Loft na Vinohradech

Loft na Vinohradech

(29. 3. 2017) LABOR13

   
 
 
 
 

Loft na Vinohradech

K projektu bytu ve staré zástavbě pražských Vinohrad jsme byli vyzváni soukromým investorem v rámci většího developerského záměru. Klient si žádal individuální přístup k řešení svého bydlení, proto se rozhodl vystoupit z přednastaveného systému a nechat si zpracovat návrh na míru. Nad základní dispozicí bytu se nacházela půdní část, která musela být pro potřeby loftového bytu přestavěna.
Základní koncept spočíval ve vytvoření vysokého vzdušného prostoru spodní části s předsíní, kuchyní a obývacím pokojem, ze kterého vede přístup na terasu s výhledem na Žižkovskou věž a Vítkov. Patro s ložnicí a koupelnou je naopak klidné a útulné. Prostory spolu komunikují prostřednictvím vloženého schodiště, které spolu s navazujícím pódiem tvoří výrazný dřevěný prvek obývacího prostoru. Pódium je řešeno účelně, slouží jako vstupní schod na terasu a je do něj zasazena sedací souprava na míru, která může sloužit jako klasické lůžko. Celou spodní část sjednocuje světlá dlažba. Stejně prakticky je navržen i kuchyňský prostor s pracovními deskami z tvrzeného umělého kamene. Fošny masivního dubového stolu jsme vybírali před jeho výrobou. Výrazný prvek představuje také nika s knihovnou, jejíž police může sloužit jako pracovní stolní deska.
Tmavé dřevo schodiště plynule přechází do podlahy patra a kontrastuje tak s betonovou stěrkou centrální zdi s krbem i se světlým obkladem vestavěných stěn s úložnými prostory. V závěru schodiště přivádí sluneční paprsky malý světlík. V patře se opakuje prvek pódia, do kterého je zasazena postel a jehož část pod velkým střešním oknem slouží třeba jako čtenářský koutek. Za dveřmi integrovanými v dřevěné stěně se nachází koupelna s tmavým kamenným obkladem a dalším světlíkem.
Prostor bytu charakterizují také atypicky řešené prvky, které najdeme třeba v posuvných dveřích oddělujících předsíň nebo nerezových madlech skříní s jemným detailem vyfrézované drážky. Interiér doplňují umělecká díla významných českých malířů, zejména nápadná abstraktní malba Evžena Šimery.

Matěj Beránek
Foto: Erik Švamberk


Autoři: LABOR13 – Martin Vomastek, Jiří Bardoděj, Albert Pražák
Místo: Praha 2, Vinohrady

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Bytové domy

Dokončení

2015

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

20. 10. 2022 17:55:02

Re: Odborníci apelují na vládu: odložte projednávání novely stav...

Kromě toho, že se připojuji k této výzvě, upozorňuji na to, že velkým přičiněním pana Františka Lukla, tuším že z 13.1.2021 bylo z novely SZ vyloučeno to podstatné, co mělo být hlavním motorem zlepšení výkonnosti stavebních úřadů základního stupně a tedy i zkrácení doby trvání správního řizení. A to jistě víte, je vyjmutí těchto úřadů z gesce a působnosti místních, obecních a městských úřadů, tedy z vlivu starostů a z jejich rozhodování o personálním obsazení míst odborých pracovníků vč. určování jejich platů podle tabulek a jiného odměňování podle vlastního uvážení. Tedy z vlivu korupčního prostředí, které jednoznačně na mnoha radnicích trvale vládne. Tedy shrnu to takto: žádné změny (ani o 30% podle názoru paní Žanety Hadžič) v trvání správního řízení pro vydání povolení stavby nebo souhlasu s jejím umístěním ani náhodou nečekejme, když je již známo, že přes 3 tisíce pracovník stav.úřadů odejde do důchodu a 3 tisíce na jiná méně exponovaní místa, protože za takové mizerné platy si nebudou dále ničit zdraví, jak z novely SZ již nyní vyplývá. to jsou informace jak z MMR, tak z "terénu", kde se pohybuji již 50 let. Tedy bude chybět víc než 6000 odborníků (a nečekejme, že mladší náhradníci z jiných oborů budou vykazovat potřebné výsledky) a slučováním úřadů nebude ničeho dosaženo, spíše naopak přijdou další odchody těch opravdu zkušených lidí, o nichž si ministr Bartoš myslí, že jsou ti nejslabší. Jak úsměvný je jeho amatérský názor. Holt kozel je opět jednou zahradníkem a paní ing. Hadžič ho ještě podporuje. Tedy ona ví víc než pan ing., Bartoš, ale jen po právní stránce, o praxi v terénu přímo na úřadech ví zrovna tak málo, jako ministr.

 
© 2007–2022 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz