Multifunkční prostor Černá labuť Art & Event Gallery

Multifunkční prostor Černá labuť Art & Event Gallery

Na Poříčí 25, Praha 1

(9. 7. 2015) Prostor s krásným výhledem, který v sobě snoubí kavárnu, galerii i divadlo, navrhla Eva Jiřičná (doplněno Stavbaweb).

   
 
 
 
 

Multifunkční prostor Černá labuť Art & Event Gallery

Černá labuť v novém peří - Art & Event Gallery otevřela výstavou mladé designové značky Gravelli 

Po dvouleté pauze a rekonstrukci vstoupil 7. července do pražského kulturního a společenského života znovu unikátní multifunkční prostor Černá labuť Art & Event Gallery. Dominantou nové Černé labutě je barový pult mladé české designové značky Gravelli, která povyšuje ve své tvorbě beton na estetický a vysoce praktický materiál, za což se jí dostalo několika nominací na cenu Czech Grand Design. Jim je také věnována první výstava nové galerie s názvem „50 odstínů Gravelli“.

Výstavu tvoří lehce erotické velkoformátové fotografie fashion fotografa Vratko Bartíka, v nichž se krása lidského těla snoubí s detaily výrobků skupiny Gravelli. K vidění je i několik artefaktů, ve kterých Gravelli spojili síly s mladými umělci. Návštěvníci na výstavě uvidí například betonové brýle, nože s ručně kovanou čepelí a betonovou rukojetí nebo psací pero ve tvaru husího brku. V červenci a srpnu bude Černá labuť Art & Event Gallery otevřena každé úterý od 10 do 22 hodin.  Galerie je přístupná zdarma a její návštěvníci si v tyto dny mohou kromě výstavy užít i lehké občerstvení, otevřena bude také terasa s grilem.

Program výstav představí v září Charlese Thompsona, zakladatele stuckismu, tedy výtvarného směru, preferujícího klasickou malbu a vymezujícího se poměrně razantně vůči konceptuálnímu umění. Následovat bude expozice jednoho z prvních českých stuckistů Jiřího Hauschky  a v předvánočním čase opanují výstavní prostor Černé labutě díla talentu české expresivní malby Martina Krajce. Za novou galerií stojí Ondřej Škarka, mimo jiné pořadatel aktuálního sochařského festivalu Sculpture Line, a paní Danuše Siering, majitelka domu Černá labuť. Podrobnější informace o letním provozu galerie najdete na www.cernalabut.cz.

Nová Art & Event Gallery v osmém patře domu Černá labuť nabídne své prostory zajímavým autorským a profilovým výstavám, prezentacím umělců i konceptuálním artovým projektům, ale také firemním eventům nebo soukromým akcím, diskusním setkáním, konferencím a seminářům. Ke všem těmto aktivitám je galerie vybavena kvalitním technickým zázemím a umí poskytnout i špičkový catering. Ondřej Škarka, muž, který dává Černé labuti nová křídla, říká: „Naším cílem bylo potvrdit génia loci, který se k adrese Na Poříčí 25 váže už od 20. let minulého století. Vždy se zde prolínal svět umění, gastronomie a obchodu. Originální řešení z dílny slavného ateliéru Evy Jiřičné AI Design to ještě více zdůrazňuje.”

Mladou a dynamickou značku Gravelli, jejíž název tvoří poitalštělá verze anglického slova gravel (štěrk), založili před několika lety dlouholetí přátelé, stavební inženýr Jiří Peters a marketér Ladislav Eberl spolu s designérem Tomášem Vackem. Fascinování materiálem, který v očích mnoha je stále jen užitečnou, ale nevýraznou a surovou stavebninou, dokázali betonu vdechnout duši. V jejich pojetí se stává ušlechtilým přírodním materiálem, z nějž jsou vyrobena unikátní umyvadla či nábytek, ale i šperky, designové doplňky, nebo módní kolekce. Jejich práce je ceněna nejen u nás ale stále více i v zahraničí. Obdrželi cenu za nejlepší českou inovaci roku 2013, vyhráli soutěž Nápad roku 2013 a byli nominováni na Czech Grand Design. Mají patentovány dvě nové technologie, které redefinují použití jejich oblíbeného materiálu: FixCrete je beton se zvýšenou pevností, překvapivě nízkou hmotností a vysoce odolným povrchem, LiCrete je beton, přenášející světlo. Revoluční novinka mezi stavebními materiály je tvořená kombinací betonu a průhledných prvků, které slouží jako vnitřní světlovod.

Na adrese Na Poříčí 25 stával od konce 19. století na místě dnešní moderní stavby menší dvoupatrový domek, kde se nacházelo v přízemí řeznictví, restaurace i byty. Ve 20. a 30. letech dvacátého století se stal dům střediskem spolkového života, sídlo zde měla řada cechů, společenských spolků a korporací. Po roce 1945 zde pražská Židovská obec zřídila košer jídelnu a stavebními úpravami ve dvorním traktu vznikl divadelní sál, který sloužil kabaretu. V 50. letech zde mělo zázemí divadlo E. F. Buriana, které sídlilo naproti. Po listopadu 1989 se zchátralý dům v restituci vrátil původním majitelům a ti jej v 90. letech prodali současným vlastníkům. Starý dům byl následně zbourán a na jeho místě byla postavena v roce 1998 nová moderní budova. Název Černá labuť odkazuje k sousední budově – obchodnímu domu Bílá labuť. V 8. patře Černé labutě začal v roce 1999 fungovat umělecký prostor Galerie Černá labuť. V přízemí a v 1. patře nyní vzniklo jedinečné gastronomické centrum. 
tisková zpráva
vizualizace: www.cernalabut.cz

Související články:
Černá labuť po rekonstrukci nabídne moderní kancelářské prostory 14.6.2012


Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

 
 
 
 
50.0902015
14.4343624
Multifunkční prostor Černá labuť Art & Event Gallery

Multifunkční prostor Černá labuť Art & Event Gallery
Na Poříčí 25
Praha 1

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz