Masarykovo divadlo v Jičíně se bude rekonstruovat

Masarykovo divadlo v Jičíně se bude rekonstruovat

Husova 206, 506 01 Jičín

(15. 2. 2018) Dokumentaci na rekonstrukci zpracuje pražská firma MEPRO

   
 
 
 
 

Masarykovo divadlo v Jičíně se bude rekonstruovat

(ČTK) - Město Jičín výběrem projektanta zahájilo několikaletý proces nákladné rekonstrukce Masarykova divadla. Divadlo město v roce 2016 koupilo od Tělocvičné jednoty Sokol. Dokumentaci na rekonstrukci zpracuje za 2,29 milionu korun bez DPH pražská firma MEPRO. Práce na dokumentaci by měly trvat téměř dva roky. O zahájení vlastní rekonstrukce bude rozhodovat zastupitelstvo vzešlé z podzimních komunálních voleb. Novinářům to dnes řekl místostarosta Petr Hamáček (Sdružení pro Jičín).

Stavbaři by měli v divadle rekonstruovat střechu, fasádu, rozvody, topení, interiéry či instalovat vzduchotechniku. Náklady na opravu divadla se odhadují na desítky milionů korun, hlavní tíha financování bude ležet na městě. Na nákladech se částečně budou podílet i sokolové, kteří zůstali menšinovým vlastníkem nemovitosti.

Starosta Jan Malý (ANO) je přesvědčen o tom, že město jde správnou cestou, a že i budoucí vedení radnice bude v projektu pokračovat. "Nemůžeme se spokojit se současným stavem divadla, kde se 40 let nic neudělalo," řekl Malý. Pokud by šlo vše hladce, mohla by rekonstrukce budovy postavené na konci 19. století začít na přelomu let 2020 a 2021.

Masarykovo divadlo na pěší zóně v Husově ulici je místem kulturního a společenského života v šestnáctitisícovém Jičíně. Konají se v něm představení, koncerty, plesy, taneční kurzy, výstavy, semináře.

Jičín koupil divadlo od sokolů po složitých jednáních předloni v červnu za 18,5 milionu korun. Otevřela se tím cesta k opravě objektu, protože sokolové by sami peníze na opravy neměli. Město od sokolů získalo hlavní divadelní sál se zázemím, sál tanečního klubu, malý sál a divadélko Srdíčko. Sokolu zůstal trakt s tělocvičnou, byt a kanceláře. Společné části domu smlouva řeší spoluvlastnickým podílem.
Zdroj foto: www.theatre-architecture.eu

Doplněno Stavbaweb:
Masarykovo divadlo v Jičíně
Architektonickou soutěž na budovu sokolovny se spolku Sokol podařilo uspořádat v roce 1889. V ní získal z 15 dodaných projektů první cenu projekt Jana Vejrycha a druhou projekt  jičínského stavitele Antonína Holečka.  Vítězné návrhy však byly rozhodnutím ze dne 22. 1. 1893 zkombinovány: vnější vzhled měl být vybudován podle Vejrychova návrhu, interiéry podle A. Holečka, který také jako člen spolku zdarma vyhotovil konečné plány. 
První stavební práce začaly na jaře 1894. Dokončena byla o dva roky později v červnu 1896. Sál v budově se též používal pro divadlo. Kolem roku 1906 byly diskutovány plány na úpravu nevyhovujícího jeviště. 11. června 1911 byly schváleny plánů stavitele Holečka, podle kterých  bylo postaveno jak stálé jeviště, tak přístavba se sálem za divadlem pro tělocvik.
Dům byl v roce 1925 přestavěn firmou Nekvasil z Prahy podle projektu architekta Čeňka Musila pro potřeby divadla. Instituce byla nazvána Masarykovým divadlem.
Více...

 
 
 
 
50.4357177
15.3580119
Masarykovo divadlo v Jičíně se bude rekonstruovat

Masarykovo divadlo v Jičíně se bude rekonstruovat
Husova 206
506 01 Jičín

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz