MVRDV (a další): Le Monolithe, Lyon

MVRDV (a další): Le Monolithe, Lyon

(20. 12. 2010) Právě dokončený „Monolith“ je energeticky efektivní polyfunkční městský blok. Je umístěn v rozvíjející se oblasti Confluence (soutok řek Rhône a Saône v centru Lyonu), v samém jižním cípu lyonského poloostrova (Presqu’île).

 
 
 
 

MVRDV (a další): Le Monolithe, Lyon

Právě dokončený „Monolith“ je energeticky efektivní polyfunkční městský blok. Je umístěn v rozvíjející se oblasti Confluence (soutok řek Rhône a Saône v centru Lyonu), v samém jižním cípu lyonského poloostrova (Presqu’île).Autor urbanistického řešení a jižní budovy: MVRDV
Místo: Lyon, France
Celková plocha: 35 000 m2
Projekt, realizace: 2004-2010
Foto: Fotoarchiv MVRDV 

V objektech o celkové ploše 35 000 m2 se nalézají jak sociální, tak činžovní byty, speciální byty pro invalidní osoby a také kanceláře a maloobchodní jednotky. Blok je sestaven z pěti sekcí podle urbanistického plánu MVRDV. Každou sekci navrhoval jiný architekt, a to Pierre Gautier, Manuelle Gautrand, ECDM a Erik van Egeraat a MVRDV. Krajinářské architektonické studio West 8 je autorem návrhu veřejného prostoru v bloku. MVRDV navrhli vstupní jižní sekci s reklamou na evropskou integraci přes celou fasádu – po jednotlivých písmenech cituje z evropské ústavy. „Monolith“ zrealizovali ING Real Estate Development a Atemi Immobilier. 

Koncept
ING Real Estate Development uspořádal v roce 2004 vyzvanou soutěž na urbanistické řešení bloku. Zvítězilo řešení MVRDV. Všichni vyzvaní architekti byli požádáni, aby každý navrhl jednu sekci podle vítězného plánu a aby společně postavili „Monolith“. Každá část je jiná v materiálu, kompozici a architektonickém výrazu. Rozlehlý vnitřní dvůr městského superbloku má vyvýšený veřejný prostor s vyhlídkou na město, nový přístav a park, což připomíná klasickou francouzskou „Grand Gallérie“. Monolith je částí projektu regenerace „Lyon Confluence“ (Lyonský soutok), městské oblasti o rozloze 150 hektarů.
 

Jižní budova
Interiéry jižní budovy od MVRDV jsou chráněny proti slunečnímu záření hliníkovými okenicemi, což je moderní odkaz na tradiční místní architekturu. Vlastní byty jsou rozdílné ve velikosti a standardu, aby byly přitažlivé pro různé skupiny obyvatel, aby tak byl Monolith vzorkem lyonské populace. Kanceláře jsou rozděleny na oddělené jednotky (o velikosti nejméně 500 m2) a jsou přístupné ze tří vertikálních jader. Jednotky umožňují flexibilní vybavení podle potřeb a požadavků nájemníků. Všechny prostory jsou přirozeně osvětlené a větrané.

  

V červnu 2005 Franci a Nizozemí hlasovaly proti evropské ústavě. MVRDV na to reagovali předesignováním fasády a integrovali do ní upomínku na hodnoty, ideály a potřeby Evropské unie. Když se zavřou všechny okenice, je možné na jejich lícových stranách přečíst francouzský text prvního článku evropské ústavy: „Unie je založena na hodnotách úcty k lidské důstojnosti, svobody, demokracie, rovnosti, právního státu a dodržování lidských práv, včetně práv příslušníků menšin. Tyto hodnoty jsou společné členským státům ve společnosti vyznačující se pluralismem, nepřípustností diskriminace, tolerancí, spravedlností, solidaritou a rovností žen a mužů.“ (HLAVA 1, článek 1-2)
Snaží se tak přimluvit se za „ANO“ pro Evropu v čase protekcionismu. Tuto snahu doprovází kolektivní evropský duch spojených architektů. Další sekce navrhli francouzští a nizozemští architekti.
Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Bytové domy

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz