Malý rodinný dom

Malý rodinný dom

(3. 8. 2017) Ateliér JRKVC

   
 
 
 
 

Malý rodinný dom

Jednoduché zadanie: chcem bývať v malom dome na malom pozemku za rozumné náklady. Budget je pevne stanovený na 75.000 eur. V hlave mi stále rezonuje spomienka na leto a vidiek.. Dá sa recyklovať typológia, tvaroslovie či dekor slovenskej ľudovej architektúry?
V ľudovej architektúre sú zakódované vekom overené princípy, ktoré sú ešte stále aktuálne, špeciálne v kontexte potreby zmenšovania našej ekologickej stopy. Väčšie nie je vždy lepšie…

Ľudová architektúra je charakteristická svojim prispôsobením sa prostrediu. Nikdy nebojovala s prírodou, ale stala sa jej súčasťou, na čo sa pri novostavbách dnes často zabúda. Bola stavaná z miestnych materiálov, ktoré boli ľahko dostupné a nepotrebovali dlhú a náročnú prepravu. Stavalo sa s ohľadom na poveternostné podmienky a využívala takmer všetky výhody, ktoré prostredie ponúkalo. Nikdy sa nerobili náročné terénne úpravy. Drevo, hlina i slama ako základné stavebné materiály májú dobré tepelnoizolačné vlastnosti a pomáhali tak šetriť na kúrení spolu s malými oknami. Okná nemali také dobré vlastnosti ako dnes, zato boli pomerne malé (žilo sa vonku, takže z hygienického hľadiska vyhovovali). Kontakt s prostredím aj v zime zabezpečoval gánok, či podstrešná pavlač.

Obzreli sme sa späť a navrhli domček, ktorý je rurálny i moderný. Má sedlovú strechu, gánok, farebné bodové okná. Tradičnú trojpriestorovú schému izba—pitvor—komora sme zamenili za izba—vstup/hygiena—obývačka. Podkrovie je čiastočne obytné, nad obývacou izbou je otvorené. Pôdorysne skromný priestor dennej časti je kompenzovaný grandióznym zasklením do záhrady v celej ploche rezu domom. Gánok plní tradične funkciu nárazníkovej zóny medzi exteriérom a interiérom. Malý domček tak získava ďalší vzácny priestor použiteľný aj počas nepriazne počasia.

Technologicky je domček veľmi jednoduchý. Ľahká drevená konštrukcia je doplnená masívnou liatou betónovou podlahou s integrovaným vykurovaním. Interiér je vložený, obligátna preglejka bude opäť plniť konštrukčne estetickú funkciu vo forme stien, podláh či nábytku.

Autorská zpráva
Foto: Peter Jurkovič

veľkosť: 85 m2
miesto: Čunovo, Slovensko
architekt: arch. studio JRKVC – Peter Jurkovič, Lukáš Kordík, Števo Polakovič
Rozpočet: 85 000 €

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2013

Komentáře ke článku

 
 
 
 

3. 8. 2017 16:53:40. Re: Malý rodinný dom. Petra
9. 8. 2017 16:45:58. Re: Re: Malý rodinný dom. Jakub

4. 8. 2017 09:05:43. Re: Malý rodinný dom. Jana Kaštánková

6. 8. 2017 10:21:56. Re: Malý rodinný dom. Lenka

 
 
 
 

3. 8. 2017 16:53:40. Re: Malý rodinný dom. Petra

  Jak tohle může být nazýváno rodinným domem? Kam se jako ta rodina má vejít? Nikde jsem na fotkách neviděla dětský pokoj. Autor se v článku rozepisuje o lidové architektuře a jak to bývalo kdysi. Tak kam uložíte ty 3 děti, co by normálně obývaly skutečný rodinný dům?

9. 8. 2017 16:45:58. Re: Re: Malý rodinný dom. Jakub

  Každý nemá děti. A přesto třeba obývá rodinný dům ;-)

4. 8. 2017 09:05:43. Re: Malý rodinný dom. Jana Kaštánková

  Paráda! :-)

6. 8. 2017 10:21:56. Re: Malý rodinný dom. Lenka

  Krásné, praktické, účelné a ctí prvky lidové architektury.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

16. 4. 2021 15:44:03

Re: Praha má plán, jak zlepšit bytovou situaci

Velké fráze plné prázdných slov. Ani jedno o tom, jak se společně s růstem zastavěnosti a zahuštění stavbami zlepší životní prostředí bývalých industriálních ploch, často bez veřejné zeleně, ani jak se vyšší počet obyvatel projeví v přeplnění sítí MHD v době špiček. ani Ň o tom, jak bude ošetřena prostupnost přeplněných vnitřních pražských komunikací i magistrály a spojek a totéž platí o umístění parkovacích a odstavných ploch pro nové rezidenty, když dnes jich až 50% chybí pro ty stávající téměř v celé Praze. Samé plány plné ničeho. Jen byty, a související TI a DI je vedlejší, přitom je základnou pro další rozvíjení osídlení v Praze. Kapacity starých inženýrských sítí, ČOV i zdrojů vody jsou již dnes přetíženy. Významné orgrtanizace zásadní pro denní provoz města, jako je mj. i TSK, jsou bez potřebného počtu kvalifikovaných techniků a takové zajímavé, leč postradatelné organizace jako je IPR , ty mají lidí a schopných přebytek. Co vše se v Praze dělá špatně, na co lidé na Magistrátě absolutně nestačí? Na všechno. Pouze zaměstnanost úředníků pořád zvyšují. Jak hloupé, jak sebevražedné, jak nekompetentní! Pan Hřib celou tuto vážnou roli řídit moudře chod města nezvládá, zrovna jako VŠICHNI JEHO PŘEDCHŮDCI! I v Praze ryba smrdí od hlavy a je jedno, zda jde o vládu nebo Magistrát. Stejní lidé, nezodpovědní, s plnými kapsami peněž za své benefity, ale výsledek jejich činností pro občany je katastrofální.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz