MUDAARQUITECTURA: Kasárna pro Guardia Civil

MUDAARQUITECTURA: Kasárna pro Guardia Civil

(4. 1. 2013) Projekt reviduje typologii a navrhuje alternativu k tradičnímu řešení kasáren pro paravojenskou policii Guardia Civil, a to nejen z hlediska kompozičního řešení, ale také z hlediska funkce.

 
 
 
 

MUDAARQUITECTURA: Kasárna pro Guardia Civil

Projekt reviduje typologii a navrhuje alternativu k tradičnímu řešení kasáren pro paravojenskou policii Guardia Civil, a to nejen z hlediska kompozičního řešení, ale také z hlediska funkce.

Většinou se u těchto kasáren jedná o kompaktní budovy symetricky uspořádané kolem dvora. Tato izotropie přesahuje i do multifunkčního programu Guardie Civil, bydlení a úřadu, což vede ke zjevným kolizím funkcí a vztahů a k problémům se soukromím. Z této premisy revize a dvou omezení – již zmíněného programu a prostorových daností pozemku – byl vygenererován a strukturován projekt.

Architekt: MUDAARQUITECTURA
Klient: Dirección General de la Policía y la Guardia Civil
Místo: Malpartida de Plasencia, Cáceres, Španělsko
Tým autorů: Pablo Rey Medrano, Federico Rodriguez Cerro, Mª José Selgas Cáceres, Jorge E. Ramos Jular
Stavební řešení: Miguel Ángel Tierno de Dios
Plocha: 2946,65 m2
Realizace: 2011
Foto: Juan Carlos Quindós

Když jsme vzali do úvahy velikost pozemku, jeho lichoběžníkový tvar a jeho polohu na okraji morfologicky heterogenního malého města v Extremaduře, navrhli jsme, jak nám zcela přirozeně vyplynulo, oddělení různých částí programu, který sestává z ubytování a policejní úřadovny v rámci jednoho prostoru.Za prvé: bydlení jsme umístili v poněkud pravidelnější části pozemku, abychom mohli seriálně uspořádat řadové domky a byty pro svobodné. Série jsou organizovány ve dvou řadách s čelními fasádami do dvou nově založených vnitřních uliček. Střídání plných a prázdných objemů v kompozici sérií umožňuje orientovat většinu obytných jednotek na jih a vzniká tak i dynamický rytmus průčelí.


Za druhé: zatímco typologickými vlastnostmi bydlení jsou uniformita, opakování a sériovost, úřední budova je zkrouceným a narušovaným souborem. Pokroucení je vynuceno umístěním budovy v čele lichoběžníku, tvar objektu tak určují hranice pozemku. Nejen pozice, ale také program, který přirozeně vyžadoval vyšší stupeň reprezentativnosti úřední stavby, si vynutil sešikmení a nápadnější tvarování budovy. Ta má tři podlaží, suterénní úroveň souběžně s přírodním svahem a dvě podlaží nadzemní, která jsou vůči sobě pootočena a dají vyniknout vrcholu v exponovaném průčelí prvního patra. Za ním se nalézá služební místnost, jejíž okno shlíží na Dehesu, známou sylvanopastorální krajinu (lesy a louky) v Extremaduře.

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Administrativa

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

25. 5. 2020 17:38:58

Re: Interiér rodinného domu

Jako uživatelka bych měla k Vašemu návrhu několik výhrad, ačkoli je interiér na pohled impozantní : 1) podle velikosti ložnice a postlelí odhaduji, že kuchyň bude mít rozměry cca 4x5 m. I když velká kuchyň je krásná, současně by měla šetřit nohy kuchařky, která kromě vaření je možná celý den pracovně na nohou a ještě obstarává malé děti. Víte jak se naběhá s hrncem špaget po kuchyni, než ho někam umístí? A další cca 3 m k jídelnímu stolu, když chce servírovat. Nechtěla bych to. Kuchyň, kde se nestoluje, má být prostorná, praktická, ale ne rozlehlá! 2) Ložnice na opačné straně domu od WC vám nebude vadit, dokud budete mladí a zcela zdraví. Potom si zařídíte raději ložnici v sousední koupelně, než bloudit po celém domě. 3) chválím nápad dvoupostele s prostředním madlem v dětském pokoli. Skvělý nápad s multifunkční a velkokapacitní pohovky s postelemi pro hostinský pokoj (nebo do obýváku). Ale rodičům se dvěma dětmi i stejného pohlaví, bych zcela určitě, po všech svých zkušenostech, doporučila raději dva malé pokojíky než jeden společný. Možná ten společný tak max. max. do 5. třídy. Ale pak by jej muselo být možné rozdělit na dva. P.S. Pohled z pohovky obýváku do přírody může být úchvatný, na krb také. Přesto bych umožnila pro konzervativce i pohled na obrazovku TV - pohovka jak stvořená pro domácí kino! Je mi líto, ale snaha po umění tady, podle mne, převyšuje funkčnost a praktičnost. Měly by být v rovnováze. Člověku běžně nestačí jen se dívat, v bytě musí i příjemně žít.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz