Na Strahově byl otevřen zrekonstruovaný stadion Přátelství

Na Strahově byl otevřen zrekonstruovaný stadion Přátelství

Diskařská, 169 00 Praha 6

(2. 12. 2016) Stadion Přátelství je dalším krokem v postupné proměně strahovského sportovního areálu.

  • Vizualizace: Prostor 008

 
 
 
 

Na Strahově byl otevřen zrekonstruovaný stadion Přátelství

(ČTK) - V Praze na Strahově byl 1. prosince slavnostně otevřen zrekonstruovaný stadion Přátelství, který bude sloužit zejména Fotbalové asociace ČR a atletům, ale využívat ho bude moci i veřejnost. Jde o další krok postupné obnovy strahovského sportovního komplexu navazující na výstavbu sídla FAČR.

Stadion Přátelství vznikl již v období první republiky pro potřeby klubu SK Hradčany. První rekonstrukcí prošel před mistrovstvím Evropy v atletice v roce 1978. Nynější rekonstrukce vyšla na 81,4 milionu korun z kombinovaných zdrojů FAČR, FIFA, ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a pražského magistrátu.

"Tato rekonstrukce je významná tím, že znamená spolupráci napříč sportovním prostředím, Prahou a ministerstvem. Stadion Přátelství je prvním krokem k revitalizaci Strahova jako sportovního symbolu. Věřím, že se nám tím podaří nastartovat obnovu Strahova," řekla při slavnostním otevření ministryně školství Kateřina Valachová, jejíž ministerstvo podpořilo stavbu částkou 50 milionů korun.

Stejný cíl má i magistrát. "Přejeme si revitalizaci Strahova, aby tu byla moderní sportoviště a nedělal nám ostudu. Začali jsme stadionem Přátelství, na který Praha přispěla 10 miliony korun, a šlo o jeden z klíčových grantů pro rok 2016. V nejbližších letech budeme pokračovat dalšími sportovišti," slíbil pražský zastupitel a poradce Valachové pro regiony a sport Karel Březina.

Areál splňující předpisy FIFA a IAAF bude sloužit zejména pro potřeby fotbalových reprezentací. Trénovat i hrát na něm mohou všechny mládežnické reprezentace. "A využívat k tréninkům ho bude i reprezentační áčko, protože kvalita hrací plochy s vyhříváním je možná nejlepší na území Prahy. Využijeme ho i pro semináře trenérů a rozhodčích. Vedle toho tu budou významným hráčem atletický svaz a Vysokoškolské sportovní centrum," řekl předseda FAČR Miroslav Pelta.

"Jsem ráda, že sportoviště bude využívat i Vysokoškolské sportovní centrum, které spadá pod mé ministerstvo, protože v minulých letech bylo trochu macešsky opomíjeno. Toto sportoviště je také připravené i na mezinárodní závody v oblasti juniorů, které chceme podporovat. A minimálně 20 procent času musí být areál otevřený také veřejnosti," doplnila Valachová.

Aby mohl být stadion plně využíván i pro zápasy a atletické mítinky, potřebuje ještě dostavět tribunu s kapacitou 1279 míst, ve které bude i atletický tunel, administrativní zázemí, regenerace a ubytovací kapacity. Výstavba by měla být hotova do roku 2020. Revitalizace Strahova má však pokračovat i dalšími stavbami.

"Čeká se na jednání vlády, kde by ministryně Valachová měla předložit materiál na zásadní sportovní centra v republice. Mezi nimi je i Strahov. Ve chvíli, kdy bude tento materiál schválen, můžeme začít jednat o dalších stavbách,"
řekl Pelta.

"Stadion Přátelství je začátek a chtěli bychom pokračovat, aby se Strahov stal domovským sídlem nejen pro fotbal, ale pro všechny sporty. Vznikne tu budova pro Český olympijský výbor či Dům sportu pro všechny svazy," řekl předseda FAČR.

"Jsou tu také další možnosti směrem k Ladronce, kde by mohla vzniknout další hřiště a fotbalová hala. Je třeba vyjasnit majetkové záležitosti a pak můžeme začít stavět," doplnil Březina.

Naopak Peltu už opustila myšlenka, že by na Strahově vznikl národní stadion na místě chátrajícího stadionu Evžena Rošického. "Myšlenku národního stadionu jsem zatím opustil, protože se nám nedaří vyprodat velké stadiony ani v kvalifikaci. Proto bych se nyní spíše zaměřil na infrastrukturu, která nám pomůže vychovat nové fotbalové hvězdy," dodal Pelta.

Doplněno Stavbaweb:

Otevření zrekonstruovaného stadionu Přátelství navazuje na budovu realizaci nového sídla FAČR (Fotbalové asociace České republiky). Nové sídlo bylo slavnostně otevřeno v červnu 2015, vyrostlo na rohu ulic Atletická a Diskařská a stadion Přátelství uzavřelo z jižní strany. Autorem projektu je Radek Vopálecký (Vision Architecture) V příštím roce by měla být zahájena výstavba víceúčelové budovy s tribunou, která stadion uzavře z východní strany. Vše by mělo být dokončeno v roce 2020. Autorem projektu víceúčelové tribuny je atelier Prostor 008.
Projekt najdete na jejich stránkách:
Prostor 008: Víceúčelová budova s tribunou Stadionu přátelstvíZákladní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

 
 
 
 
50.0826729
14.3822526
Na Strahově byl otevřen zrekonstruovaný stadion Přátelství

Na Strahově byl otevřen zrekonstruovaný stadion Přátelství
Diskařská
169 00 Praha 6

Komentáře ke článku

 
 
 
 

2. 12. 2016 15:11:27. Re: Na Strahově byl otevřen zrekonstruovaný stadion Přátelství. Pavel

  Jenom malá spekulace....angažován je v tom p.Pelta, Březina, tak to bude transparentní investice. Kdo byl gen.dodavatelem ??? To by mohlo být zajímavé !!!

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz