Náchod chystá architektonickou soutěž na areál po textilce Tepna

Náchod chystá architektonickou soutěž na areál po textilce Tepna

(12. 9. 2019) MOBA studio nejprve udělá analýzu území a zpracuje urbanistickou a ekonomickou studii proveditelnosti

 
 
 
 

Náchod chystá architektonickou soutěž na areál po textilce Tepna

(ČTK) - Město Náchod začalo chystat urbanisticko-architektonickou soutěž na využití a zastavění pozemků po bývalé textilce Tepna u centra města. Administraci soutěže pro město udělá pražská společnost MOBA studio. Firma zpracuje i územní studii a urbanistické řešení lokality, což by mělo trvat asi jeden rok. ČTK to řekla mluvčí radnice Nina Adlof. Původně měl na pozemku vzniknout hypermarket s obchodním centrem.

Strategickou parcelu nedaleko náchodského zámku o rozloze 2,57 hektaru město koupilo loni v červnu od firmy JTH Holding za téměř 56 milionů korun včetně DPH. Další dva miliony korun město dalo za nákup přilehlých pozemků pro vybudování komunikace, která propojí Plhovskou ulici s Karlovým náměstím. Po nákupu nechala radnice hromady sutin z rozbořené Tepny uklidit. Zatím část pozemku slouží jako parkoviště.

MOBA studio nejprve udělá analýzu území a zpracuje urbanistickou a ekonomickou studii proveditelnosti. Její výsledky chce město projednat s veřejností, plánuje prezentaci navrhovaných řešení. Výsledkem by měla být podle radnice vize, jak bude území členěno, jakou část budou tvořit byty, služby, sportoviště či zeleň. Řešit se bude i to, zda město některou část pozemku prodá soukromým investorům.

Radnice by chtěla do svých plánů využití lokality po Tepně v budoucnu zahrnout i dosud nevyužitý objekt bývalé přádelny, který patří nizozemským majitelům. "O jejím nákupu do majetku města nyní vedení města s holandskými vlastníky jedná," uvedla k tomu mluvčí radnice.

Na nákup pozemků od JTH Holding a na nákup parcel pro komunikaci si město loni v červnu vzalo u Komerční banky úvěr 58 milionů korun. Letos v lednu město úvěr předčasně, o rok a půl dříve, splatilo.

Firma JTH Holding na pozemcích chtěla postavit obchody. Projekt hypermarketu nedaleko zámku měl ale v dvacetitisícovém městě mnoho odpůrců. Firma nakonec pozemky i s hromadami suti prodala městu.

Doplněno Stavbaweb:
Textilka byla založena v roce 1882 Isaacem Mautnerem, který postavil v Plhově (část Náchoda) tkalcovnu. V roce 1907 přistavěl přádelnu a postupně firmu rozšiřoval o další provozy. Po roce 1918 se továrna dále rozšiřovala a v jejím okolí byly vystavěny i nové bytové domy pro zaměstnance. K dalšímu růstu došlo během druhé světové války díky vysoké poptávce po textilu. V roce 1946 byla továrna znárodněna a v roce 1949 došlo k reorganizaci dosavadních podniků. Národní podnik Tepna vznikl sdružením několik dalších textilek. Tepna Náchod postupně snižovala výrobu, až v roce 2006 zkrachovala.  V roce 2013 začala demolice objektu a město oznámilo záměr vystavět na místě areálu továrny velké obchodní centrum. Záměr byl v roce 2018 přehodnocen a nahrazen plánem postavit zde novou obytnou čtvrť.
Více zde.

Kauza Tepna aneb Co si zbouráme
Prázdné domy / Tepna Náchod
Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2019 Business Media CZ, s. r. o.