Natura park v Náhrdelníku Chrudimky

Natura park v Náhrdelníku Chrudimky

Štolbova 2874, 530 02 Pardubice

(23. 9. 2016) Architektonický návrh byl inspirován pavučinami v korunách stromů.

   
 
 
 
 

Natura park v Náhrdelníku Chrudimky

Projekt environmentálního návštěvnického, informačního a vzdělávacího centra Natura park zapadá do širšího urbanistického projektu Odboru hlavního architekta Pardubic s názvem Náhrdelník Chrudimky. Cílem projektu je oživit nábřeží řeky v Pardubicích. Podle počáteční vize ředitele Ekocentra PALETA Ing. Jiřího Bureše syntetizuje projekt náplň návštěvnického centra pro celou soustavu chráněných území Natura 2000. 

Účel stavby a respekt k přírodě se odráží i v architektonickém konceptu Natura parku. Vznikl tak impuls navrhnout dům jako pavučinu v korunách stromů. Postupně se tato pavučina rozvrstvila do dvou výškových úrovní. Nejnižší podlaží je pro optické zmenšení hmoty domu ukryto v rámci terénu nabíhajícího na protipovodňovou hráz. Citlivé umístění mezi stávající zelení umožňuje vyhnout se kácení vzrostlých stromů a zapojit stavbu organicky do okolí.

Stavba je výjimečná jak svým obsahem, tak použitými materiály a technologiemi. Nosný systém nadzemní části z masivního dřeva NOVATOP v pohledové kvalitě vyžadoval vysoké nároky na stavební kázeň. Objekt je postaven a provozován ekologicky – využívá recyklovaných stavebních materiálů, šetrné (a opakované) zacházení s vodou i  hospodaření s teplem a energiemi. Dosahuje tím nízkých provozních nákladů.

Další přihlášené stavby do soutěže najdete na www.stavbaroku.cz
Hlasujte o nejlepší Stavbu roku 2016 i vy!

24. ročník soutěže Stavba roku 2016 je celorepublikovou veřejnou soutěží stavebních děl. Organizuje Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství.
tisková zpráva

Doplněno Stavbaweb:
Projekt najdete na stránkách autorů med:pavlík architekti ZDE.
Natura park


Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2015

 
 
 
 
50.0325551
15.7832099
Natura park v Náhrdelníku Chrudimky

Natura park v Náhrdelníku Chrudimky
Štolbova 2874
530 02 Pardubice

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2022 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz