Národní cena za architekturu 2022 má rekordních 255 přihlášených projektů

Národní cena za architekturu 2022 má rekordních 255 přihlášených projektů

(22. 8. 2022) XXIX. ročník Grand Prix Architektů – Národní ceny za architekturu

 
 
 
 

Národní cena za architekturu 2022 má rekordních 255 přihlášených projektů

Letošního XXIX. ročníku Grand Prix Architektů – Národní ceny za architekturu se účastní 255 architektonických projektů, které se budou ucházet o hlavní cenu GPA Národní cena za architekturu 2022. Je to nejvyšší počet přihlášených projektů po covidové pandemii. 

Také v letošním roce je porota složena z významných osobností v oblasti architektury: 
Jean-Pierre Carniaux - FRANCIE ateliér Ricardo Bofill Taller de Arquitectura (RBTA)
Robert Schmitz - ŠVÉDSKO ateliér White Architekter
Martin Rein-Cano - NĚMECKO ateliér TOPOTEK 1
Michal Bogár - SLOVENSKO ateliér BOGÁR architekti
Eva Le Peutrec - ČESKO ateliér E-STUDIO

Přihlašovat projekty do GPA – Národní ceny za architekturu 2022 bylo možné do 15. 8. 2022. Nyní porota vybírá shortlist 50 projektů, které postoupí do finále. 

Jaké projekty byly do finále vybrány se dozvíte na tiskové konferenci 14. 9. v 11.00 ve Výstavní síni Mánes v rámci výstavy Velká Praha 1922-2022, Zrození Velkoměsta. 

Všech 255 přihlášených projektů si můžete prohlédnout zde.

Obec architektů, která je pořadatelem GPA Národní ceny za architekturu, a společnost GROHE pořádají již 4. ročník Grand Prix Architektů Festival 7. listopadu ve Veletržním paláci. V rámci tohoto festivalu budou probíhat prezentace 50 vybraných projektů, ze kterých porota vybere ve druhém kole hodnocení finální projekty v jednotlivých kategoriích a hlavní cenu GPA – Národní cenu za architekturu 2022.

„Přestože je s organizováním GPA Národní ceny za architekturu spojena spousta práce a v podstatě po vyhlášení ročníku se začíná hned připravovat ročník nový, tak nás stále se zvyšující zájem o tuto cenu nabíjí novou energií. 255 přihlášených projektů je počet, kterým se vracíme do období před covidem. To opět dokládá, že GPA Národní cena za architekturu je největší architektonickou soutěží v České republice. Architekti vnímají, že mezinárodní porota dodává této soutěži na vyšší prestiži a získat takové ocenění je další posun v jejich kariéře. Zkrátka děláme dobrou věc a doufám, že cena bude zachována i do budoucna,“ uvedl Ing. arch. Oleg Haman, předseda Obce architektů, která cenu organizuje.

A jak nahlíží na GPA a co pro ni znamená členka poroty Eva Le Peutrec? „GPA mě provázela v úplných začátcích, když jsem jako student gymnázia snila o dráze architekta. Velmi dobře si vzpomínám, jak jsem se zájmem sledovala výsledky a některé z nich si pamatuji dodnes, i když je to už skoro 30 let…,“ uvedla česká architekta, která působí v Číně.  


Hlavní ceny soutěže:
Grand Prix Architektů
– velká modrá kostka – udílí porota
Cena za celoživotní dílo – velká červená kostka – udílí Rada Obce architektů

Porota uděluje další ceny – malé modré kostky - v následujících kategoriích:
Novostavba
Rekonstrukce
Rodinný dům
Architektonický design, drobná architektura a výtvarné dílo v architektuře

V případě, že nebude přihlášena kvalitní realizace, která by mohla být oceněna v jedné z těchto kategoriích, tak se cena v dané kategorii udělat nebude. 

Dále jsou uděleny ceny za:
Interiér – malá žlutá kostka
Urbanismus – malá fialová kostka
Krajinářská architektura a zahradní tvorba – malá zelená kostka 

V letošním roce bude opět udělena cena za šetrnou stavbu, ve spolupráci s Českou radou pro šetrné budovy, která byla poprvé udělena v roce 2020. 

Soutěž založila jako předsedkyně Obce architektů v roce 1993 Prof. Ing. Akad. Arch. Alena Šrámková, která je označována za první dámu české architektury. Zvítězila v řadě architektonických soutěží. V roce 1994 obdržela cenu Osobnost české architektury, v roce 2007 Poctu České komory architektů, v roce 2008 Medaili Za zásluhy. V roce 2010 obdržela cenu Ministerstva kultury za přínos v oblasti architektury.

Tisková zpráva

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

21. 9. 2022 15:24:41

Re: Tři nové koncertní síně

Veřejnost chápe pohnutky představitelů, kteří myslí, že mají pravdu. Otázka vytápění i chlazení těchto stavebních obrů v dnešních souvislostech ovšem nezmínil nikdo. Stavebními materiály lze jistě mnohé ovlivnit. Co ale bude jinak, jsou náklady na vybudování něčeho, co je jen kabátkem městského prostoru. O účelnosti tohoto zařízení v této době lze však polemizovat. Kromě provozních nákladů, které dnes nikdo nedokáže propočítat, jde o celkové investiční zátěži zejména Ostravy v celé šíři všech záměrů. Za primátora Macury investice skokově narůstají. Přitom není nikde prezentováno, tedy pro veřejnost, co to znamená pro splácení dluhů, které takto vznikají. V dnešní době obřího nárůstu zadlužení státního rozpočtu a podobně u měst jeto poměrně velká drzost vůči občanům města. Těch se to také svým způsobem bude týkat. Mj. zdražováním služeb, dopravy, úklidu, odvozu odpadů, správních poplatků předepisovaných městem. Není tady něco hodně v nepořádku, Povýšené vystupování Macury vůči jiným politikům i občanům je varováním, že c čele města stojí někdo s velmi pochybným charakterem a zcela povadlou mravností. Kupodivu to zastupitelům nevadí. Nebo mlčí protože se bojí o sebe, své pozice nebo zdraví? Víme přece, jak dominující politici jednají. Po celou dobu lidské moderní civilizace. U tohoto primátora jsem s jist, že se nedá ničím zastavit. Doufám, že se bude jednou zpovídat jinde, o tom, co se tu roky děje za jeho vedení města, ne jen před zastupiteli, které ponížil na pouhé držáky mandátů.

2. 9. 2022 23:12:28

Re: Věcná novela nového stavebního zákona

Zaujalo mě tvrzení, že "vláda není schopná prosadit změny, které by posílily pravomoci obcí v oblasti územního plánování" a že je to vinou pořizovatelů. To je přece úplný nesmysl. Vždyť už dnes jsou to obce, které si vybírají pořizovatele a které schvalují každou fázi pořizovacího procesu. A jestli si stěžují na pořizovatele, tak je to stejné, jako by si majitel firmy stěžoval na zákon, když má problémy se svým zaměstnancem. Pokud mají smlouvu, tak ji mohou zrušit a vybrat si jiného. A pokud ji zrušit nemohou, tak je to jejich vina, že ji mají špatnou. Vždy to ale mají ve svých rukách. Nechápu, jaké pravomoci by chtěli posilovat. Pak je tu ale téma, které je v podmínkách státní správy těžko představitelná. Že by se různí pracovníci jednotlivých dotčených orgánů ke každému záměru dokázali ve stejnou dobu sejít a dohadovali se, kdo o kolik může ze svého zákona ustoupit? Žádný úředník si nedovolí říct, že nějakou část zákona není nutné dodržet. A ani organizačně to nemůže fungovat. Ty lidi přece neřeší jen společné záměry, nemusí mít stejnou pracovní dobu nebo pracovní úvazky - a pak tu jsou ještě nemoci a dovolené a když máte na úřadu pro některé agendy jednoho pracovníka, tak by stáli všichni. Nevěřím. že by to mohlo nějak efektivně fungovat, I když by se mi taková kolektivní práce líbila.

 
© 2007–2022 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz