Motlitebna Církve bratrské v Litomyšli

Motlitebna Církve bratrské v Litomyšli

Litomyšl

(18. 6. 2019) Fránek Architects

   
 
 
 
 

Motlitebna Církve bratrské v Litomyšli

Stavba představuje použití principů starověkých a novověkých architektur do jednoduchého konceptu využívajícího terénní konfiguraci. Dále také transformaci principů různých klasických kultur. Ač malých rozměrů, „sahá až do mraků" a jako symbolická cesta ubíhá do dálky. Zahloubením stavby jsme dosáhli optimální akustické pohody na straně jedné a minimálního objemu na straně druhé.
Exteriér byl realizován s ohledem na odolnost proti vandalům – transparentní nátěry pohledového betonu a bezpečnostní sklo s fólií satinato. Dále je tu také zábrana proti vylezení na střechu.
Interiér jsme řešili tak, aby pro nevelkou komunitu vytvořil příjemné domácí prostředí. Je jednoduchý, určený k dotvoření zelení.
Provoz kostela a celého centra odpovídá požadavkům zadavatele. Stavební řešení je tradiční: pohledový železobeton, tepelné izolace a dřevěný obklad. Vnější strukturální zasklení tvoří konstrukce z žárově zinkované oceli. Dřevěná eurookna jsou zvenku natřena stříbrnou barvou, zevnitř ošetřena olejem. Vchodové zasklení má hliníkový rám. Prostor sjednocuje podlaha z lité stěrky. Stěny střídají pohledový beton, dřevěný obklad a bílou omítku.
K dotvoření kostela byli přizváni umělci Karel Malich (oltářní část) a Václav Cígler (skleněný kříž).

Autorská zpráva

Foto: Petr Polák

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2010

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz