Moderní kašna Koruna Znojma se nelíbí

Moderní kašna Koruna Znojma se nelíbí

(5. 2. 2020) Debatu eskalovala stavba dřevěné makety na místě budoucí kašny v minulém týdnu

 
 
 
 

Moderní kašna Koruna Znojma se nelíbí

(ČTK) - Moderní kašna s názvem Koruna Znojma, která by se měla příští rok začít stavět na Horním náměstí, budí odpor části veřejnosti včetně některých členů opozice. Argumentem odpůrců je fakt, že nová kašna má stát na místě, kde dlouho stála barokní kašna, a že ojediněle zachovalé historické centrum Znojma naruší moderní stavba bez vazby na okolí. ČTK to řekl zastupitel a regionální historik Jiří Kacetl (Pro Znojmo). Starosta Jan Grois (ČSSD) ČTK napsal, že o vodním prvku se diskutovalo deset let a až nynější vedení města se rozhodlo vypsat otevřenou architektonickou soutěž.

Někteří odpůrci moderní kašny protestovali již téměř před rokem, současnou debatu eskalovala stavba dřevěné makety na místě budoucí kašny v minulém týdnu. Autorem návrhu, který vzešel z loňské soutěže, je Štěpán Matějka.

"Stanovisko jsme pochopitelně formulovali a zveřejnili již na jaře 2019, kdy město zveřejnilo zadání architektonické soutěže. Na facebooku jsme zveřejňovali seriál o historii znojemských kašen tak, abychom znojemskou veřejnost i samotné radní uvedli do historického obrazu. Bez toho by totiž našemu návrhu nebylo nikdy možné dobře porozumět. Reakce ze stany vedení města byla tehdy přezíravá," uvedl Kacetl.

Podle Groise někteří lidé chtějí modernu, někteří historii, nicméně výsledkem dlouhých debat bylo stále prázdné místo. "Do soutěže přišlo 51 návrhů. Žádný neobsahoval repliku historické kašny," řekl Grois. V porotě měli slovo především odborníci, nikoliv politici a vítěz je podle Groise vhodným kompromisem, který náměstí oživí. "Kašna bude mít několik ochlazovacích módů a bude zvládat i vodní efekty," uvedl Grois.

Letos v lednu ještě část opozice předložila radním návrh na obnovu historické kašny. Ti jej projednali, ale nepřijali k němu žádné stanovisko. Vedení města nyní s architektem připravuje podklady pro projektovou dokumentaci. Poté radnice podá žádost o stanovisko památkářů a pak požádá o stavební povolení tak, aby se příští rok mohlo stavět. Podle Kacetla je otázka, za památkáři dají souhlas vzhledem k tomu, že nová kašna podle něj naruší podobu historického centra.

Na místě stávala renesanční kašna již ve druhé polovině 16. století, v roce 1700 vznikla kašna nová se sochou svatého Václava. V roce 1897 ji však znojemští radní nechali odstranit, stejně jako dalších osm z celkových 11.

Doplněno Stavbaweb:
Soutěž byla vyhlášena podle pravidel České komory architektů. Podrobnosti o architektonicko-výtvarné soutěži naleznete na www.znojmocity.cz v sekci Praktické odkazy – Architektonická soutěž. 

Související články:
Koruna Znojma  20.6.2019

Komentáře ke článku

 
 
 
 
 
 
 
 

5. 2. 2020 14:32:54. Re: Moderní kašna Koruna Znojma se nelíbí. PJ

  Dívala jsem se i na ostatní návrhy, ale můj dojem - bez rekonstrukce náměstí tam cokoli bude jako pěst na oko. Chtělo by to stromy, lavičky … Takhle je hlavní problém v proporcích.

6. 2. 2020 09:33:55. Re: Re: Moderní kašna Koruna Znojma se nelíbí. Lae Nardová

  Úplně s Vámi souhlasím. Současná podoba náměstí nereflektuje současné potřeby a životní styl lidí, ale například také měnící se pohled na vodní režim, klimatické změny, mikroklima, uplatnění zeleně (občas i tam, kdy historicky nikdy nebyla) atd. Obnova kašny je zcela nepochybně pozitivní počin, ale jít od detailu k celku je v urbanismu nesmyslný postup.

8. 2. 2020 23:24:44. Re: Re: Re: Moderní kašna Koruna Znojma se nelíbí. Jitka

  Zeleň na historických náměstích je trnem v oku památkářů, protože na tržištích nebyla, aby nepřekážela. Současné potřeby přes památkovou ochranu procházejí jen těžko.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

25. 5. 2020 17:38:58

Re: Interiér rodinného domu

Jako uživatelka bych měla k Vašemu návrhu několik výhrad, ačkoli je interiér na pohled impozantní : 1) podle velikosti ložnice a postlelí odhaduji, že kuchyň bude mít rozměry cca 4x5 m. I když velká kuchyň je krásná, současně by měla šetřit nohy kuchařky, která kromě vaření je možná celý den pracovně na nohou a ještě obstarává malé děti. Víte jak se naběhá s hrncem špaget po kuchyni, než ho někam umístí? A další cca 3 m k jídelnímu stolu, když chce servírovat. Nechtěla bych to. Kuchyň, kde se nestoluje, má být prostorná, praktická, ale ne rozlehlá! 2) Ložnice na opačné straně domu od WC vám nebude vadit, dokud budete mladí a zcela zdraví. Potom si zařídíte raději ložnici v sousední koupelně, než bloudit po celém domě. 3) chválím nápad dvoupostele s prostředním madlem v dětském pokoli. Skvělý nápad s multifunkční a velkokapacitní pohovky s postelemi pro hostinský pokoj (nebo do obýváku). Ale rodičům se dvěma dětmi i stejného pohlaví, bych zcela určitě, po všech svých zkušenostech, doporučila raději dva malé pokojíky než jeden společný. Možná ten společný tak max. max. do 5. třídy. Ale pak by jej muselo být možné rozdělit na dva. P.S. Pohled z pohovky obýváku do přírody může být úchvatný, na krb také. Přesto bych umožnila pro konzervativce i pohled na obrazovku TV - pohovka jak stvořená pro domácí kino! Je mi líto, ale snaha po umění tady, podle mne, převyšuje funkčnost a praktičnost. Měly by být v rovnováze. Člověku běžně nestačí jen se dívat, v bytě musí i příjemně žít.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz