Mecanoo: Knihovna v Birminghamu

Mecanoo: Knihovna v Birminghamu

(10. 9. 2013) V minulém týdnu byla otevřena nová knihovna v Birminghamu, toho času patrně největší knihovna v Evropě, která stála 186 miliónů euro.

 
 
 
 

Mecanoo: Knihovna v Birminghamu

V minulém týdnu byla otevřena nová knihovna v Birminghamu, toho času patrně největší knihovna v Evropě, která stála 186 miliónů euro.


Knihovna v Birminghamu
Klient: Město Birmingham
Architekt: Mecanoo
Program: 35 000 m2 knihovny s odděleními pro děti a dospělé, badatelnou, hudební knihovnou, fit centrem, multimediálním prostorem, archivem, Shakespearovým památníkem, kancelářemi, výstavními sály, kavárnou a vestibulem, novou posluchárnou s 300 sedadly sdílenou se sousedním Repertory Theatre, urbanistický plán pro Centenary Square
Návrh: 2008 -2010
Realizace: 2010 -2013
Foto: © Christian Richters

Nová budova od Mecanoo architects oživí největší birminghamské náměstí Centenary Square, doposud nedostatečně využívané. Objemy, které tvoří knihovnu, se chovají jako odlišné paláce a slouží ke konsolidaci, ale i k vyjádření bohaté a různorodé historie městského centra. Prostorový příběh splétá dohromady významné epochy dějin města: Repertory Theatre (krátce zvané REP), koncertní síň ze šedesátých let 20. století, Birminghamská knihovna, navržená v letech 20á-2010, a tzv. Baskerville House z roku 1936, památkově chráněná stavba se spletitou historií, nyní sloužící jako kancelářská budova. Do náměstí Centenary ústí nejživější pěší zóna ve městě, kterou Mecanoo označují jako „červenou linii“. Velká konzola knihovny je nejen velkou markýzou, která chrání hlavní vstup do knihovny i do divadla, vytváří navíc i velký městský balkon s výhledem na dění na náměstí.

Hlavním architektonickým gestem je ovšem především bohatě vrstvená tektonická paleta. Velké zasklené plochy jsou pokryty různými oky kruhových kovových filigránů, jejichž tvary čerpají z řemeslnické tradice tohoto průmyslového kraje. Výtahy a eskalátory jsou dynamicky umístěny v centru budovy; toto srdce stavby propojuje osm kruhových prostor budovy. Tyto rotundy hrají důležitou roli, a to nejen jako trasy knihovnou, ale také kvůli dopadu přirozeného světla a kvůli větrání. V horní rotundě je umístěna Shakespearova pamětní místnost, navržená v roce 1882. Viktoriánská čítárna je obložená dřevem, přeneseným sem z první birminghamské ústřední knihovny. Svou výlučnou pozicí v penthousu jakoby se tato půvabná místnost vystavovala na odiv celému náměstí. Divadlo REP s unikátním a krásným hledištěm bude celé renovováno. Pro obě sousední budovy budou vytvořena nová studia, vzniknou nové prostory pro zaměstnance a zejména společné foyer pro divadlo i knihovnu.
Knihovna v Birminghamu dosahuje udržitelné úrovně ve stupni BREAAM Excellent; používá systém pro šedou vodu a zemní tepelné čerpadlo. Ačkoliv je knihovna transparentní budovou, udržuje nízkou energetickou účinnost prostřednictvím vyrovnávací kapacity hmoty budovy a atria. Protisluneční stínění a reflexní materiály na fasádách blokují ostré odpolední paprsky slunce, zároveň však propouštějí do interiéru dostatek přirozeného denního světla. Přízemí těží ze zemní hmoty, která dostatečně akumuluje a izoluje. V ploše náměstí je vyříznuto kruhové patio, které tvoří chráněný venkovní prostor a vpouští denní světlo hluboko do budovy. Budova bude pracovat ve smíšeném režimu a umožní i přirozené větrání. Fasáda bude reagovat na vnější podmínky a svými otvory umožní přívod čerstvého vzduchu a odtah vzduchu spotřebovaného. Měkce upravená střešní zahrada zlepší podmínky bezprostředního okolí.

Virtuální prohlídka knihovny 

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Kultura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

20. 10. 2022 17:55:02

Re: Odborníci apelují na vládu: odložte projednávání novely stav...

Kromě toho, že se připojuji k této výzvě, upozorňuji na to, že velkým přičiněním pana Františka Lukla, tuším že z 13.1.2021 bylo z novely SZ vyloučeno to podstatné, co mělo být hlavním motorem zlepšení výkonnosti stavebních úřadů základního stupně a tedy i zkrácení doby trvání správního řizení. A to jistě víte, je vyjmutí těchto úřadů z gesce a působnosti místních, obecních a městských úřadů, tedy z vlivu starostů a z jejich rozhodování o personálním obsazení míst odborých pracovníků vč. určování jejich platů podle tabulek a jiného odměňování podle vlastního uvážení. Tedy z vlivu korupčního prostředí, které jednoznačně na mnoha radnicích trvale vládne. Tedy shrnu to takto: žádné změny (ani o 30% podle názoru paní Žanety Hadžič) v trvání správního řízení pro vydání povolení stavby nebo souhlasu s jejím umístěním ani náhodou nečekejme, když je již známo, že přes 3 tisíce pracovník stav.úřadů odejde do důchodu a 3 tisíce na jiná méně exponovaní místa, protože za takové mizerné platy si nebudou dále ničit zdraví, jak z novely SZ již nyní vyplývá. to jsou informace jak z MMR, tak z "terénu", kde se pohybuji již 50 let. Tedy bude chybět víc než 6000 odborníků (a nečekejme, že mladší náhradníci z jiných oborů budou vykazovat potřebné výsledky) a slučováním úřadů nebude ničeho dosaženo, spíše naopak přijdou další odchody těch opravdu zkušených lidí, o nichž si ministr Bartoš myslí, že jsou ti nejslabší. Jak úsměvný je jeho amatérský názor. Holt kozel je opět jednou zahradníkem a paní ing. Hadžič ho ještě podporuje. Tedy ona ví víc než pan ing., Bartoš, ale jen po právní stránce, o praxi v terénu přímo na úřadech ví zrovna tak málo, jako ministr.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz