Ministerstvo kultury letos vypisuje zakázky za 1,5 miliardy Kč

Ministerstvo kultury letos vypisuje zakázky za 1,5 miliardy Kč

(8. 4. 2016) Na rekonstrukci budov Státní opery Praha, novou budovu depozitáře Národní knihovny v Hostivaři a revitalizaci Klementina.

 
 
 
 

Ministerstvo kultury letos vypisuje zakázky za 1,5 miliardy Kč

(ČTK) - Ministerstvo kultury letos vypisuje dvě významné veřejné zakázky na opravy či dostavby budov, v nichž sídlí instituce, které zřizuje. Jejich celková hodnota je přibližně 1,5 miliardy korun, ve čtvrtek je projednala vláda. Výběrové řízení na rekonstrukci budov Státní opery Praha za 933 miliony korun bez daně bylo vypsáno v únoru, s vypsáním zakázky na novou budovu depozitáře Národní knihovny v Hostivaři za 309 milionů korun bez DPH se počítá na konci letošního roku.

Rekonstrukce budov Státní opery Praha bude trvat 27 měsíců a skončit má v roce 2018. Přibližně v polovině dubna skončí lhůta na podání přihlášek. Ředitel Národního divadla Jan Burian počítá, že pokud nenastanou problémy, stavba se zahájí v létě, maximálně na začátku podzimu, tedy po skončení současné divadelní sezony.

O opravě opery se mluví léta a cena, kterou za ni má stát zaplatit, stále roste. Ministerstvo kultury navyšování zdůvodňuje tím, že předchozí investiční záměry zahrnovaly pouze opravy vybraných technologií a dílčí restaurátorské práce na historické budově. Při přípravě projektové dokumentace se ale prý přišlo na další nedostatky ve stavu obou budov či statice historické budovy. Podle ministerstva je nutná generální rekonstrukce obou budov.

Financování rekonstrukce zajišťuje program Péče o národní kulturní poklad, z nějž se hradí opravy či novostavby sídel několika významných kulturních institucí. Z něj se platí také dostavba hostivařského depozitáře pro NK i revitalizace Klementina.

Rekonstrukcí a dostavbou depozitáře knihovna nahradila úmysl vybudovat novou budovu. Depozitář otevřený v 90. letech byl před dvěma lety doplněn o novostavbu za 387 milionů korun a je v ní uloženo pět milionů svazků. Další budova za předpokládaných asi 374 milionů by měla podle materiálu předkládaného vládě mít kapacitu na 3,5 milionu svazků. Měla by pojmout také přibližně 500.000 knih z Klementina po dobu jeho rekonstrukce.

Revitalizace Klementina trvá od roku 2010 a měla by skončit v roce 2018, původně to mělo být letos. Do skluzu opravy dostaly nejen archeologické nálezy, ale pravděpodobně i změny ve vedení instituce - od začátku oprav má čtvrtého ředitele. Tím současným je památkář Petr Kroupa, jehož ministr před rokem vedením knihovny dočasně pověřil.

Náklady na opravu někdejší jezuitské koleje budou 1,886 miliardy korun. Revitalizace dosud stála 600 milionů. Poslední etapa bude nejrozsáhlejší, předpokládané plnění je přibližně miliarda korun, řekla ČTK mluvčí knihovny Irena Maňáková. Nyní se schvaluje provozně-dispoziční studie.

Při závěrečné etapě se budou opravovat celé historické trakty barokního areálu. Dojde i na Halu služeb, místo, které je centrem veřejných služeb knihovny. Služby proto budou od poloviny letošního roku do léta roku 2019 omezeny, nejvíce v roce 2017.

Doplněno Stavbaweb:
Projektovou dokumentaci - BIM - Rekonstrukce historické a provozní budovy Státní opery Praha vypracovala kancelář Masák & Partner.

Související články:

Vláda schválila rekonstrukci Státní opery za miliardu korun 5.2.2016
Příští rok začne poslední etapa oprav Klementina 4.9.2015
Prohlídka nové budovy depozitáře v Hostivaři 12.3.2014
Klementinum po rekonstrukci otevírá Zrcadlovou kapli 4.8.2011
NK chce Klementinum bez aut, počítá s podzemními garážemi 6.4.2011
Co chystá Národní knihovna ČR v nejbližších letech? 13.4.2010
Rekonstrukce Klementina začne na začátku roku 3.11.2009
Národní knihovna přepracuje projekt rekonstrukce Klementina 22.10.2009
Památkáři odmítají plány na rekonstrukci Klementina 28.9.2009
Klementinum pravděpodobně čekají velké změny 19.5.2009


                         

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz