Lihovar s pěstitelskou pálenicí

Lihovar s pěstitelskou pálenicí

Svijanský Újezd

(27. 1. 2022) Objektor Architekti

   
 
 
 
 

Lihovar s pěstitelskou pálenicí

Ondřej s Kateřinou se po letech praxe v bankovním sektoru rozhodli jít za svým snem – vybudovat vlastní lihovar. V malebném kraji Českého Ráje koupili historickou usedlost se vzrostlými sady. Toho času se na pozemku nacházely tři objekty v zanedbaném stavu, se kterým si investoři nevěděli rady. Když nás oslovili, cíl zněl jasně: uprostřed jabloňových sadů navrhnout pěstitelskou pálenici s rodinným bydlením.


Rozhodli jsme se pro zachování stávajícího a osvědčeného urbanistického řešení. Trojúhelníkové uspořádání půdorysných stop domů reaguje na potřeby provozu, orientaci ke světovým stranám a průhledy do krajiny. Změna typologie si vyžádala aktualizaci hmoty, která pracuje s výškovými rozdíly terénu. Lihovar využívá jeho konfigurace pro technologický postup – přípravu ovoce v patře, nasávání a výpal kvasu v přízemí. Vysazení stromu uprostřed dává vyniknout centrálnímu dvoru a dodává prostoru příjemnou energii. V přízemí jsme navrhli železobetonový monolit; v patře subtilní fošinkovou dřevostavbu.

Projekční práce, včetně povolování i samotné stavby proběhly nezvykle hladce. Dnes, po dvou letech, Ondřej s Kateřinou pálí lahodné destiláty a vyrábí vlastní sýry. Je možné se zastavit na řízenou degustaci a celou palírnu si prohlédnout. Proces je stále živý. Ve Svijanském Újezdu, tak jako v každém správném venkovském stavení, nebude nikdy vše úplně hotovo.

Autorská zpráva
Foto: alex shoots buildings

Investor: Ondřej Dlabola, Kateřina Dlabolová, www.dlabka.cz
Autoři: Objektor Architekti – Tereza Scheibová, Václav Šuba, Jakub Červenka
Zastavěná plocha: 207 m2
Obestavěný prostor: 1500 m3

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2021

 
 
 
 
50.5872317
15.0433481
Lihovar s pěstitelskou pálenicí

Lihovar s pěstitelskou pálenicí
Svijanský Újezd

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2022 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz