Marc Mimram: La Fabrique

Marc Mimram: La Fabrique

(28. 4. 2014) Novostavba školy architektury v centru Štrasburku

 
 
 
 

Marc Mimram: La Fabrique

Novostavba školy architektury v centru Štrasburku

Architekt: Marc Mimram
Adresa: 4 Boulevard du Président Wilson, Štrasburk, Francie
Statika: Marc Mimram
Akustika: PEUTZ & Associés
Dodavatel: Leon Grosse
Plocha: 4500 m2
Realizace: 2014
Foto: Julien LanooVýukové prostory La Fabrique se promítají do ulic, což povzbuzuje studenty, aby vnímali kontext budovy, a aby město proniklo dovnitř přes žebrovaný závoj fasády. Průhledný sokl vnuká pocit, že gravitace vytáhla budovu nahoru a nechala ji spočinout na jehlových podpatcích, takže město budovu podchází.
Objem budovy se skládá z dvoupatrových bloků naskládaných na sebe. Spodní blok je vykonzolován nad průhledným soklem přízemí, kdežto nejvyšší blok je ustoupený; celkový objem je tak v rámci omezení, stanovených předpisy plánování, maximální možný. Prosklené bloky sjednocuje společné polotransparentní opláštění z hliníku.Kovový závěs plachtí mezi velkými arkýři, které rámují výhled na město, jeho domy a katedrálu. Ve dne budova odráží měnící se světlo, jak se slunce pohybuje po fasádě, v noci se světlo uvnitř a vně obrátí, odhalí se tak skelet budovy a na jejím povrchu se střídá průhledné s neprůhledným.

Marc Mimram řekl: „Centrální poloha znamená vzácnou příležitost pro školu architektury zapojit se do dialogu mezi městem a studiem architektury. Vztah mezi konstrukcí a pláštěm budovy byl základem architektonické praxe od časů gotiky, a od 19. století ho lze krásně vyjádřit díky kovovým konstrukcím. Dnes je tu tendence uzavřít, zesílit a zpevnit, oddělit se od životního prostředí a přírodních prvků. La Fabrique vyjadřuje obnovenou snahu odolávat tomuto trendu a otevřít budovu směrem k městu a městskému panoramatu.“


suterén přízemí
první patro druhé patro
třertí patro čtvrté patro
páté patro šesté patro


Nová škola byla koncipována především jako nástroj pro své studenty, jako prostředek k prožitku studia architektury, a byla navržena tak, aby studentům poskytla společné prostory, v nichž dochází k interakci, spolupráci a objevování. Jméno budovy La Fabrique odkazuje k historii místa, ale také vyjadřuje studium architektury: stavba znalostí a znalosti o stavbě.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Škola, věda

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz