Loftový byt v bývalé továrně na šumák

Loftový byt v bývalé továrně na šumák

(15. 10. 2019) Petr Hnátek

   
 
 
 
 

Loftový byt v bývalé továrně na šumák

Kdysi továrna na šumáky, posléze dílny a kanceláře. A dnes díky architektu Petru Hnátkovi, který původní dispozice zcela přepracoval, vyrostlo moderní a plnohodnotné bydlení pro mladou rodinu. Prostorný loftový byt s terasou je umístěn ve vnitrobloku v pražské Bořivojově ulici.

Dispozice bytu je nově navržena jako 3+kk s maximální volností. Záměrem bylo vytvořit velký obytný prostor s loftovým charakterem. „Od začátku jsme s majiteli diskutovali maximální otevřenost dispozice a výměnu oken za ty s původním členěním,“ říká architekt Petr Hnátek.

Skryté překvapení
Při počátečním průzkumu bylo totiž zjištěno, že se pod starým kazetovým podhledem nachází vysoký prostor pod původní úrovní stropu, přičemž horní část oken, tzv. větračky, jsou zakryty z vnější strany fasádou.

V průběhu přestavby byly vybourány veškeré příčky a podhledy a odhalil se halový prostor dvoutraktu se středovou sloupovou konstrukcí ze dřeva. Toho architekt dokázal bezezbytku využít. Dřevěná konstrukce byla očištěna a v rámci nové dispozice i pohledově zachována. Hladké bílé plochy stěn nových sádrokartonových podhledů s minimálním svěšením společně se zvětšenými okny pak interiér výrazně prosvětlily.

Vstupní chodba je změkčena obloukem a následnou chodbou, která vede do centrálního prostoru na konci dispozice – obývacího pokoje s kuchyní. Chodba je záměrně více otevřená v části západní fasády. Toto zákoutí ji prosvětluje a zároveň může v budoucnu sloužit jako pracovna či dětská herna. V případě potřeby lze tento prostor do budoucna uzavřít i příčkou, a získat tak další pokoj.

Pokoje jsou orientovány do klidového vnitrobloku na východní straně bývalé továrny na šumák.

Netradiční BOX pro koupelnu
Přáním majitelů bylo zakomponovat do nové dispozice dvě koupelny. Jednu blízko vstupu v místě původních toalet a druhou v centru dispozice v návaznosti na obývací pokoj. Tato koupelna je navržena jako samonosný „box“ obložený dřevěným obkladem, který je použitý i v jiných částech bytu. S renovovanými sloupy a dřevěnou podlahou je tak dřevo společným jmenovatelem celého bytu.

Samotná koupelna sestává z lehké samonosné sádrokartonové konstrukce opláštěné vysokopevnostními deskami. Horní část koupelny může později sloužit jako úložný prostor. Majitelé dokonce uvažují i o prostoru na spaní pro návštěvy či pro dětskou hernu. I tyto možnosti konstrukce umožňuje.

Volba padla na Habito H
Společně s majitelem jsme na konstrukci koupelny hledali materiál, který je vhodný do vlhkého prostředí, dokáže kvalitně utlumit hluk, je velmi pevný a umožní kotvení vnějšího dřevěného obkladu,“ vysvětluje architekt Petr Hnátek.

Vzhledem k tomu, že u tradičních zděných materiálů je problémem jejich hmotnost, velká tloušťka stěn, omezená akustika a pracné sekání drážek pro instalace, padla volba na desky Habito H.

Zároveň byl kladen důraz na rychlou realizaci, takže zděné konstrukce nepřipadaly v úvahu a byla upřednostněna stavba suchou cestou,“ doplňuje pan architekt.

Desky Habito H jsou použité i na dalších konstrukcích, zejména v kuchyni architekt využil skutečnost, že lze kotvit předměty v kterémkoli místě běžným vrutem do dřeva. Majitelé totiž nechtěli dopředu řešit umístění jednotlivých skříněk či jiných zavěšovaných předmětů a konkrétní plochy vyztužovat přídavnými profily či výdřevami.

Pro zdraví a pohodlí
Protože bydlení slouží mladé rodině, tak se při výběru materiálů samozřejmě hledělo i na jejich zdravotní nezávadnost, což sádrokartonové desky Habito H prokazatelně splňují.

V rámci přestavby se podařilo vytvořit velkorysý obytný prostor s krásným světlem, kde se mladá rodina cítí příjemně.

podle podkladů společnosti Rigips

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Interiéry/design

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

19. 1. 2020 11:37:05

Re: Re: Praha bude chránit panorama města, střech a podpoří stav...

Praha patří mezi nejkrásnější města světa díky jedinečnému urbanismu - celkovému uspořádání historického jádra i fantastické architektuře - málo kde najdeme tak bohatou směs stylů od románského po slohy 19.století. Za Karla IV. to byla jedna z největších metropolí Evropy a v době baroka již tehdy uznávaná svou jedinečnou krásou. Proč bychom jako Češi neměli být hrdí na tak úžasnou hodnotu? Praha zůstala jedinečná jen proto, že jsme v minulosti neměli dost peněz ji přestavět a tedy zničit, jak se to stalo v jiných evropských metropolích. Teď víceméně bez naší zásluhy vlastníme velkou devízu. Tohle vše ale neznamená, že v Praze musí být šmelina a kriminalita, To s tím nijak nesouvisí, spíše bych řekl, že zatímco krásná Praha možná ani není tak přímo vizitka českých schopností, to, co se děje dnes, česká vizitka je. Také se v Praze můžou stavět mrakodrapy, jen ne do historického panoramatu, to přece není nic hrozného. Proč bychom neměli jedinečnou starou Prahu a vedle rostly moderní čtvrtě. Jen to dělejme rozumně, ne tak, jako v mnoha zničených městech a vesnicích za komunistů, ale bohužel i za dnešní doby. Management je první vlaštovkou rozumného přístupu k rozvoji Prahy a pokud bude trend pokračovat, můžeme se dočkat i dalších rozumných opatření, jako vytěsnění šmeliny a grázlovství. Ale to je běh na dlouhou trať a nezapomínejme, že všechno, co se v Praze děje, je víceméně výsledek českých poměrů. Tak se snažme, abychom nemusely pořád jen koukat na ty Němce, Francouze nebo Švýcary.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o.