Náměstí Bohumila Hrabala na Praze 8

Náměstí Bohumila Hrabala na Praze 8

(27. 7. 2020) Náměstí vznikne mezi budoucím polyfunkčním projektem Palmovka One, který nahradí stávající autobusové nádraží, a ulicí Na Žertvách

 
 
 
 

Náměstí Bohumila Hrabala na Praze 8

Nové náměstí Bohumila Hrabala na Praze 8 připomene spisovatele také uměleckou instalací
Už v září začnou práce na studii nového náměstí Bohumila Hrabala na pražské Palmovce. Náměstí vznikne mezi budoucím polyfunkčním projektem Palmovka One, který nahradí stávající autobusové nádraží, a ulicí Na Žertvách. Projekt zpracovává ateliér UNIT architekti. Součástí jeho týmu bude od počátku projektování také umělec, který bude mít na starosti rozvinutí umělecké instalace odkazující právě k Bohumilu Hrabalovi. Konkurs na spolupracujícího tvůrce byl vyhlášen 22. července a veškerá dokumentace je k dispozici na stránkách MČ Praha 8 nebo www.palmovkated.cz.

Výběrové řízení je dvoukolové. První je otevřeno všem autorům – stačí motivační text a odpovídající portfolio prací. Do druhého kola byli ve spolupráci s Galerií hlavního města Prahy nominováni renomovaní tvůrci jako Pavla Sceranková/Dušan Záhoranský, Dominik Lang, Aleš Novák nebo Dagmar Šubrtová. Umělec, jenž představí nejlepší koncepci spolupráce a představu uchopení uměleckého odkazu a osobnosti Bohumila Hrabala, bude znám zkraje září.

Jde o výjimečný proces, kdy návrh nového náměstí i podoba uměleckého díla budou vznikat v jednom týmu a v jednom čase. Navazujeme tím na nejlepší tradici přístupu k veřejnému prostoru. Umělecký rukopis se bude moci propsat do celého řešení,“ popisuje Tomáš Hřebík, radní Prahy 8, který zároveň zasedne v hodnotící komisi. Jejími členy budou rovněž respektovaný umělec Krištof Kintera, náměstek primátora hl. města Prahy zodpovědný za územní rozvoj Petr Hlaváček nebo Anna Švarc, jež má na starosti téma umění v Dopravním podniku hl. města Prahy.

Vyhlášení konkursu předcházel průzkum mezi občany Prahy 8. Týkal se preferované formy i obsahu umělecké instalace připomínající Bohumila Hrabala. Z šetření, do nějž se zapojily dvě stovky obyvatel, vyšlo hned několik vodítek. Veřejnosti jsou formálně nejbližší umělecky ztvárněné prvky architektury, infrastruktury, městského designu a krajiny. Obsahově by instalace, nebo celkový umělecký koncept, měl reflektovat na Hrabalovo sepjetí s Libní a působení zde, včetně domu Na Hrázi. Mimochodem, právě v září uplyne 70 let od chvíle, kdy se Bohumila Hrabala do Libně přistěhoval.

Konkurs nepřinese konkrétní podobu díla nebo instalace. To určí až další spolupráce architektů a umělce. Můžeme ale vyloučit, že by na konci celého tvůrčího procesu byla socha nebo figurální plastika. To by bylo v rozporu se samotným odkazem Bohumila Hrabala,“ doplňuje Marie Foltýnová Ph.D., vedoucí oddělení správy veřejné plastiky Galerie hlavního města Prahy. Zároveň upozorňuje na to, že umělecké ztvárnění by mělo obsáhnout nejen samotného Bohumila Hrabala, ale i jeho souputníky, jako byl Vladimír Boudník a další.

Také podle Filipa Tittla se nyní hledá takové umělecké ztvárnění, které se stane přirozenou vrstvou návrhu úprav náměstí: „Cílem není vyčlenit pro uměleckou realizaci prostor v rámci náměstí, ale integrovat ji do architektonicko-urbanistického řešení. Předpokládáme intenzivní interakci architekt-umělec.“ A dodává, že připomenutí Bohumila Hrabala by mělo obohatit prostor náměstí, zároveň by ale nemělo atakovat nebo komplikovat každodenní využití prostoru.

Je preferováno takové řešení, které nabídne interakci s uživateli náměstí a bude obsahovat lidsky srozumitelnou vrstvu. Umělecké ztvárnění proto může zasáhnout do všech složek veřejného prostoru – dlažby a povrchy, mobiliář či technické prvky, a to při zachování jejich primární funkce.

Nová podoba náměstí bude hotova během roku 2021. Předcházet jí bude i představení úřadům a institucím, stejně tak veřejnosti. Dokončení finálního projektu, včetně prováděcí dokumentace s uměleckou vrstvou, je odhadováno na rok 2022. O rok později by měla začít realizace, s jejímž dokončením se počítá souběžně s dobudováním projektu Palmovka One – v roce 2025.

Projekt Palmovka One doplňuje blokovou zástavbu, historicky vlastní této části Prahy. Vznikne hned několik veřejných prostor, které propojíme vnitřním atriem. Společně s náměstím a dalšími aktivitami, které připravujeme, půjde o zásadní impulsy pro rehabilitaci celé lokality. A její povýšení na nové pražské centrum,“ dodává Kamil Hošták, výkonný ředitel Landia Management, která je společně se společností Discovery Group investorem projektu Palmovka One.
tisková zpráva MČ Praha 8/Palmovka TEĎ!

Doplněno Stavbaweb:
Aktuálně vzniká návrh úprav celého prostranství mezi budoucím projektem Palmovka One a ulicí Na Žertvách. Návrh směřuje k realizaci nového městského náměstí do roku 2025. Zpracovatelem projektu je kancelář UNIT architekti s.r.o.
Do otevřeného výběrového konkurzu se zájemce závazně přihlašuje zasláním přihlášky elektronickou formou na adresu jirka@cmnt.cz, a to do 31. 7. 2020.

Harmonogram: 

Datum vyhlášení otevřené výzvy k podání přihlášek: 22. 7. 2020
Termín odevzdání přihlášky: 31. 7. 2020
Datum vyhlášení výsledků 1. kola: 7. 8. 2020
Předpokládané datum konkurzního řízení 2. kolo: 25. 8. - 26. 8. 2020 
Předpokládané datum zveřejnění výsledků: 11. 9. 2020
Více...


Náměstí Bohumila Hrabala na Palmovce se přesune
(ČTK) - Náměstí Bohumila Hrabala, které se nachází v místě autobusového terminálu u metra Palmovka, se přesune. Místo terminálu má vyrůst bytový projekt One Palmovka a nové náměstí nesoucí jméno slavného spisovatele vznikne na jih od projektu u ulice Na Žertvách. Informovala o tom 23. července radnice Prahy 8. Podoba nového náměstí, kterou vytváří studio UNIT architekti, bude hotova v roce 2022. Součástí prostranství bude umělecká instalace.

S budováním nového náměstí by se mělo podle informací radnice začít v roce 2023 tak, aby bylo dokončeno souběžně s dokončením bytového projektu o dva roky později. Blok domů s byty a obchody plánují na Palmovce postavit firmy Landia Management a Discovery Group.

Nyní architekti vypsali konkurs na umělce, který na prostranství umístí instalaci odkazující na dílo Bohumila Hrabala. Do druhého kola výběru podle informací radnice postoupili Pavla Sceranková/Dušan Záhoranský, Dominik Lang, Aleš Novák a Dagmar Šubrtová. Výsledek bude znám zkraje září.

"Konkurs nepřinese konkrétní podobu díla nebo instalace. To určí až další spolupráce architektů a umělce. Můžeme ale vyloučit, že by na konci celého tvůrčího procesu byla socha nebo figurální plastika. To by bylo v rozporu se samotným odkazem Bohumila Hrabala,"
uvedla vedoucí oddělení správy veřejné plastiky Galerie hlavního města Prahy Marie Foltýnová.

Proměny by se mělo postupně dočkat celé okolí Palmovky. Město a jeho Institut plánování a rozvoje (IPR) připravují územní studii, která má území o rozloze 138 hektarů kolem stanice metra řešit. Problémem je například nedokončené Centrum Palmovka v jihozápadní části území, kde měla mít radnice nové sídlo. Jeho stavbu schválila Praha 8 v roce 2010, dosud však nebylo, například kvůli sporům se stavebníky, dokončeno. Co bude s torzem budovy, zatím není jasné.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Veřejný prostor/landscaping

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz