Národní centrum zahradní kultury v Kroměříži

Národní centrum zahradní kultury v Kroměříži

Arcibiskupský zámek a zahrady, Kroměříž

(7. 8. 2017) Architekti DRNH

   
 
 
 
 

Národní centrum zahradní kultury v Kroměříži

Jedná se o komplexní projekt multioborového centra, jehož založení a existence je úzce spjata s provozem, obnovou a údržbou památky světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO - Zámku se zahradami v Kroměříži. Záměrem projektu bylo vytvoření instituce, která se orientuje na vytváření odborných metodik pro obnovu a následnou péči o historické zahrady a parky v ČR. Dále pak na identifikaci, zpracování a následné praktické ověřování, dokumentaci, výstavní, publikační, vzdělávací a edukační činnost vztahující se k tématu zahradní kultury. Nejen v rámci České republiky, ale i minimálně ve střední Evropě není v současnosti obdobně koncipované centrum, jež v sobě zahrnuje všechny výše popsané aktivity. Soustředěním do jednoho prostoru dostane návštěvník kompletní a vyčerpávající informace pro vytvoření obrazu o šíři tématu zahradní kultury.

Realizace projektu v architektonické rovině sestává z dílčích stavebních zásahů strategicky směřovaných do vybraných částí památky UNESCO: Arcibiskupský zámek - realizace vstupní expozice, informační centrum, výstavní prostory a gift shop. Podzámecká zahrada - nové technické zázemí pro údržbu historické zahrady. Objekty nových skladů a garáží pro mechanizaci byly navrženy jako konstrukčně samostatné, jednopodlažní dřevostavby s pultovou střechou. Společně s patrovou stavbou se zázemím pro zaměstnance a dílnami tvoří kompozici obklopující ústřední dlážděný dvůr. Květná zahrada - vytvoření zázemí pro edukační aktivity, památková obnova nepřístupných částí zahrady (Holandská zahrada, Ptáčnice, Pstruží rybníky, Králičí kopec), obnova zahradnického provozu, novostavba pěstebního skleníku, opravy vstupního objektu, Palmového a Studeného skleníku.

Autorská zpráva
Stavba byla zařazena mezi nominace České ceny za architekturu 2016


Autoři: ng. arch. Antonín Novák, ing. arch. Petr Valenta, ing. arch. Eduard Štěrbák;  zahradní úpravy Ing. Zdeněk Sendler, Ing. Přemysl Krejčiřík, Dr. Ing. arch. Otakar Kuča; urbanistický generel a supervize Ing. Petr Všetečka, Ing. Robert Václavík 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2015

 
 
 
 
49.3004779
17.3935276
Národní centrum zahradní kultury v Kroměříži

Národní centrum zahradní kultury v Kroměříži
Arcibiskupský zámek a zahrady
Kroměříž

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz