Mezonetový byt

Mezonetový byt

Brno

(11. 12. 2015) Mooza architecture 

   
 
 
 
 

Mezonetový byt

Byt se nachází ve starším Brněnském domě nedaleko pivovaru. Původně nabízel malé byty pravděpodobně právě pro zaměstnance pivovaru. Některý z předchozích majitelů propojil dva byty nad sebou do jednoho většího mezonetového. A v takovém stavu ho koupila i naše klientka. Předchozí stavební zásahy vyžadovaly propojení obou pater vnitřním schodištěm. To však bylo orientováno trochu nešťastně s výstupem směrem k oknům. Původní dispozice bytu tedy nabízela obývací pokoj s kuchyní a toaletu v prvním patře a dvě průchozí ložnice a koupelnu v patře druhém.

Nejdůležitějším bodem rekonstrukce byla tedy změna orientace stávajícího schodiště. Výstup v druhém patře tak umožnil vytvořit chodbu a z ní přístupné dvě ložnice a koupelnu. Prostor nad schody byl využit jako vyvýšená postel, vyrobená truhlářem. Poslední dispoziční úpravou bylo vytvoření předsíně v prvním patře, kde luxferová stěna odděluje věšáky na kabáty od kuchyně. Dále přišla na řadu výměna podlahové krytiny v celém bytě a nové obklady na toaletě a v nové koupelně.

Schodiště zde hraje hlavní roli, proto mu byla věnována pozornost i při vlastním interiérovém vybavení. Místem bylo nutno šetřit, kde to šlo, a proto je v prvním patře prostor pod schody využit vestavěnou pohovkou s úložným boxem, která vyplnila i půlkruhovou niku. Na atypickou pohovku navazuje zábradlí se stylizovanou mříží, jejíž struktura odkazuje na vědeckou profesi paní majitelky. V prvním patře se prostor nad schody využívá již zmíněnou postelí. Nad hlavou je pak pamatováno i na pár poliček. Kuchyňská linka, kterou v bytě zanechali původní majitelé, prozatím slouží svému účelu a v budoucnu bude pravděpodobně nahrazena linkou novou. Koupelna v druhém patře je obložena mozaikou s kruhovým dekorem, kde se střídají bílé a tmavě modré plochy. Do bílé plochy je zakomponován drobný dekor z modrých koleček, která na svá místa dle našeho návrhu umístili šikovní řemeslníci.
Celkové řešení bytu nabídlo praktičtější dispoziční využití i dostatek prostoru pro umístění mnoha knih, květin, suvenýrů z cest i dárků od rodiny a přátel, které majitele obklopují.

Autorská zpráva
Foto: Iveta Kopicová


 
Mezonetový byt v Brně
Architect: Mooza architecture - Ing. arch. Petra Bíšková, Ing. arch. Klára Císařovská
Užitná plocha: 72 m2

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2014

 
 
 
 
49.1950602
16.6068371
Mezonetový byt

Mezonetový byt
Brno

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz