Návrh revitalizace areálu Křižanovy pily

Návrh revitalizace areálu Křižanovy pily

Valašské Meziříčí

(22. 2. 2021) Studio MS plan 

   
 
 
 
 

Návrh revitalizace areálu Křižanovy pily

Náš návrh řeší nové využití lokality, krajinářské a dopravní řešení areálu bývalé Křižanovy pily a území v okolí vlakového nádraží ve Valašském Meziříčí. Navrhli jsme silnou a nosnou ideu, která je přesvědčivým startovacím impulsem ke koncepční proměně průmyslového areálu. Citlivá regenerace, logická infrastruktura a nové vazby našeho návrhu vytvořily z neutěšené lokality důstojnou a vyhledávanou součást města.


Kromě infrastruktury, která usnadní a zpřehlední dopravní situaci v lokalitě, jsme navrhli také budovu městského úřadu, dopravní terminál se střešním parkingem, park a kompozici bytových domů se zelenými terasami a aktivními partery, kde jsou obchody, služby, restaurace a kavárny. Nová architektura svým měřítkem i půdorysným řešením navazuje na zástavbu sídliště Křižná. Vytvoří působivou bránu do města s přitažlivým veřejným prostorem.

Hlavní tepnou lokality, která nově spojuje vlakové nádraží a centrum území, se v návrhu stává pěší bulvár – lineární park propojující regenerovaný předprostor nádraží, nový dopravní terminál a předprostor městského úřadu s charakterem sympatického náměstí.

Zelené střechy a terasy, travnaté pásy s trvalkami a koruny stromů, které osvěžují veřejný prostor, pomáhají lokalitě vyrovnat se s klimatickou změnou a zároveň hospodařit s dešťovou vodou, která je v návrhu využívána jako zdroj zavlahování okolní zeleně.
 
Do nově navržené lokality šetrné k životnímu prostředí jsme zapojili i modrozelenošedé systémy. Spojují funkce související s hospodařením s dešťovou vodou spolu s vegetací a zpevněnými plochami v celek, který vytváří podmínky pro jejich spolupráci a přispívají k vytvoření zdravého a udržitelného prostředí.

Autorská zpráva
Projekt získal druhé místo v urbanisticko-architektonické soutěži
První místo obdržel v soutěži návrh architektů Miroslava Molla, Jiřího Příhody a Soni Stromšíkové – zde

Autor: MS plan s.r.o.: Jakub Mazur, Jan Novotný, Marek Stařičný, Michal Šourek

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Projekty

Dokončení

2020

 
 
 
 
49.4699442
17.9704297
Návrh revitalizace areálu Křižanovy pily

Návrh revitalizace areálu Křižanovy pily
Valašské Meziříčí

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

16. 4. 2021 15:44:03

Re: Praha má plán, jak zlepšit bytovou situaci

Velké fráze plné prázdných slov. Ani jedno o tom, jak se společně s růstem zastavěnosti a zahuštění stavbami zlepší životní prostředí bývalých industriálních ploch, často bez veřejné zeleně, ani jak se vyšší počet obyvatel projeví v přeplnění sítí MHD v době špiček. ani Ň o tom, jak bude ošetřena prostupnost přeplněných vnitřních pražských komunikací i magistrály a spojek a totéž platí o umístění parkovacích a odstavných ploch pro nové rezidenty, když dnes jich až 50% chybí pro ty stávající téměř v celé Praze. Samé plány plné ničeho. Jen byty, a související TI a DI je vedlejší, přitom je základnou pro další rozvíjení osídlení v Praze. Kapacity starých inženýrských sítí, ČOV i zdrojů vody jsou již dnes přetíženy. Významné orgrtanizace zásadní pro denní provoz města, jako je mj. i TSK, jsou bez potřebného počtu kvalifikovaných techniků a takové zajímavé, leč postradatelné organizace jako je IPR , ty mají lidí a schopných přebytek. Co vše se v Praze dělá špatně, na co lidé na Magistrátě absolutně nestačí? Na všechno. Pouze zaměstnanost úředníků pořád zvyšují. Jak hloupé, jak sebevražedné, jak nekompetentní! Pan Hřib celou tuto vážnou roli řídit moudře chod města nezvládá, zrovna jako VŠICHNI JEHO PŘEDCHŮDCI! I v Praze ryba smrdí od hlavy a je jedno, zda jde o vládu nebo Magistrát. Stejní lidé, nezodpovědní, s plnými kapsami peněž za své benefity, ale výsledek jejich činností pro občany je katastrofální.

 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz