Mezonetový byt

Mezonetový byt

Brno

(11. 12. 2015) Mooza architecture 

   
 
 
 
 

Mezonetový byt

Byt se nachází ve starším Brněnském domě nedaleko pivovaru. Původně nabízel malé byty pravděpodobně právě pro zaměstnance pivovaru. Některý z předchozích majitelů propojil dva byty nad sebou do jednoho většího mezonetového. A v takovém stavu ho koupila i naše klientka. Předchozí stavební zásahy vyžadovaly propojení obou pater vnitřním schodištěm. To však bylo orientováno trochu nešťastně s výstupem směrem k oknům. Původní dispozice bytu tedy nabízela obývací pokoj s kuchyní a toaletu v prvním patře a dvě průchozí ložnice a koupelnu v patře druhém.

Nejdůležitějším bodem rekonstrukce byla tedy změna orientace stávajícího schodiště. Výstup v druhém patře tak umožnil vytvořit chodbu a z ní přístupné dvě ložnice a koupelnu. Prostor nad schody byl využit jako vyvýšená postel, vyrobená truhlářem. Poslední dispoziční úpravou bylo vytvoření předsíně v prvním patře, kde luxferová stěna odděluje věšáky na kabáty od kuchyně. Dále přišla na řadu výměna podlahové krytiny v celém bytě a nové obklady na toaletě a v nové koupelně.

Schodiště zde hraje hlavní roli, proto mu byla věnována pozornost i při vlastním interiérovém vybavení. Místem bylo nutno šetřit, kde to šlo, a proto je v prvním patře prostor pod schody využit vestavěnou pohovkou s úložným boxem, která vyplnila i půlkruhovou niku. Na atypickou pohovku navazuje zábradlí se stylizovanou mříží, jejíž struktura odkazuje na vědeckou profesi paní majitelky. V prvním patře se prostor nad schody využívá již zmíněnou postelí. Nad hlavou je pak pamatováno i na pár poliček. Kuchyňská linka, kterou v bytě zanechali původní majitelé, prozatím slouží svému účelu a v budoucnu bude pravděpodobně nahrazena linkou novou. Koupelna v druhém patře je obložena mozaikou s kruhovým dekorem, kde se střídají bílé a tmavě modré plochy. Do bílé plochy je zakomponován drobný dekor z modrých koleček, která na svá místa dle našeho návrhu umístili šikovní řemeslníci.
Celkové řešení bytu nabídlo praktičtější dispoziční využití i dostatek prostoru pro umístění mnoha knih, květin, suvenýrů z cest i dárků od rodiny a přátel, které majitele obklopují.

Autorská zpráva
Foto: Iveta Kopicová


 
Mezonetový byt v Brně
Architect: Mooza architecture - Ing. arch. Petra Bíšková, Ing. arch. Klára Císařovská
Užitná plocha: 72 m2

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2014

 
 
 
 
49.1950602
16.6068371
Mezonetový byt

Mezonetový byt
Brno

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

21. 9. 2022 15:24:41

Re: Tři nové koncertní síně

Veřejnost chápe pohnutky představitelů, kteří myslí, že mají pravdu. Otázka vytápění i chlazení těchto stavebních obrů v dnešních souvislostech ovšem nezmínil nikdo. Stavebními materiály lze jistě mnohé ovlivnit. Co ale bude jinak, jsou náklady na vybudování něčeho, co je jen kabátkem městského prostoru. O účelnosti tohoto zařízení v této době lze však polemizovat. Kromě provozních nákladů, které dnes nikdo nedokáže propočítat, jde o celkové investiční zátěži zejména Ostravy v celé šíři všech záměrů. Za primátora Macury investice skokově narůstají. Přitom není nikde prezentováno, tedy pro veřejnost, co to znamená pro splácení dluhů, které takto vznikají. V dnešní době obřího nárůstu zadlužení státního rozpočtu a podobně u měst jeto poměrně velká drzost vůči občanům města. Těch se to také svým způsobem bude týkat. Mj. zdražováním služeb, dopravy, úklidu, odvozu odpadů, správních poplatků předepisovaných městem. Není tady něco hodně v nepořádku, Povýšené vystupování Macury vůči jiným politikům i občanům je varováním, že c čele města stojí někdo s velmi pochybným charakterem a zcela povadlou mravností. Kupodivu to zastupitelům nevadí. Nebo mlčí protože se bojí o sebe, své pozice nebo zdraví? Víme přece, jak dominující politici jednají. Po celou dobu lidské moderní civilizace. U tohoto primátora jsem s jist, že se nedá ničím zastavit. Doufám, že se bude jednou zpovídat jinde, o tom, co se tu roky děje za jeho vedení města, ne jen před zastupiteli, které ponížil na pouhé držáky mandátů.

2. 9. 2022 23:12:28

Re: Věcná novela nového stavebního zákona

Zaujalo mě tvrzení, že "vláda není schopná prosadit změny, které by posílily pravomoci obcí v oblasti územního plánování" a že je to vinou pořizovatelů. To je přece úplný nesmysl. Vždyť už dnes jsou to obce, které si vybírají pořizovatele a které schvalují každou fázi pořizovacího procesu. A jestli si stěžují na pořizovatele, tak je to stejné, jako by si majitel firmy stěžoval na zákon, když má problémy se svým zaměstnancem. Pokud mají smlouvu, tak ji mohou zrušit a vybrat si jiného. A pokud ji zrušit nemohou, tak je to jejich vina, že ji mají špatnou. Vždy to ale mají ve svých rukách. Nechápu, jaké pravomoci by chtěli posilovat. Pak je tu ale téma, které je v podmínkách státní správy těžko představitelná. Že by se různí pracovníci jednotlivých dotčených orgánů ke každému záměru dokázali ve stejnou dobu sejít a dohadovali se, kdo o kolik může ze svého zákona ustoupit? Žádný úředník si nedovolí říct, že nějakou část zákona není nutné dodržet. A ani organizačně to nemůže fungovat. Ty lidi přece neřeší jen společné záměry, nemusí mít stejnou pracovní dobu nebo pracovní úvazky - a pak tu jsou ještě nemoci a dovolené a když máte na úřadu pro některé agendy jednoho pracovníka, tak by stáli všichni. Nevěřím. že by to mohlo nějak efektivně fungovat, I když by se mi taková kolektivní práce líbila.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz