Likérka

Likérka

Kúpeľná 574/1, Trenčianske Teplice

(4. 1. 2022) Kuklica Smerek architekti

   
 
 
 
 

Likérka

Dům v Trenčianskych Tepliciach byl svojí polohou předurčený pro společenskou funkci. Postaven byl zhruba před sto lety, sloužil jako řeznictví, obchod, nakonec tu byla herna. Majitelé se střídali, takže došlo ke znehodnocení stavby. Noví klienti nás oslovili s přáním proměnit ho na výrobnu likérů, kavárnu a malý obchod.
Rozhodli jsme se stavbu očistit od nánosů a vrátit mu genius loci.  Pomohly nám k tomu historické fotografie – okna jsme vrátili na původní místa, ale nesnažili jsme se dům restaurovat; spíše v jemných odkazech převyprávět jeho historickou podstatu.


Osou dispozice prochází chodba, která dělí provoz na čtyři celky. Každý z nich má svoji vizuální a prostorovou charakteristiku. Obchůdek tvoří kompaktní bílý box s charakterem lékárny. Předsíň u toalet má tmavě zelenou barvu, toalety jsou šedé. Technické prostory, sklady a kotelna mají bílý obklad. Ostatně keramické obkladačky jsou společným prvkem celé stavby, objevují se v každé místnosti. V interiéru kavárny jsme použili ornament, má umocnit dobový charakter objektu. Je tu nejvíce výrazových prostředků a materiálů: měkké čalounění, závěsy, zrcadla a decentní osvětlení. Prostoru dominuje barový pult s dřevěných tyčí zelené barvy. Obchod je s kavárnou propojený skrz chodbu dvojicí portálů. Samotná výroba tvoří barevné protiklady v černé a bílé. Technologická část má podobu black boxu, kde na černém pozadí září destilační nádoby a sudy. Návštěvníci ji mohou sledovat skrz prosklenou stěnu.

Devizou likérky je terasa orientovaná do parku, s kavárnou propojená velkými okny. 
 
Autorská zpráva
Foto: Lousy Auber


Investor: Spirit company s.r.o.
Autoři: Juraj Hubinský, Peter Kuklica, Martin Smerek
Užitná plocha: 214,4 m2
Náklady: 450 000 eur

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2020

 
 
 
 
48.9086363
18.1738985
Likérka

Likérka
Kúpeľná 574/1
Trenčianske Teplice

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2022 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz