Martin Duplantier Architectes: Viravent

Martin Duplantier Architectes: Viravent

(30. 9. 2014) 112 bytů v předměstí Cenon (Bordeaux) ve francouzské Akvitánii

 
 
 
 

Martin Duplantier Architectes: Viravent

112 bytů v předměstí Cenon (Bordeaux) ve francouzské Akvitánii

Na cestě k novému paradigmatu – Silně diskutovaným tématem v Bordeaux je projekt 50 000 bytových jednotek, koncipovaný tak, aby se stal realitní příležitostí; plánovaná přehuštěná zástavba však vyvolává spíše polemiku. Projekt Viravent navrhuje jiné paradigma. Byl realizován dříve, než se začalo s oněmi 50 000, více se však integruje do stávající městské zástavby, než aby jí vnucoval vlastní, jinou strukturu.Sociálně to představuje především mísení prvních kupujících a investorů v kontrastním sektoru mezi velkými soubory a volně stojícími budovami. A zároveň je to politická zpráva. Ještě před několika lety by výstavba všeho kromě sociálního bydlení ve čtvrti Hauts de Garonne byla spatřována jako absurdní. Pouze Foncière Logement přijal tuto výzvu sociálního splynutí a vybral si k tomu Jeana Nouvela jako svého architekta. Ve Viravent nenajdete Nouvela, ale elegantní architekturu v konzervativním rámci a komercializaci, která nikterak nezaostává.


Z volumetrického hlediska sledují obě budovy svažující se topografii místa. Místní urbanistická vyhláška (PLU) nebyla předmětem úpravy – na rozdíl od oněch 50 000 bytových jednotek – ale Viravent nastavuje nový standard hustoty pro tento region: 140 jednotek/ha. Segmentace do dvou samostatných budov s černě obloženými fasádami dovoluje projektu lépe splynout s okolím. Kromě toho jsou na nepřerušené fasádě dlouhé pásy, jejichž linie sledují svah.

Sladění měřítka  - Obě budovy leží po celé délce parcely a mají panoramatický výhled na Bordeaux a jeho okolí. Navíc jde o dialog tří odlišných měřítek: měřítka okolí, které se nezměnilo, měřítka města, na které je z Viraventu vidět, a konečně měřítka domácího, kde je kompaktní vnitřní prostor v kontrastu s velkorysým exteriérem. Na pohled nezávislé autonomní budovy jsou propojené v suterénu (dvě podlaží podzemního parkingu). Nádvoří mezi domy je hustě osázeno, včetně vzestupných teras, naznačujících komplexní topografii místa.

Strategie "integrace za každou cenu" se překládá do fasády z černé minerální dvojité kůže. Absorbuje sluneční světlo a tím akcentuje zeleň osázených částí projektu. Chodníky křižují nádvoří a obtékají budovy zvenčí. Systém cest se pojí s terasami, umožňuje čtení topografie a přitom zdůrazňuje výsadbu.

Typologie bytů
Pás I – 67 jbytů
Budova I – bytový dům Západ
Vstup A – 37 jednotek: 17x 1+1 / 18x 2+1 / 3x 3+1
Budova II – bytový dům Východ
Vstup C – 30 jednotek: 17x 1+1 / 11x 2+1 / 2x 3+1
Pás II – 51 bytů
Budova I – bytový dům Západ
Vstup B – 31 jednotek: 11x 1+1 / 18x 2+1 / 2x 3+1
Budova II – bytový dům Východ
Vstup D –  31 jednotek: 11x 1+1 / 18x 2+1 / 3x 3+1

Termíny: studie (2009-10), stavba (2011-12), kolaudace 2013
Foto: Yohan Zerdoun


Zdroj: V2com
Video: http://www.youtube.com/watch?v=pgugwv3kZJ8

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Bytové domy

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz