní pro kulturu Květa Vinklátová (Starostové pro Liberecký kraj).

"Hledali jsme architektonickou kancelář se zkušeností z projektování velkých pasivních staveb, ideálně právě depozitářů. Veřejné budovy musí být nyní stavěny nízkoenergeticky nebo ideálně právě jako pasivní. Zkušenosti kanceláře v této oblasti nám dávají záruku kvalitního zpracování záměru," doplnila Vinklátová. Ateliér má podle ní s podobnými zakázkami zkušenosti, mimo jiné projektovali depozitář pro Pardubický kraj nebo novou budovu Fakultní nemocnice Olomouc.

"Depozitář musí mít specifické podmínky vhodné právě pro uložení sbírkových předmětů tak, aby zůstaly zachovány pro další generace. Znamená to stabilní vlhkost a teplotu. Tyto typy staveb jsou provozně velmi náročné, pasivní standard je proto vhodným řešením,"
dodala Vinklátová. Pro financování výstavby chce podle ní kraj hledat dotační zdroje. Projekt by měl být připraven tak, aby na něj bylo možné žádat evropské peníze v příštím programovacím období, pokud to bude možné.

Liberecký kraj vlastní několik set tisíc sbírkových předmětů nevyčíslitelné historické hodnoty, jejich tržní cena se odhaduje na stovky milionů korun. Jde o drobné předměty od pohlednic přes známky až po šperky, ale také o velmi rozměrný majetek jako historický nábytek nebo nejrůznější technická zařízení. Největší depozitáře jsou v České Lípě, Kravařích, Sloupu v Čechách, Severočeském muzeu v Liberci, Oblastní galerii v Liberci a také v Mníšku, Raspenavě nebo Jablonci nad Nisou. "Do nového depozitáře ale rozhodně nedáme všechno," dodala Vinklátová.
Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz