Litomyšl otevřela opravené zámecké návrší

Litomyšl otevřela opravené zámecké návrší

(16. 9. 2014) (ČTK) - Město Litomyšl v neděli 14. září slavnostně otevřelo 11 opravených objektů na zámeckém návrší. Tři roky trvající revitalizace návrší přišla na 412 milionů korun a šlo tak o největší investiční projekt v novodobé historii desetitisícového města. Investice byla hrazena z evropského Integrovaného operačního programu. Areál by se měl stát nadregionálním centrem kultury, vzdělávání a společenského života, uvedla pro ČTK mluvčí radnice Michaela Severová.

 
 
 
 

Litomyšl otevřela opravené zámecké návrší

(ČTK) - Město Litomyšl v neděli 14. září slavnostně otevřelo 11 opravených objektů na zámeckém návrší. Tři roky trvající revitalizace návrší přišla na 412 milionů korun a šlo tak o největší investiční projekt v novodobé historii desetitisícového města. Investice byla hrazena z evropského Integrovaného operačního programu. Areál by se měl stát nadregionálním centrem kultury, vzdělávání a společenského života, uvedla pro ČTK mluvčí radnice Michaela Severová.


Stavbaři z firmy Hochtief opravili zámecký pivovar, jízdárnu, kočárovnu, stáj, konírnu, piaristickou kolej, piaristický kostel, park, první a horní nádvoří a předzámčí. Na projektu se podílely čtyři architektonické týmy. Samotný areál renesančního zámku je od roku 1999 zapsán na prestižním seznamu památek kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Zázemí na zámeckém návrší již nyní využívá například obecně prospěšná společnost Centrum pro restaurování, Fakulta restaurování Univerzity Pardubice, organizace Smetanova Litomyšl či Národní památkový ústav. V rámci projektu vznikla také Škola na zámku, která propojuje zážitkovou pedagogiku a genius loci lokality. Připravuje pro žáky základních a středních škol programy zaměřené na hudbu, výtvarné umění, architekturu, historii nebo environmentální výchovu.

V piaristickém kostele Nalezení svatého Kříže je umístěna výstava diecézního muzea nazvaná Andělé na návrší, v konírně labyrint pro děti, stáj slouží jako prostor pro větší kulturní a společenské akce. Regionální muzeum má v nové půdní vestavbě pivovaru depozitáře a dílny, v pivovaru také funguje Evropské školicí centrum zřízené městem Litomyšl a organizací YMCA.

Rozsáhlou opravu by potřeboval i samotný zámek. Památkářům se však zatím nepodařilo sehnat na stavební práce peníze. "Dřívější odhad nákladů byl mezi 200 až 250 miliony korun," uvedl nedávno místostarosta Litomyšle Radomil Kašpar (KDU-ČSL). Podle něj by se mohlo podařit získat dotaci na opravy zámku v novém programovacím období Evropské unie.

Doplněno Stavbaweb:
Nenechte si ujít jedinečné architektonické prohlídky na Zámeckém návrší:
Od pískovce k laminátu

Architektonicko-stavební prohlídky
Zámecké návrší, příspěvková organizace města Litomyšle, nabízí nově návštěvníkům města prohlídkový okruh zaměřený na poznávání moderní architektury v historickém prostředí. Architektonická prohlídka je věnována především objektům dokončeným v rámci projektu Revitalizace zámeckého návrší. Představuje nové prostory v historickém kontextu a přibližuje koncepce jejich tvůrců. Více informací  - ZDE.

Zámecké návrší Litomyšl

www.facebook.com/zameckenavrsi

Související články:

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz