Malý byt s velkými možnostmi

Malý byt s velkými možnostmi

Praha

(21. 11. 2019) NOSCALE architects

   
 
 
 
 

Malý byt s velkými možnostmi

Odpovědí na dramaticky rostoucí ceny bytů nejen v Praze, může být prostorový koncept bytu 2+kk.  Jeho výměra je 60 m2 a svou dispozicí na první pohled neumožňoval příliš mnoho prostorových experimentů. Přesto se nám sem podařilo dostat funkce, které by jinak potřebovaly výrazně větší prostor. Nejsou malé výzvy ani měřítka a v případě bytu 2+kk jsme do hlavního obytného prostoru vložili několik funkcí: kuchyni, obývací pokoj s jídelnou, pracovnu a ložnici. Hlavní kouzlo je ale na první pohled skryté. Jak ve stropě, tak v pojízdném modulu, kterým lze prostor měnit podle denní doby, funkce a potřeby. Interiér se tedy mění – ráno je připravena jídelna, přes den slouží jako pracovna a navečer se shora „snese“ dvojlůžko. Vyřešili jsme tak absenci druhé ložnice, bydlí tu totiž čtyřčlenná rodina.
Zvednutím postele pomocí elektrického mechanismu do sníženého podhledu je přes den obývací pokoj dostatečně prostorný, což umožnilo umístit sem i malou domácí pracovnu. Další mobilním vybavením je nábytkový úložný díl, který se posouvá ve vodicích lištách umístěných v podlaze. Tím se pak dá podle potřeby měnit poměr velikosti obývací a jídelní části. Nosnou konstrukci mobilního úložného dílu tvoří prostorový rám složený ze stojatých průběžných sloupků. Vybavení bytu doplňuje atypický nábytek kuchyně a obývacího pokoje.
Použití dekoru dřeva na podlaze i na kuchyňské lince ladí s bílými povrchy ostatních atypických nábytků a prostor opticky zvětšuje. S tím naopak kontrastujte červená barva vstupních dveří dětského pokoje. Práce s prostorem a s detaily odkazují k japonské úspornosti.

Autorská zpráva
Foto: Roland Szabo


Autoři: Ing. arch. Ondřej Fuchs, Ing. arch. Adam Látal
Plocha: 59,5 m2

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Interiéry/design

Dokončení

2014

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

19. 1. 2020 11:37:05

Re: Re: Praha bude chránit panorama města, střech a podpoří stav...

Praha patří mezi nejkrásnější města světa díky jedinečnému urbanismu - celkovému uspořádání historického jádra i fantastické architektuře - málo kde najdeme tak bohatou směs stylů od románského po slohy 19.století. Za Karla IV. to byla jedna z největších metropolí Evropy a v době baroka již tehdy uznávaná svou jedinečnou krásou. Proč bychom jako Češi neměli být hrdí na tak úžasnou hodnotu? Praha zůstala jedinečná jen proto, že jsme v minulosti neměli dost peněz ji přestavět a tedy zničit, jak se to stalo v jiných evropských metropolích. Teď víceméně bez naší zásluhy vlastníme velkou devízu. Tohle vše ale neznamená, že v Praze musí být šmelina a kriminalita, To s tím nijak nesouvisí, spíše bych řekl, že zatímco krásná Praha možná ani není tak přímo vizitka českých schopností, to, co se děje dnes, česká vizitka je. Také se v Praze můžou stavět mrakodrapy, jen ne do historického panoramatu, to přece není nic hrozného. Proč bychom neměli jedinečnou starou Prahu a vedle rostly moderní čtvrtě. Jen to dělejme rozumně, ne tak, jako v mnoha zničených městech a vesnicích za komunistů, ale bohužel i za dnešní doby. Management je první vlaštovkou rozumného přístupu k rozvoji Prahy a pokud bude trend pokračovat, můžeme se dočkat i dalších rozumných opatření, jako vytěsnění šmeliny a grázlovství. Ale to je běh na dlouhou trať a nezapomínejme, že všechno, co se v Praze děje, je víceméně výsledek českých poměrů. Tak se snažme, abychom nemusely pořád jen koukat na ty Němce, Francouze nebo Švýcary.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o.