(ČTK) – Město Náchod začalo chystat urbanisticko-architektonickou soutěž na využití a zastavění pozemků po bývalé textilce Tepna u centra města. Administraci soutěže pro město udělá pražská společnost MOBA studio. Firma zpracuje i územní studii a urbanistické řešení lokality, což by mělo trvat asi jeden rok. ČTK to řekla mluvčí radnice Nina Adlof. Původně měl na pozemku vzniknout hypermarket s obchodním centrem.
Strategickou parcelu nedaleko náchodského zámku o rozloze 2,57 hektaru město koupilo loni v červnu od firmy JTH Holding za téměř 56 milionů korun včetně DPH. Další dva miliony korun město dalo za nákup přilehlých pozemků pro vybudování komunikace, která propojí Plhovskou ulici s Karlovým náměstím. Po nákupu nechala radnice hromady sutin z rozbořené Tepny uklidit. Zatím část pozemku slouží jako parkoviště.
MOBA studio nejprve udělá analýzu území a zpracuje urbanistickou a ekonomickou studii proveditelnosti. Její výsledky chce město projednat s veřejností, plánuje prezentaci navrhovaných řešení. Výsledkem by měla být podle radnice vize, jak bude území členěno, jakou část budou tvořit byty, služby, sportoviště či zeleň. Řešit se bude i to, zda město některou část pozemku prodá soukromým investorům.
Radnice by chtěla do svých plánů využití lokality po Tepně v budoucnu zahrnout i dosud nevyužitý objekt bývalé přádelny, který patří nizozemským majitelům. „O jejím nákupu do majetku města nyní vedení města s holandskými vlastníky jedná,“ uvedla k tomu mluvčí radnice.
Na nákup pozemků od JTH Holding a na nákup parcel pro komunikaci si město loni v červnu vzalo u Komerční banky úvěr 58 milionů korun. Letos v lednu město úvěr předčasně, o rok a půl dříve, splatilo.
Firma JTH Holding na pozemcích chtěla postavit obchody. Projekt hypermarketu nedaleko zámku měl ale v dvacetitisícovém městě mnoho odpůrců. Firma nakonec pozemky i s hromadami suti prodala městu.
Doplněno Stavbaweb:
Textilka byla založena v roce 1882 Isaacem Mautnerem, který postavil v Plhově (část Náchoda) tkalcovnu. V roce 1907 přistavěl přádelnu a postupně firmu rozšiřoval o další provozy. Po roce 1918 se továrna dále rozšiřovala a v jejím okolí byly vystavěny i nové bytové domy pro zaměstnance. K dalšímu růstu došlo během druhé světové války díky vysoké poptávce po textilu. V roce 1946
byla továrna znárodněna a v roce 1949 došlo k reorganizaci dosavadních
podniků. Národní podnik Tepna vznikl
sdružením několik dalších textilek. Tepna Náchod postupně snižovala výrobu, až v roce 2006 zkrachovala. V roce 2013 začala demolice objektu a město oznámilo záměr vystavět na místě areálu továrny velké obchodní centrum. Záměr byl v roce 2018 přehodnocen a nahrazen plánem postavit zde novou obytnou čtvrť.
Více zde.
Kauza Tepna aneb Co si zbouráme
Prázdné domy / Tepna Náchod
Je to úchvatné.
A když berou tak utíkej ? :D Hele kdybych měl teď stavět dům tak se jistě chopím těhlech akcí různych.…
Málokdo o tom ví nebo spíše tomu nevěří. I když nechápu proč. Vždyť když ti dávají tak ber :D
My jsme taky s nimi stavěli jsem velice rádi za to že náš projektant s tím byl ztotožněn a ještě…
Jo je tam toho hodně, mají supr akce, podle mně se to rozhodně oplatí na to mrknout nebo rovnou zaslat…