Městská jatka v Ostravě

Městská jatka v Ostravě

(22. 1. 2013) Historicky a architektonicky cenný komplex budov městských jatek z režných cihel byl vybudován v roce 1881. Jatka fungovala až do 70. let minulého století, v 90. letech byla část objektu zbořena. Vedení města Ostravy začalo nyní jednat se společností Bauhaus, která je současným vlastníkem celého areálu a přilehlých pozemků včetně budovy bývalých jatek, o jejich odkoupení.

 
 
 
 

Městská jatka v Ostravě

Historicky a architektonicky cenný komplex budov městských jatek z režných cihel byl vybudován v roce 1881. Jatka fungovala až do 70. let minulého století, v 90. letech byla část objektu zbořena. Vedení města Ostravy začalo nyní jednat se společností Bauhaus, která je současným vlastníkem celého areálu a přilehlých pozemků včetně budovy bývalých jatek, o jejich odkoupení.Vedení Ostravy jedná s Bauhausem o koupi historických jatek

(ČTK) - Vedení města Ostravy začalo jednat se společností Bauhaus o odkoupení její prodejny v centru Ostravy včetně přilehlých pozemků a budovy bývalých jatek, které jsou památkou. Městu jde hlavně o historická jatka. Novinářům to řekli primátor Petr Kajnar a jeho náměstek Jiří Hrabina.

Chátrající jatka, která jsou jednou z nejvýznamnějších ostravských památek, získala společnost Bauhaus spolu s pozemky pro svůj obchodní dům v 90. letech, ale nikdy je nevyužívala. Podle dohody měla firma budovu opravit, což se ale nestalo. Bauhaus se hájil tím, že ve smlouvě nic o opravě nebylo. Nyní firma svou prodejnu zavírá.

Hrabina řekl, že město dostalo nabídku k odkupu zmíněných nemovitostí. "Město bude možnosti zvažovat, budeme zvažovat i jednotlivé způsoby financování. Dohodli jsme se, že v nejbližší době se sejdeme znovu a budeme o této nabídce jednat," řekl náměstek.

Podle Kajnara český zástupce společnosti Bauhaus Aleš Pacal nevyloučil, že by se mohl celý areál rozdělit a v případě, že by to bylo pro firmu výhodné, prodat zvlášť jatka a zvlášť prodejna. "Říkal (Pacal), že pokud by se jednalo o malé rozdíly v ceně, tak že on osobně dává přednost tomu, aby město ta jatka získala," řekl primátor.

Cena za odkup celé nemovitosti se podle něj bude pohybovat kolem 100 milionů korun. "Ale nebavili jsme se o tom, spíš o horní hranici odhadu," řekl Kajnar. Tato hranice je podle něj o 40 procent vyšší než 100 milionů.

Jatka jsou podle primátora pro Ostravu významná jak z hlediska historického, tak i pro možnost oživení centra města v blízkosti Stodolní ulice. "Myslím si, že zastupitelstvo si tohle také uvědomí a že pokud bude cena rozumná, tak že bychom to mohli koupit," řekl Kajnar.

Pravděpodobnější je varianta, že by město koupilo jen jatka. "Představa, že by město koupilo celý areál, je podle mě málo reálná, protože ta cena bude násobně vyšší za celý areál, a nedovedu si představit, co bychom provedli se samotnou prodejnou. Ale alespoň předběžně prozkoumat, jestli pro město by nebylo využití té prodejny nějaké možné, to jsme se zavázali, že uděláme a zkusíme zvážit," řekl primátor.

Doplněno Stavbaweb:
Podrobné informace o historii bývalých městských jatek
v Ostravě včetně výkresů a fografií naleznete na stránkách Architektura.klenot.cz zde.


západní pohledvýchodní pohled

zdroj foto a výkresů: architektura.klenot.cz
foto současného stavu: Michal Záhora

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Výroba

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

29. 1. 2021 18:41:57

Re: Chytremapy.cz nově ukazují rozsáhlé možnosti aplikace GisOnl...

Fakt pěkný. Má to jenom jednu malinkou chybku. Očekával bych, že podobná aplikace bude přístupná veřejně a zdarma pro celou republiku, například prostřednictvím portálu geoportal.gov.cz. Ten většinu uvedených funkcí sice nabízí, ale kombinace s "panoramou" či "streetview" a s dalšími informacemi o objektech či věcných břemenech tam chybí, zatímco zde to je skutečně vše. (Jistě, dalo by se pokračovat a mít na jednom místě ke všemu již publikovanému ještě např. podrobnou geologickou mapu ČR, která má zase svůj samostatný portál, a patrně by někoho napadly další mapové vrstvy, zrovna jsem si vzpomněl - máme další portál s historickými mapami, jojo....) Proč to píšu? Chápu, že Top Gis je komerční firma a že musí vydělávat, to je v pořádku. Na druhou stranu je mi nesmírně líto, že existuje již tolik různých mapových portálu, vzájemně se různě překrývajících či duplikujících svými daty a službami. Je to nepřehledné a nemůžu se zbavit silného pocitu mrhání lidskou prací a umem. V moderním statě 3. tisíciletí bych čekal nějaký partnerský projekt státu a soukromých subjektů, který by sjednotil všechna data pro "chytrou mapu ČR" na jednom místě a ta pak poskytl veřejnosti z velké části zdarma, s možností např. připlatit si za některé již velmi specifické vrstvy a informace. Tak by se to líbilo mně jako uživateli i jako občanovi. :)

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz