Lokalita Perštýn v Liberci - nové využití

Lokalita Perštýn v Liberci - nové využití

(20. 10. 2010) Architektonickou soutěž (pro studenty architektury Technické univerzity v Liberci) na zástavbu dva roky nevyužívané lokality Perštýn vypsal investor na podzim loňského roku. Stavební jáma zbyla po zkrachovalém projektu nákupní Galerie Liberec společnosti ECE Projektmanagement.

 
 
 
 

Lokalita Perštýn v Liberci - nové využití

Architektonickou soutěž (pro studenty architektury Technické univerzity v Liberci) na zástavbu dva roky nevyužívané lokality Perštýn vypsal investor na podzim loňského roku. Stavební jáma zbyla po zkrachovalém projektu nákupní Galerie Liberec společnosti ECE Projektmanagement.

Místo zkrachovalé Galerie Liberec navrhovali studenti nové byty
Liberec 19. října (ČTK) - Služby obchody a hlavně moderní bydlení v zeleni nebo třeba studentský kampus ukrytý v zeleném kopci, takové jsou představy studentů architektury o využití stavební jámy, která zbyla po zkrachovalém projektu nákupní Galerie Liberec společnosti ECE Projektmanagement. Soutěž na zástavbu dva roky nevyužívané lokality vypsal investor, přestože sám tam už stavět nehodlá. Zapojilo se do ní 14 studentů, sedm postoupilo do finále. Dnes porota odměnila tři nejlepší.

Vítězkou je studentka šestého ročníku brněnské architektury Iveta Doležalová, která byla v době vyhlášení v Liberci na stáži. Porota ocenila nejen kvalitu projektu a vhodně zvolený stavební program, ale také eleganci s jakou se autorka dokázala vypořádat s nevýhodnou orientací pozemku směrem na sever. "Orientace není dobrá pro bydlení, proto jsem ji na severu uzavřela budovou se službami a obchody a směrem k jihu ji tvoří zelené terasy s byty, které se svažují k jezírku," popsala projekt autorka. Za vítězný návrh dostala 60 000 korun.
"Chci si koupit kvalitní fotoaparát, a pokud něco zbude, použiju to na cestování," řekla ČTK Doležalová, kterou v architektuře láká vše, co se týká bydlení.


Vítězný návrh Ivety Doležalové


Zajímavé byly ale i další oceněné projekty. Druhou cenu a 30 000 korun dostal student liberecké architektury Jiří Němeček. "Dobře navazuje na stávající infrastrukturu a ocenili jsme i jeho financovatelnost," řekl proděkan fakulty architektury Jiří Suchomel. Student prostor zastavěl domy se službami a byty a navázal na okolní město.

Návrh libereckého studenta architektury Jiřího NěmečkaNové ulice na místě nynější jámy vytvořil i Pavel Deržmíšek, který za třetí místo dostal 15 000 korun. Díru, která vznikla na místě někdejšího svahu, zasypal, i když ne doslova. V podstatě prostor plně zastavěl tak, aby ho vyplnil a šest nových ulic tvoří jakési jizvy, které jednolitý svah narušují. Podél ulic jsou byty, uvnitř bloků parkoviště a služby. Na střeše, která se svažuje k Fügnerově ulici, je zelený park. "Bylo by tam takové studentské městečko," popsal záměr mladý architekt. V budoucnu by se chtěl věnovat hlavně individuálnímu bydlení v duchu tradiční architektury.


Soutěž byla vypsána na podzim loňského roku. Společnost ji vypsala jak pro studenty architektury Technické univerzity v Liberci, tak i pro studenty italské Politecnico di Milano. Sešla se řada návrhů z nichž porota vybrala sedm finálních:Nákupní galerie měla stát přes ulici proti nedávno dokončenému Obchodnímu centru Forum společnosti MULTI Development. Projekt za zhruba 100 milionů eur (zhruba 2,5 miliardy Kč) měl mimo jiné vyřešit i dopravu v této části města. Kruhový objezd v blízkosti centra, který je už dnes na hranici propustnosti, měla nahradit světelně řízená křižovatka.
Pětipodlažní objekt měl být zapuštěn do svahu a na jeho střeše plánovali architekti park. Nabídnout měl 35 000 metrů čtverečních obchodních ploch a parkoviště pro 850 aut. Projekt ale ztroskotal a ECE se soudí se státem. Jako náhradu za zmařenou investici požaduje zhruba 1,8 miliardy korun (70 milionů eur). V Liberci už ale ECE stavět nebude, po skončení arbitráže chce stavební pozemek prodat. ČTK to již dříve řekl jednatel Josef Tobek.

  Plánovaná Galerie Liberec
Podle původního plánu měl být obchod (Galerie Liberec) otevřen na konci roku 2009 nebo na počátku toho letošního (Vizualizace/ECE Praha)

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Projekty

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

19. 2. 2020 11:04:39

Re: Re: Pankrác.

Je nyní 6141.

18. 2. 2020 22:08:26

Re: Žaloba ombudsmanky kvůli Šantovce Tower

Druhá největší městská památková rezervace Olomouc má pro svoji ochranu vyhlášené ochranné pásmo, které ale nic nechrání - chybí v něm totiž výrok... Magistrátní památkáři si tak flexibilně vymýšlejí podmínky ochrany či neochrany jak se jim zamane a jak kdo přitlačí. A nemohou si to vynachválit: v památkově identickém území sem tam zamítnou nadstavbu rodinného domu a sem tam „pustí“ 22 patrový mrakodrap, jak je vidět. Dovolím si prognózu: dojemná shoda mezi špičkami už několikáté olomoucké politické garnitury a úředníky magistrátu už prošla mnohokrát ohněm, a je na ni 100% spolehnutí. Jen pro připomenutí: 3-letá nečinnost magistrátu při soudem nařízené nápravě zrušené části územního plánu a při nevyhlášení dílčí stavební uzávěry, kladné stanovisko šéfky magistrátních památkářů (na třetí pokus) poté co ho 2x zrušil nadřízený orgán. A abych nezapomněla na „zásluhy“ jednoho z největších malých mužů Olomouce – ministra kultury Staňka, který tak dlouho odkládal jednoznačné rozhodnutí svého ministerstva k této cause, až ho pro jistotu raději vůbec nestihl udělat. Nebojte. Klapne to, A když bude nejhůř, pan Křeček není paní Šabatová. Šantovka Tower bude! A protože žijeme v právní státě, který garantuje rovnost šancí a předvídatelnost práva, po Šantovka Tower začnou v prstenci ochranného pásma kolem Městské památkové rezervace vyrůstat další a další a hanácké mrakodrápky. Magistrát totiž už nebude moci otočit na obrtlíku a další stavby nepovolit. Protože precedent je precedent, tak proč toho nevyužít? Byty v oblacích, z jejichž oken se při nedělním vepřo-zelo-knedlo a lahváči budete moci dívat na barokní skvosty hluboko pod vámi…No řekněte: kdo to má? Myslíte, že bude o zájemce nouze? A město Olomouc konečně prolomí svoji provinciálnost, konečně prorazí a stane se urbanistickou raritou Evropy. Ne kvůli už dávnou okoukanému historickému jádru, ale kvůli náhrdelníků „Nabob“ Towerů kolem něj.

18. 2. 2020 13:03:55

Re: Chata u jezera

siuper

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz