Mendelova univerzita postavila dva nové pavilony
(16. 5. 2013) (ČTK) - Areál Mendelovy univerzity v Brně-Černých Polích se rozrostl o dva nové pavilony. Jeden spojuje jídelnu, studovnu a další provozy, druhý poslouží hlavně výzkumu a výuce v oblasti technologie potravin, rybářství, pěstování rostlin nebo chovu zvířat. Celkové náklady činí 619 milionů korun, většinu peněz poskytla Evropská unie. Generálním projektantem je Arch.Design, navázal na architektonickou studii ateliéru Chlup (doplněno Stavbaweb).

Mendelova univerzita postavila dva nové pavilony
(ČTK) - Areál Mendelovy univerzity v Brně-Černých Polích se rozrostl o dva nové pavilony. Jeden spojuje jídelnu, studovnu a další provozy, druhý poslouží hlavně výzkumu a výuce v oblasti technologie potravin, rybářství, pěstování rostlin nebo chovu zvířat. Celkové náklady činí 619 milionů korun, většinu peněz poskytla Evropská unie. Generálním projektantem je Arch.Design, navázal na architektonickou studii ateliéru Chlup (doplněno Stavbaweb).
"Výstavou pavilonů získává Mendelova univerzita moderní zázemí pro vzdělávací a vědecko-výzkumnou činnost v biotechnologických oborech," řekl dnes novinářům ministr školství Petr Fiala. Celkem oba pavilony skýtají více než 11.000 metrů čtverečních plochy. Místo se našlo také pro velkokapacitní akvária, školní pivovar, sladovnu a pekárnu.
V místě stavby při Drobného a Erbenově ulici dříve byly čtyři starší objekty. Svou velikostí ani technickým vybavením nevyhovovaly současným požadavkům na výuku a výzkum. Univerzita je proto nechala zbořit. V těsném sousedství stojí moderní pavilon Q s knihovnou, archivem a učebnami. Navrhl jej stejný architektonický tým (Ateliér Chlup - doplněno Stavbaweb).
Pavilon s označením X je novým středobodem celého areálu. Ve vstupním podlaží na úrovni terénu je studovna a tři učebny. Nahoře mají studenti a učitelé jídelnu organického tvaru s prosklenou obvodovou stěnou a dřevěnými stínícími lamelami.
Druhý z pavilonů nese jméno zakladatele genetiky Johanna Gregora Mendela a zkrácené označení M. Usídlí se v něm například ústav, jehož oblastí zájmu je rybářství. K výzkumu a výuce potřebuje akvária, nádrže a složité zázemí pro filtraci vody. Škola v budově umístí také třeba skleníky, malé muzeum, pitevnu a prostor pro masnou výrobu.
Doplněno Stavbaweb:
ArchDesign: Mendelu (původně MZLU) - biotechnologické pavilony M a X
Zadáním zakázky bylo zpracování projektové dokumentace na novostavbu dvou biotechnologických pavilonů (ozn. M a X) v areálu Mendelovy univerzity v Brně. Architektura objektu vycházela z původního koncepčního návrhu Ing. arch. Chlupa z Ateliéru Chlup. Projektová dokumentace se zpracovávala ve stupních pro stavební povolení, výběr dodavatele a realizační dokumentace. Zakázka byla zpracována v ateliéru A1 pod zkušeným vedením Ing.arch. Pavla Plška. Architektonické řešení objektů v rámci zpracovávaných stupňů PD mělo na starosti trio kmenových architektů - Radek Novotný, Jiří Dřevikovský a Veronika Medková.
Pavilon M je koncipován účelově pro převažující výzkumnou a badatelskou činnost s přímou návazností na výuku. Objekt je konstrukčně řešen s použitím nosného monolitického skeletového systému doplněného montovaným obvodovým sendvičovým pláštěm. Pavilon má dvě podzemní a dvě nadzemní podlaží. Vstupy pro studenty a návštěvy do všech ústavů jsou centralizovány do kryté pasáže s vertikálním propojovacím výtahem a schodišti. Na střechu severní části nového pavilonu je umístěn reprezentativní ovál s jednacími sály.
Pavilon X je svojí polohou v rámci celého areálu předurčen být centrálním bodem života univerzity. Pavilon je členěn na podzemní technické podlaží s univerzitní serverovnou, vstupní podlaží se studovnou a 3 učebnami a 2. nadzemní podlaží s jídelnou a výdejnou jídel. Zázemí gastroprovozu bude z provozních důvodů spojeno se zázemím výdeje jídel ve stávajícím pavilonu O krytou lávkou. V ustupujícím 3NP je umístěna strojovna vzduchotechniky a chlazení a zázemí výdejny jídel. Nejvýraznějším prvkem objektu je prostorové řešení 2NP s výrazným organickým tvarem jídelny zdánlivě levitující nad prostory studovny a učeben. 2NP je příjemného oválného tvaru s celoprosklenou obvodovou stěnou, která je zastíněna z jihovýchodu, jihu, jihozápadu a západu vnějším vertikálním dřevěným stínícím roštem, který tvoří dominantní vizuální prvek objektu.
Kapacitní údaje:
Zastavěná plocha: 4 883 m2
Plocha řešeného území: 10 194 m2
Obestavěný prostor: 62 941 m3
Hrubá podlažní plocha: 13 717 m2
Čistá podlažní plocha: 11 862 m2
Ing. arch. Pavel Plšek - vedoucí projektu
Ing. Věroslav Gregor - autor článku
(zdroj: eZpravodaj ArchDesign)
Související články:
Základní informace o objektu
Kategorie
Škola, věda
Komentáře ke článku
Registrace k zasílání newsletteru
Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

27. 1. 2023 16:18:19
Re: Rekonstrukce domu Pod Vrškem
Tak tohle je vymazlená úprava. Teď jen aby to z venku nezkazil soused.
27. 1. 2023 15:29:06
Střednědobý a dlouhodobý úvěr
Nabídky půjček se staly starostí současného trendu. Banka také neuspokojila většinu dlužníků. V tomto ohledu jsme zorganizovali absolutně bezpečné a spolehlivé nabídky půjček mezi jednotlivci, abychom pomohli každému, kdo si přeje vyřešit finanční problém nebo komukoli, kdo si přeje začít nový podnik; nebo financovat projekt. Naše nabídky půjček jsou dobře pojištěné a právně chráněné. Garantujeme rychlé a profesionální jednání o získání půjčky. Poskytujeme úvěry od 50 tisíc Kč do 20 milionů Kč s úrokovou sazbou 2 %. Kontaktujte nás a získejte rychlou a bezpečnou půjčku. Email: rezacova741@gmail.com
22. 1. 2023 16:33:01
Re: Rodinný dům Na Rade
Zase jedna pustá krabička.....ať žije architektura.....
22. 1. 2023 16:29:29
Re: Rezidence Oliva na Brumlovce v Praze 4
Konečně zase něco oblého. Dost těch fádních krabic! Jezdím kolem již leta na kole, škoda trochu té silnice......Blahopřeji
22. 1. 2023 16:29:27
Re: Rezidence Oliva na Brumlovce v Praze 4
Konečně zase něco oblého. Dost těch fádních krabic! Jezdím kolem již leta na kole, škoda trochu té silnice......Blahopřeji
20. 1. 2023 17:32:48
Re: Vídeňský palác prošel miliardovou modernizací
A co na to říká Klub za starou Prahu?
20. 1. 2023 17:26:32
Re: Interiér horského apartmánu
Můžete mi, prosím, vysvětlit rozdíl mezi "víkendovým apartmánem o výměře 110 m2", který má svého vlastníka, a bytem? Byty jsou definovány normou a mohou být i mnohem menší. Tak proč tohle není byt, když to má všechny jeho atributy? Pokud vím, tak název "apartmá" se používá v hotelích, když má host k dispozici pod jedním uzavřením víc pokojů. Ale kde se vzaly "apartmány"? Mimochodem - jestli není dítě levák, tak tomu stolku v dětském pokoji zoufale chybí světlo zleva.
20. 1. 2023 17:03:05
Re: Rodinný dům Dvě věže
Tak mě při prohlížení fotografií napadlo, že k zabydlenosti bytu patří tři K: Koberec, Knihy a Kytky. Tady je to jasně vidět. A pro mě ještě Obrazy.
4. 1. 2023 15:08:26
Re: Rekonstrukce parku Koliště v Brně
Ten Pospíšil napsal samé bláboly
2. 1. 2023 19:41:46
Re: Skleněná chalupa
Chalupa moc pěkná, jenom mi vrtá hlavou jedna věc: standardní součástí závazného stanoviska CHKO JH a AOPK ČR je z důvodu ochrany ptactva požadavek "Prosklené nečleněné souvislé plochy musí být vždy o max. ploše 2,0 m2, souvislé prosklené plochy o ploše větší musí být rozčleněny příčkami o šířce min. 10 cm tak, aby souvislá plocha bez členění byla max. o ploše 2,0 m2".. atd. Tady to tam asi zapomněli napsat.
27. 12. 2022 19:30:39
Re: Rostislav Švácha: Architektka Alena Šrámková
Nejhorší, nejméně přehledné, špatně fungijící, s holuby dokonce v Bille, je Wilsonovo nádraží, Každý, kdo je tam prvně, o cizincích nemluvě, tam bloudí, Na peronech se hodně kouří, všichni policajti z tepla haly ještě nikdy nevylezli, ale za to, Šrámková, nejhorší architekta poslední doby, nemůže.
20. 12. 2022 12:16:37
Re: Re: Re: Stavební zákon - blýská se na lepší časy?.
Spamy řešíme a neustále mažeme, pokaždé ale přichází z jiné adresy, navíc ve formě komentáře, tak jim nelze zcela zabránit. Jedná se většinou o "odpověď" na newsletter od čtenářů, jejichž počítač je zavirován a automaticky vir rozesílá dál. Snad se bude nová administrace stránek, kterou chystáme, umět se spamy lépe vypořádat.
19. 12. 2022 10:33:48
Re: Re: Stavební zákon - blýská se na lepší časy?.
Taky mě napadlo, že vlastě nevím, co tím chtěl básník říct. Mimo téma - dotaz pro administrátora: nedá se zabránit spamu s nabídkami půjček? Člověk už se ani nedostane k reakcím na starší články.
16. 12. 2022 14:14:59
Re: Libeňské Docky
Moc hezké. Ale je to už taková třešínka na dortu. Měli by dostat pochvalu všichni, kteří se na libeňákách podíleli úplně od začátku - podklady k dokumentaci k územnímu řízení a stavebnímu povolení (Ateliér A+R system s.r.o.), včetně dendroloogického průzkumu, podkladů ke kácení dřevin, sadových úprav, posouzení vlivu na životní prostředí ... Když už je vše dokonale připravené, tak se pak navrhují i pěkné stavby. Ale ta příprava, ta je taky velmi důležitá pro to, aby mohla vzniknou takováto čtvrť holandského typu na Vltavě. Vzpomínka na libeňáky, když se začínalo: https://www.uschovna.cz/zasilka/FSBH3R4FRUL4HAI9-ILH/
14. 12. 2022 18:34:57
Re: Česká stopa na MS v Kataru nechybí
Ano, je to skvělé a udivující, když víme, a historicky je prokázané, že pálená keramika do Evropy přišla s muslimskou vírou v 1.tisíciletí letopočtu přes Španělsko. To znamená, že kvalita a design českého výrobce (tedy výrobních závodů v ČR) je na nejlepší dosažitelné úrovni, jako ve světě výrobci dosahují. Skvělý úspěch přátelé v Lasselsbergeru!
14. 12. 2022 18:29:03
Re: Stavební zákon - blýská se na lepší časy?
Hle, jak lze mnoha slovy a mnoha větami napsat hodně řádků, ale přitom čtenářům prakticky nic neříci, tedy cokoliv, co by blíže vysvětlovalo, o co v té tzv. "integraci" půjde. Zejména u velkého kritika Jana Kasla to překvapuje.
14. 12. 2022 18:21:23
Re: Libeňské Docky
Tak já budu zase za škarohlída, i když mě to netěší. Ale páni architekti, opravdu je nutné to neustále se opakující klišé, že teprve když okna nejsou nad sebou a ideálně je každé jinak velké, pak je to ta pravá architektura? Jak je potom možné, že stovky let to fungovalo přesně naopak a vznikly neskutečně dobré stavby, z nichž mnohé ta staletí přetrvaly? Je to naše trauma z paneláků, že už neumíme navrhnout normální barák, kde i fasáda má řád a logiku? (Třeba i statickou, protože jak debilně se přenášejí síly z těch mimochodných meziokenních pilířů, byť chápu, že ty obvodové stěny třeba nejsou nosné, že?) No nic, to je jen takové popíchnutí, jinak samozřejmě dík za každý urbanisticky aspoň trochu promyšlený počin, sloužící bydlení a navíc rehabilitující brownfield, abych nebyl jen negativní. :)
14. 12. 2022 17:16:48
Re: Libeňské Docky
Slušelo by se zmínit, že návrh urbanismu celé lokality vzešel z mezinárodního workshopu a vítězného návrhu libereckého SIALu někdy kolem roku 2000. Po povodních se muselo několik let počkat, než se lidé přestanou bát bydlet u vody. Nicméně mě těší, že původní koncept přežil.
14. 12. 2022 14:26:27
Re: Libeňské Docky
Jste dobrý kluci! Pěkný je to.
4. 12. 2022 19:03:52
Re: Rodinný dům na západním okraji Prahy
Tak tohle je přesně případ, kdy má někdo vysněný dům, ale je mu jedno, že se vůbec nehodí na pozemek (navážka na svahu - chudáci sousedi) ani mezi okolní stavby (šikmé střechy). Čiší z toho bezohlednost investora. A pokud jde o požadavky území studie - i kdyby nebyla platná, je to hlavně zodpovědnost projektanta, aby jeho návrh odpovídal charakteru území.