Návrh revitalizace areálu Křižanovy pily

Návrh revitalizace areálu Křižanovy pily

Valašské Meziříčí

(22. 2. 2021) Studio MS plan 

   
 
 
 
 

Návrh revitalizace areálu Křižanovy pily

Náš návrh řeší nové využití lokality, krajinářské a dopravní řešení areálu bývalé Křižanovy pily a území v okolí vlakového nádraží ve Valašském Meziříčí. Navrhli jsme silnou a nosnou ideu, která je přesvědčivým startovacím impulsem ke koncepční proměně průmyslového areálu. Citlivá regenerace, logická infrastruktura a nové vazby našeho návrhu vytvořily z neutěšené lokality důstojnou a vyhledávanou součást města.


Kromě infrastruktury, která usnadní a zpřehlední dopravní situaci v lokalitě, jsme navrhli také budovu městského úřadu, dopravní terminál se střešním parkingem, park a kompozici bytových domů se zelenými terasami a aktivními partery, kde jsou obchody, služby, restaurace a kavárny. Nová architektura svým měřítkem i půdorysným řešením navazuje na zástavbu sídliště Křižná. Vytvoří působivou bránu do města s přitažlivým veřejným prostorem.

Hlavní tepnou lokality, která nově spojuje vlakové nádraží a centrum území, se v návrhu stává pěší bulvár – lineární park propojující regenerovaný předprostor nádraží, nový dopravní terminál a předprostor městského úřadu s charakterem sympatického náměstí.

Zelené střechy a terasy, travnaté pásy s trvalkami a koruny stromů, které osvěžují veřejný prostor, pomáhají lokalitě vyrovnat se s klimatickou změnou a zároveň hospodařit s dešťovou vodou, která je v návrhu využívána jako zdroj zavlahování okolní zeleně.
 
Do nově navržené lokality šetrné k životnímu prostředí jsme zapojili i modrozelenošedé systémy. Spojují funkce související s hospodařením s dešťovou vodou spolu s vegetací a zpevněnými plochami v celek, který vytváří podmínky pro jejich spolupráci a přispívají k vytvoření zdravého a udržitelného prostředí.

Autorská zpráva
Projekt získal druhé místo v urbanisticko-architektonické soutěži
První místo obdržel v soutěži návrh architektů Miroslava Molla, Jiřího Příhody a Soni Stromšíkové – zde

Autor: MS plan s.r.o.: Jakub Mazur, Jan Novotný, Marek Stařičný, Michal Šourek

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Projekty

Dokončení

2020

 
 
 
 
49.4699442
17.9704297
Návrh revitalizace areálu Křižanovy pily

Návrh revitalizace areálu Křižanovy pily
Valašské Meziříčí

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

20. 10. 2022 17:55:02

Re: Odborníci apelují na vládu: odložte projednávání novely stav...

Kromě toho, že se připojuji k této výzvě, upozorňuji na to, že velkým přičiněním pana Františka Lukla, tuším že z 13.1.2021 bylo z novely SZ vyloučeno to podstatné, co mělo být hlavním motorem zlepšení výkonnosti stavebních úřadů základního stupně a tedy i zkrácení doby trvání správního řizení. A to jistě víte, je vyjmutí těchto úřadů z gesce a působnosti místních, obecních a městských úřadů, tedy z vlivu starostů a z jejich rozhodování o personálním obsazení míst odborých pracovníků vč. určování jejich platů podle tabulek a jiného odměňování podle vlastního uvážení. Tedy z vlivu korupčního prostředí, které jednoznačně na mnoha radnicích trvale vládne. Tedy shrnu to takto: žádné změny (ani o 30% podle názoru paní Žanety Hadžič) v trvání správního řízení pro vydání povolení stavby nebo souhlasu s jejím umístěním ani náhodou nečekejme, když je již známo, že přes 3 tisíce pracovník stav.úřadů odejde do důchodu a 3 tisíce na jiná méně exponovaní místa, protože za takové mizerné platy si nebudou dále ničit zdraví, jak z novely SZ již nyní vyplývá. to jsou informace jak z MMR, tak z "terénu", kde se pohybuji již 50 let. Tedy bude chybět víc než 6000 odborníků (a nečekejme, že mladší náhradníci z jiných oborů budou vykazovat potřebné výsledky) a slučováním úřadů nebude ničeho dosaženo, spíše naopak přijdou další odchody těch opravdu zkušených lidí, o nichž si ministr Bartoš myslí, že jsou ti nejslabší. Jak úsměvný je jeho amatérský názor. Holt kozel je opět jednou zahradníkem a paní ing. Hadžič ho ještě podporuje. Tedy ona ví víc než pan ing., Bartoš, ale jen po právní stránce, o praxi v terénu přímo na úřadech ví zrovna tak málo, jako ministr.

 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz