Na obnovu Ještědu mohou lidé přispět prostřednictvím Katalyzátoru

Na obnovu Ještědu mohou lidé přispět prostřednictvím Katalyzátoru

(28. 1. 2015) (ČTK) - Na obnovu baru Avion v horském hotelu a vysílači Ještěd v Liberci může od 26. ledna 2015 veřejnost přispět i prostřednictvím sbírky na Katalyzátoru, který je novou českou platformou pro crowdfunding. Spolek Ještěd 73 chce tímto způsobem vybrat 130.000 korun na obnovení původních součástí interiéru hotelového baru. Má na to dva měsíce. ČTK o tom informovala Alice Titzová z agentury 2media.cz, která spolu s vydavatelstvím Supraphon a aktivistou Ondřejem Kobzou za Katalyzátorem stojí.

 
 
 
 

Na obnovu Ještědu mohou lidé přispět prostřednictvím Katalyzátoru

(ČTK) - Na obnovu baru Avion v horském hotelu a vysílači Ještěd v Liberci může od 26. ledna 2015 veřejnost přispět i prostřednictvím sbírky na Katalyzátoru, který je novou českou platformou pro crowdfunding. Spolek Ještěd 73 chce tímto způsobem vybrat 130.000 korun na obnovení původních součástí interiéru hotelového baru. Má na to dva měsíce. ČTK o tom informovala Alice Titzová z agentury 2media.cz, která spolu s vydavatelstvím Supraphon a aktivistou Ondřejem Kobzou za Katalyzátorem stojí.

Interiér baru hotelu Ještěd - původní stav. Snímek z archivu Otakara Binara
Hotel a vysílač Ještěd patří k nejoriginálnějším architektonickým dílům v Česku. Vrátit interiéru původní podobu se spolek Ještěd 73 snaží už třetí rok. Předloni se povedlo zhruba za půl milionu korun obnovit salonek, loni se spolek zaměřil na prostory sousedního baru Avion. Z původních prvků tam zůstal jen masivní barový pult, zázemí včetně polic a osvětlení. Z původních křesílek se zachovalo jediné, zmizely stolky bubnového tvaru i barové židle připomínající tvarem popelníky.

"Vyrobit zdařilé repliky, byť máme kvalitní podklady, není vůbec snadné. Na každém kusu nábytku se podílí několik řemesel, často jsou kvůli rozličným technologiím z různých míst v republice. Cena jednoho křesílka pak vyjde na 31.000 korun, u podsvíceného stolku je dokonce 38.500," řekla ČTK předsedkyně spolku Ještěd 73 Milena Lánská. Na obnově interiérů spolupracuje spolek s architektem Otakarem Binarem, který nábytek a vybavení pro Ještěd v 70. letech minulého stoletá navrhoval.

Dárci, kteří se zapojí do sbírky na webu Katalyzátoru, mohou podle výše svého příspěvku získat třeba plakát s reprodukcí nákresu pro výrobu stolků v baru Avion sBinarovým podpisem nebo repliku skleničky z původního ještědského nápojového setu v dárkovém balení, která není v prodeji a zatím ji nelze jiným způsobem získat. Odměnou může být podle Titzové také návštěva Ještědu se slavnostním obědem za účasti významných hostů, spojená s prohlídkou vysílače a hotelu Ještěd včetně běžně nepřístupných míst.

Hotel a vysílač Ještěd otevřený v roce 1973 je národní kulturní památkou, unikátní hyperboloid zvolili lidé českou stavbou století. Hubáček za stavbu obdržel prestižní mezinárodní Perretovu cenu. Liberecký kraj usiluje o zapsání Ještědu na seznam památek UNESCO. Vlastníkem hotelu a vysílače jsou od roku 2000 České Radiokomunikace, které Ještěd získaly za 85 milionů korun. Dalších zhruba 50 milionů od té doby investovaly do jeho oprav. Unikátní stavba ale potřebuje mnohem rozsáhlejší renovaci, náklady se odhadují na 400 milionů korun.

Související články:

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz