Lihovar s pěstitelskou pálenicí

Ondřej s Kateřinou se po letech praxe v bankovním sektoru rozhodli jít za svým snem – vybudovat vlastní lihovar. V malebném kraji Českého Ráje koupili historickou usedlost se vzrostlými sady. Toho času se na pozemku nacházely tři objekty v zanedbaném stavu, se kterým si investoři nevěděli rady. Když nás oslovili, cíl zněl jasně: uprostřed jabloňových sadů navrhnout pěstitelskou pálenici s rodinným bydlením.

Rozhodli jsme se pro zachování stávajícího a osvědčeného urbanistického řešení. Trojúhelníkové uspořádání půdorysných stop domů reaguje na potřeby provozu, orientaci ke světovým stranám a průhledy do krajiny. Změna typologie si vyžádala aktualizaci hmoty, která pracuje s výškovými rozdíly terénu. Lihovar využívá jeho konfigurace pro technologický postup – přípravu ovoce v patře, nasávání a výpal kvasu v přízemí. Vysazení stromu uprostřed dává vyniknout centrálnímu dvoru a dodává prostoru příjemnou energii. V přízemí jsme navrhli železobetonový monolit; v patře subtilní fošinkovou dřevostavbu.

Projekční práce, včetně povolování i samotné stavby proběhly nezvykle hladce. Dnes, po dvou letech, Ondřej s Kateřinou pálí lahodné destiláty a vyrábí vlastní sýry. Je možné se zastavit na řízenou degustaci a celou palírnu si prohlédnout. Proces je stále živý. Ve Svijanském Újezdu, tak jako v každém správném venkovském stavení, nebude nikdy vše úplně hotovo.

Autorská zpráva
Foto: alex shoots buildings

Investor: Ondřej Dlabola, Kateřina Dlabolová, www.dlabka.cz
Autoři: Objektor Architekti – Tereza Scheibová, Václav Šuba, Jakub Červenka
Zastavěná plocha: 207 m2
Obestavěný prostor: 1500 m3

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*