Návrhy na přeměnu historických jatek bude Ostrava znát v dubnu

(ČTK) – Soutěžní návrhy na proměnu historického objektu někdejších jatek nedaleko centra Ostravy bude město znát v dubnu. Vybráno už je deset architektonických kanceláří, které své představy mají v podobě soutěžních návrhů předložit do 21. dubna, řekl 22. března 2017 novinářům primátor Tomáš Macura (ANO).

Mezi desítkou soutěžících jsou nejen tuzemští architekti, ale také zástupci ze Slovenska, Polska, Rakouska, Slovenska, Nizozemska či Irska. Pětici architektonických kanceláří město oslovilo přímo, další vybíralo na základě zaslaných portfolií, z devíti takových zájemců vybralo pět.

„Postup je takový, že do 21. dubna bychom měli mít k dispozici, pokud tedy všichni dodají ty návrhy, deset soutěžních návrhů. Na základě nich bude porota v posledním dubnovém týdnu vybírat. Stále držíme ten termín, že do konce měsíce června by mělo zastupitelstvo města rozhodnout o vítězném návrhu,“ uvedl Macura.

Porota může v květnu buďto vybrat soutěžní návrhy, které nechá dopracovat na základě zpřesněných soutěžních podmínek, nebo rozhodne o výsledcích soutěže už na základě prvního kola.

Město historická jatka odkoupilo loni společně s bývalým hobbymarketem Bauhaus, a to za 80 milionů. Následně se rozhodlo vyhlásit architektonickou soutěž na jejich přeměnu. Cílem města je vrátit jatkám co nejvíc jejich původní podobu a současně přizpůsobit objekt spolu s jeho okolím k využití pro kulturní účely, zejména pro výtvarné umění.

Objekt městských jatek v centru města vznikl v roce 1881. V roce 1994 ale městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz pozemky o rozloze dvou hektarů i s objektem jatek odprodal společnosti Bauhaus za víc než 38 milionů korun. Společnost v těsné blízkosti jatek postavila svůj hobbymarket.

Jatka však chátrala a nikdy nebyla opravena, prodejna později rovněž přestala fungovat. Město se dlouhodobě snažilo získat památkově chráněná jatka zpět. Podle posledního znaleckého posudku je hodnota areálu přes 90 milionů korun.
zdroj foto: www.fabriky.cz

Doplněno Stavbaweb:
Zájemci o účast v architektonické soutěži na rekonstrukci bývalých ostravských jatek se museli přihlásit do 24. února.
Již předtím město oslovilo pět studií a kanceláří :
  • Arch. Petr Hájek z Prahy
  • Arch. Robert Konieczny s KWK PROMES z Katowic
  • DI Arkan Zeytinoglu z Vídně
  • Irakli Eristavi ze společnosti zerozero s.r.o. z Prešova
  • architektonická kancelář Wenink, Holtkamp Architecten z Eindhovenu.
  • Vyzvané architektonické kanceláře na základě zaslaných portfolií (termín 24. 2. do 10 hodin):
  • Arch. Lukáš Kordík z GUTGUT z Bratislavy
  • architektonická kancelář PLURAL z Bratislavy
  • Arch. Josef Kiszka z ARKISS-ING z Havířova
  • RADAARCHITEKTI z Brna
  • McCullough Mulvin Architects z Dublinu.
  • Organizátorem soutěže je brněnský architekt Ludvík Grym.
    Porota zasedne v tomto složení – závislí členové poroty primátor Ostravy Tomáš Macura, radní města Lukáš Semerák, ředitel Plato Ostrava Marek Pokorný a dále nezávislí porotci pražská architektka Pavla Melková, brněnský architekt Zdeněk Fránek, architekt Pavol Paňák z Bratislavy a architekt Ivan Reiman z Berlína.
    Realizace vítězného návrhu by mohla začít v polovině roku 2018.
    (zdroj: www.krasnaostrava.cz,  www.ostrava.cz)

    Další informace najdete na stránkách Okrašlovacího spolku Za krásnou Ostravu ZDE.
    Informace o soutěži najdete i na stránkách ČKA ZDE.

    Podrobné informace o historii bývalých městských jatek v Ostravě včetně výkresů a fografií naleznete na stránkách Architektura.klenot.cz ZDE.
    Fotografie z let 2009 a 2011 najdete ZDE

    Zajímavé informace včetně starších studií využití areálu bývalých městských jatek najdete na stránkách Stavby v MS kraji ZDE.

    Komentáře

    1. Čtenář Stavbawebu says:

      Komise má vybrat to nejlepší? A porovnávat se to bude s čím?
      Je to loterie.
      ÚHA má k dispozici nejméně dva návrhy řešení tohoto území i budovy z fakulty stavební. Nejspíš nebudou k ničemu, i když jsou oba zajímavé. Zdá se, že peněz na nové pojetí této sanace prostoru má magistrát dost. Levný návrh diplomantů z FAST nemá patrně dost vělkou vážnost. Právě proto, že byly zadarmo.

    Zadejte komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    *