Marek Nedelka: Tři bratři pro Dolinu

Marek Nedelka: Tři bratři pro Dolinu

(6. 2. 2014) Vítězný projekt 11. ročníku JFK!

 
 
 
 

Marek Nedelka: Tři bratři pro Dolinu

Vítězný projekt 11. ročníku JFK!

lázničky noclehárna
myslivna
atelier Ing.arch.Radka Suchánka, PhD., Ing.arch.Dott.Petra Janoše a Ing.arch.Vladimíra Baldy

Možnou cestou pro Španiu Dolinu je rozvoj po drobných, cílených krocích. Nespornou výhodou vesnice je krása okolní přírody a zároveň vesnice samé. Problémem to, že vesnice neví, co nabídnout. Chci do vesnice přivést aktivní rodiny s dětmi, sportující party kamarádů, tvůrčí lidi, intelektuály, lidi hledající. Nazval jsem to aktivní a sebepoznávací turistikou. Mým řešením, jak toho chci dosáhnout, jsou tři nevelké objekty, které se úzce vážou na můj primární záměr protáhnout nedalekou běžkařskou trasu Šachtičky - Donovaly. Myslím, že v osobě běžkaře (v létě chodce, cyklisty) se protínají všechny vyjmenované skupiny. Mé tři navrhované objekty - bratři jsou s fenoménem běžkování spojeny. Když používám slovo bratr, není to náhodně. Objekty na sebe navazují nejen po programové stránce ale také, co se konstrukčních a architektonických prvků týče. Bratry z nich dělají na černo natřené šindelové fasády, konstrukční rastr a konstrukce tesařsky spojovaných krovů. A hlavně jsou všechny tři na stejné trase.

Prvním objektem jsou lázničky. Dům stojí u bánského tajchu, v údolí mezi haldou a kopcem, na kterém stojí kostel. Lázničky jsou osově souměrné. Vypadají jako dvě černá těžká křídla havrana, který chce z údolí vzlétnout. Jednak je to kvůli tomu, že prostředkem domu přivádím do objektu vodu, která mi plní dva malé bazény a sprchu, druhak také kvůli dvěma velkým oknům, kdy jedno s respektem hledí na haldu, druhé s pokorou na kostel. Dvě dominanty Španej Doliny. Objekt je dělen osově na saunu a bazény, které se vytápějí lázeňskými kamínky na dřevo.

Druhým objektem je myslivna. Myslivna od slova, myslet, přemýšlet. Stojí v kopci u haldy. Formou objektu se jedná o věž, která slouží jako dlouhodobě pronajímatelný prostor pro tvůrčí osoby, které se rozhodnou odjet z města a pracovat na své nové knize či CD v klidu, v srdci slovenské přírody. Mohou tak vyrážet do kopců za inspirací, hledět od pracovního stolu ve třetím patře z velkého okna nebo využít právě lázničky. V objektu je vše, co člověk nezbytně potřebuje.

Třetím objektem je noclehárna. Jedná se o dům zčásti zapuštěný ve svahu u haldy, podobně jako myslivna. Je to objekt, který je osově souměrný ve všech třech směrech. Má betonové nižší podlaží, kde lidé spí a vyšší dřevěné podlaží pro společné večery kamarádů, otců s dětmi, kteří přijeli své děti učit „běžkovat“.

Moc si přeji, aby do Doliny začali jezdit lidé, kteří se budou vracet. Lidé, kteří si budou všímat krás Malé Fatry, v hospodě si u piva s místními vymění životní zkušenosti, získají zpět ztracenou energii. Současná architektura v Dolině by měla být zprostředkovatelem kvalit toho krásného místa.

zdroj: Ještěd F Kleci

ještěd F kleci

interiér lázniček interiér noclehárny

umístění objektů v rámci Doliny

umístění objektů v rámci Doliny


lázničky:
axonometrie lázniček  půdorys lázniček řez lázničkami

noclehárna pro běžkaře:
axonometrie noclehárny pro běžkaře 1NP noclehárny - společné prostory  1PP noclehárny - společná ložnice a koupelna
řez noclehárnou pro běžkaře

myslivna:
axonometrie myslivny půdorysy myslivny řez myslivnou

kostel a halda - dvě dominanty Španej Doliny banický tajch - místo pro lázničky kousek běžkařské trasy mezi lázničkami a myslivnou
 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Projekty

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz