Náměstí Ostrava-Jih

Náměstí Ostrava-Jih

(21. 3. 2019) V ostravské části Jih začne vznikat nové náměstí

   
 
 
 
 

Náměstí Ostrava-Jih

(ČTK) - V nejlidnatějším ostravském obvodu Jih se začalo od úterý 19. března 2019 budovat nové náměstí zhruba za 90 milionů korun. Vznikne přestavbou veřejného prostranství před nákupním centrem zvaným Železňák. Jeho součástí bude i nová budova informačního centra s veřejnými toaletami nebo zastřešení veřejného prostoru pro pořádání kulturních akcí, řekla ČTK mluvčí radnice Gabriela Gödelová.

Obvod už dříve avizoval, že by se náměstí mohlo stát jeho novým centrem. "Po opravě části nákupního centra, patřící městskému obvodu, jejíž součástí bylo i vybudování výtahu do prvního patra, jde o zahájení další etapy rekonstrukce veřejných prostranství," uvedla místostarostka Hana Tichánková (ANO).

Modernizace náměstí bude zahrnovat opravy dlažby, která bude doplněna o plochy z různých povrchových materiálů. Přibude mobiliář, zeleň i veřejné osvětlení a nová kašna.

"Ze stávající kašny bude snesena sochařsky pojatá plastika 'Květ' autora Štěpána Mikuly z roku 1979. Bude uložena dočasně do depozitáře a v dalších etapách tohoto projektu znovu osazena, tentokrát jako součást veřejného prostoru v blízkosti polikliniky," uvedla Gödelová.

Náměstí Ostrava-Jih má v budoucnu sloužit pro pořádání kulturních a městských akcí, vánočních trhů i umístění vánočního stromu.

Staveniště si zhotovitel převzal v úterý, samotné stavební práce začnou v dubnu. Vše by mělo být hotovo na přelomu letošního a příštího roku. Přestavba je rozdělena do čtyř etap tak, aby byl zajištěn provizorní přístup do okolních prodejen.

Obvod loni dokončil opravu části obchodního centra zhruba za 45 milionů korun. Opravena byla asi třetina objektu, která je ve vlastnictví obvodu. Loni v dubnu na úpravu obchodního centra navázala i rekonstrukce parkoviště u polikliniky. Na ploše přesahující 4000 metrů čtverečních vzniklo 70 kolmých parkovacích stání. Přestavba stála přes 10,5 milionu korun. Letos v místě točitého schodiště přibyl také výtah do patra obchodního centra. V provozu je denně od 06:00 do 22:00 a je střežen bezpečnostní kamerou se záznamem. Za jeho vybudování včetně úpravy okolí radnice zaplatila více než osm milionů korun.

Doplněno Stavbaweb:
Autor projektu:  PROJEKTSTUDIO EUCZ, s. r. o.
hlavní projektant: Pavel Nitra
projektanti jednotlivých částí:
- arch. návrh: David Kotek,
- manažer projektu: Zuzana Sýkorová
- stavební část, koordinace: Jan Pokorný
- stavební část: Petra Paciorková
- statika: Petr Agel
- PBŘ: Miroslav Sopůšek
- silnoproud, elektroinstalace: Marek Seifert
- zdravotechnika: Petr Kudlík
- vzduchotechnika, vytápění: Marian Krischke
- vodovod, kanalizace: Petr Bělák
- elektropřípojka, VO: Marek Seifert
- dopravní řešení vč. odvodnění: Věra Majorošová
- sadové úpravy Šárka Stolaříková
Zhotovitelem stavby je společnsot Zlínstav, a. s.

Vizualizace, info - zdroj Ostrava-jih

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Veřejný prostor/landscaping

 
 
 
 
49.78740
18.256714
Náměstí Ostrava-Jih

Náměstí Ostrava-Jih

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz