Po dvouleté pauze a rekonstrukci vstoupil 7. července do pražského kulturního a společenského života znovu unikátní multifunkční prostor Černá labuť Art & Event Gallery. Dominantou nové Černé labutě je barový pult mladé české designové značky Gravelli, která povyšuje ve své tvorbě beton na estetický a vysoce praktický materiál, za což se jí dostalo několika nominací na cenu Czech Grand Design. Jim je také věnována první výstava nové galerie s názvem „50 odstínů Gravelli“.
Výstavu tvoří lehce erotické velkoformátové fotografie fashion fotografa Vratko Bartíka, v nichž se krása lidského těla snoubí s detaily výrobků skupiny Gravelli. K vidění je i několik artefaktů, ve kterých Gravelli spojili síly s mladými umělci. Návštěvníci na výstavě uvidí například betonové brýle, nože s ručně kovanou čepelí a betonovou rukojetí nebo psací pero ve tvaru husího brku. V červenci a srpnu bude Černá labuť Art & Event Gallery otevřena každé úterý od 10 do 22 hodin. Galerie je přístupná zdarma a její návštěvníci si v tyto dny mohou kromě výstavy užít i lehké občerstvení, otevřena bude také terasa s grilem.
Program výstav představí v září Charlese Thompsona, zakladatele stuckismu, tedy výtvarného směru, preferujícího klasickou malbu a vymezujícího se poměrně razantně vůči konceptuálnímu umění. Následovat bude expozice jednoho z prvních českých stuckistů Jiřího Hauschky a v předvánočním čase opanují výstavní prostor Černé labutě díla talentu české expresivní malby Martina Krajce. Za novou galerií stojí Ondřej Škarka, mimo jiné pořadatel aktuálního sochařského festivalu Sculpture Line, a paní Danuše Siering, majitelka domu Černá labuť. Podrobnější informace o letním provozu galerie najdete na www.cernalabut.cz.
Nová Art & Event Gallery v osmém patře domu Černá labuť nabídne své prostory zajímavým autorským a profilovým výstavám, prezentacím umělců i konceptuálním artovým projektům, ale také firemním eventům nebo soukromým akcím, diskusním setkáním, konferencím a seminářům. Ke všem těmto aktivitám je galerie vybavena kvalitním technickým zázemím a umí poskytnout i špičkový catering. Ondřej Škarka, muž, který dává Černé labuti nová křídla, říká: „Naším cílem bylo potvrdit génia loci, který se k adrese Na Poříčí 25 váže už od 20. let minulého století. Vždy se zde prolínal svět umění, gastronomie a obchodu. Originální řešení z dílny slavného ateliéru Evy Jiřičné AI Design to ještě více zdůrazňuje.”
Mladou a dynamickou značku Gravelli, jejíž název tvoří poitalštělá verze anglického slova gravel (štěrk), založili před několika lety dlouholetí přátelé, stavební inženýr Jiří Peters a marketér Ladislav Eberl spolu s designérem Tomášem Vackem. Fascinování materiálem, který v očích mnoha je stále jen užitečnou, ale nevýraznou a surovou stavebninou, dokázali betonu vdechnout duši. V jejich pojetí se stává ušlechtilým přírodním materiálem, z nějž jsou vyrobena unikátní umyvadla či nábytek, ale i šperky, designové doplňky, nebo módní kolekce. Jejich práce je ceněna nejen u nás ale stále více i v zahraničí. Obdrželi cenu za nejlepší českou inovaci roku 2013, vyhráli soutěž Nápad roku 2013 a byli nominováni na Czech Grand Design. Mají patentovány dvě nové technologie, které redefinují použití jejich oblíbeného materiálu: FixCrete je beton se zvýšenou pevností, překvapivě nízkou hmotností a vysoce odolným povrchem, LiCrete je beton, přenášející světlo. Revoluční novinka mezi stavebními materiály je tvořená kombinací betonu a průhledných prvků, které slouží jako vnitřní světlovod.
Na adrese Na Poříčí 25 stával od konce 19. století na místě dnešní moderní stavby menší dvoupatrový domek, kde se nacházelo v přízemí řeznictví, restaurace i byty. Ve 20. a 30. letech dvacátého století se stal dům střediskem spolkového života, sídlo zde měla řada cechů, společenských spolků a korporací. Po roce 1945 zde pražská Židovská obec zřídila košer jídelnu a stavebními úpravami ve dvorním traktu vznikl divadelní sál, který sloužil kabaretu. V 50. letech zde mělo zázemí divadlo E. F. Buriana, které sídlilo naproti. Po listopadu 1989 se zchátralý dům v restituci vrátil původním majitelům a ti jej v 90. letech prodali současným vlastníkům. Starý dům byl následně zbourán a na jeho místě byla postavena v roce 1998 nová moderní budova. Název Černá labuť odkazuje k sousední budově – obchodnímu domu Bílá labuť. V 8. patře Černé labutě začal v roce 1999 fungovat umělecký prostor Galerie Černá labuť. V přízemí a v 1. patře nyní vzniklo jedinečné gastronomické centrum.
tisková zpráva
vizualizace: www.cernalabut.cz
Související články:
Černá labuť po rekonstrukci nabídne moderní kancelářské prostory 14.6.2012
Je to úchvatné.
A když berou tak utíkej ? :D Hele kdybych měl teď stavět dům tak se jistě chopím těhlech akcí různych.…
Málokdo o tom ví nebo spíše tomu nevěří. I když nechápu proč. Vždyť když ti dávají tak ber :D
My jsme taky s nimi stavěli jsem velice rádi za to že náš projektant s tím byl ztotožněn a ještě…
Jo je tam toho hodně, mají supr akce, podle mně se to rozhodně oplatí na to mrknout nebo rovnou zaslat…