Mlýn Zbyslavice

Mlýn Zbyslavice

Místní část Vrchpolí, obec Zbyslavice, okres Ostrava

(1. 10. 2019) PROJEKTSTUDIO EUCZ

   
 
 
 
 

Mlýn Zbyslavice

K větrnému mlýnu, dominantě na okraji obce Zbyslavice, jsme realizovali novou přístavbu rodinného domu včetně potřebných sítí a ploch.
Historický mlýn byl dlouhodobě rekonstruován, později se investor rozhodl zbourat novodobou a nefunkční přístavbu, z níž zůstal zachován sklep a k mlýnu připojit obytnou stavbu. Rozhodnutí vzešlo také díky již zmizelé historické stopě – těsně u mlýna původně stála budova, v níž jeho majitelé bydleli.

Půdorysem nezvyklá hvězdicová podoba obytného domu se sedlovými střechami svou velikostí neohrožuje dominantu bílé válcové hmoty kamenného mlýna, nenarušuje ani pohledové osy, které k němu směřují. Respektuje izolovanou a osamocenou polohu historické stavby a tvoří jakýsi samostatný ostrovní systém. Mezi výběžky přístavby jsme vytvořili soukromé prostory, částečně kryté před větrným místem a pohledy zvenčí. Dům komunikuje s okolím a otevírá se do zahrady a do zeleně, svým kompaktním provedením ve štípaném šindeli se nenápadně odkazuje na dřevo jako základ již zmizelých staveb.

Objekt je hybridním ostrovním systémem. Má samostatný zdroj vody, ohřev TUV solárními panely, FVE zdroj, jenž pokrývá spotřebu elektrické energie mimo špičkové časy. Část dešťové vody je vsakována, část jímána do retenční nádrže s vsakem přebytků. V rámci šetrného přístupu k ekologii stavby a jejímu provádění byly použity materiály z rušených prvků stavby, místní firmy s krátkou dojezdovou vzdáleností, kamenné dlažby z vytěženého materiálu na místě stavby.


Přístavba byla realizována jako zděná přízemní stavba na monolitických základech a patkách s použitím tvárnic ztraceného bednění. Ponechaný suterén byl sanován a nově zastropen. Nosné konstrukce jsou kombinací zděného keramického zdiva s ŽB věnci s částečnou nosnou ocelovou rámovou konstrukcí, doplněnou dřevěnými fošnovými stropy spřaženými s konstrukcí jednoduchého sedlového krovu. Střechu doplňují ploché jednoplášťové střechy.
Obvodové konstrukce a podlaha jsou doplněny tepelným izolacemi na bázi EPS – PUR a minerální vaty, doplněné hydroizolačními vrstvami. Fasáda má provětrávanou konstrukci s vnějším obkladem štípaným modřínovým šindelem. Sedlové střechy mají vícevrstvé provětrávané skladby s krytinou opět tvořenou štípaným modřínovým šindelem. Výplně fasádních otvorů tvoří dřevohliníková okna a dveře s tepelně izolačním sklem, některé fasádní prvky jsou lemovány antracitovými plechy.
Vnitřní povrchy jsou v jednoduché kombinaci obkladových desek z překližky a betonové hlazené podlahy s vytápěním. Atypické jsou pouze sociální a mokré provozy se stěrkovými vrstvami.
Zapojením vnitřních prostor původního mlýna do celkového obytného a uživatelského prostoru umožňuje, dle potřeby a nálady, měnit pocit z bydlení – jednak moderního, čistého, úsporného s jednoduchými materiály, tak i tradičního uklidňujícího pocitu z masívních omítaných zdí a bytelné historické stavby.

Autorská zpráva

 
Autor: PROJEKTSTUDIO EUCZ s.r.o. – Ing. arch. David Kotek, Ing. arch. Lenka Měchurová, Ing. Pavel Nitra
Realizace: Jaromír Weiss – WEISS INTERIER – stavební práce; Roman Myslikovjan – zámečnické prvky; Vaculík topení s.r.o. – elektro topení; Vladimír Hlobil – dodávka tesařských konstrukcí a šindele s klempířskými prvky; Roman Chovanec – stolařství – okna a dveře; Voda-Plyn-Topení Milan Svačina – zdravotechnika; Pavel Bajgar - elektroinstalace; Střechy Majer s.r.o. – klempířské prvky; Purstav Izolace s.r.o. – PUR izolace; KAHIM stavby s.r.o.- EPDM krytina; Style Floor Products s.r.o. – interiér; Flode premium design floors s.r.o.- interiér; Studio 4DECO s.r.o.- interiér; Tesařství Šeděnka – tesařské konstrukce; Robert Kupčík Interiéry – nábytek
Obestavěný prostor přístavby: 820 m3
Zastavěná plocha přístavby: 157 m2

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2018

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz