Mezi desítkou soutěžících jsou nejen tuzemští architekti, ale také zástupci ze Slovenska, Polska, Rakouska, Slovenska, Nizozemska či Irska. Pětici architektonických kanceláří město oslovilo přímo, další vybíralo na základě zaslaných portfolií, z devíti takových zájemců vybralo pět.
„Postup je takový, že do 21. dubna bychom měli mít k dispozici, pokud tedy všichni dodají ty návrhy, deset soutěžních návrhů. Na základě nich bude porota v posledním dubnovém týdnu vybírat. Stále držíme ten termín, že do konce měsíce června by mělo zastupitelstvo města rozhodnout o vítězném návrhu,“ uvedl Macura.
Porota může v květnu buďto vybrat soutěžní návrhy, které nechá dopracovat na základě zpřesněných soutěžních podmínek, nebo rozhodne o výsledcích soutěže už na základě prvního kola.
Město historická jatka odkoupilo loni společně s bývalým hobbymarketem Bauhaus, a to za 80 milionů. Následně se rozhodlo vyhlásit architektonickou soutěž na jejich přeměnu. Cílem města je vrátit jatkám co nejvíc jejich původní podobu a současně přizpůsobit objekt spolu s jeho okolím k využití pro kulturní účely, zejména pro výtvarné umění.
Objekt městských jatek v centru města vznikl v roce 1881. V roce 1994 ale městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz pozemky o rozloze dvou hektarů i s objektem jatek odprodal společnosti Bauhaus za víc než 38 milionů korun. Společnost v těsné blízkosti jatek postavila svůj hobbymarket.
Jatka však chátrala a nikdy nebyla opravena, prodejna později rovněž přestala fungovat. Město se dlouhodobě snažilo získat památkově chráněná jatka zpět. Podle posledního znaleckého posudku je hodnota areálu přes 90 milionů korun.
zdroj foto: www.fabriky.cz
Doplněno Stavbaweb:
Zájemci o účast v architektonické soutěži na rekonstrukci bývalých ostravských jatek se museli přihlásit do 24. února.
Již předtím město oslovilo pět studií a kanceláří :
Porota zasedne v tomto složení – závislí členové poroty primátor Ostravy Tomáš Macura, radní města Lukáš Semerák, ředitel Plato Ostrava Marek Pokorný a dále nezávislí porotci pražská architektka Pavla Melková, brněnský architekt Zdeněk Fránek, architekt Pavol Paňák z Bratislavy a architekt Ivan Reiman z Berlína.
Realizace vítězného návrhu by mohla začít v polovině roku 2018.
(zdroj: www.krasnaostrava.cz, www.ostrava.cz)
Další informace najdete na stránkách Okrašlovacího spolku Za krásnou Ostravu ZDE.
Informace o soutěži najdete i na stránkách ČKA ZDE.
Podrobné informace o historii bývalých městských jatek v Ostravě včetně výkresů a fografií naleznete na stránkách Architektura.klenot.cz ZDE.
Fotografie z let 2009 a 2011 najdete ZDE.
Zajímavé informace včetně starších studií využití areálu bývalých městských jatek najdete na stránkách Stavby v MS kraji ZDE.
Neviditelný pes/ OSTRAVA: Městská jatka aneb Neslavný osud kulturní památky
Související články:
Historická jatka v Ostravě čeká průzkum památkářů 19.2.2016
Ostrava na opravu jatek vypíše architektonickou soutěž 25.11.2016
Ostrava převzala historická městská jatka 5.9.2013
Městská jatka v Ostravě 22.1.2013
Komise má vybrat to nejlepší? A porovnávat se to bude s čím?
Je to loterie.
ÚHA má k dispozici nejméně dva návrhy řešení tohoto území i budovy z fakulty stavební. Nejspíš nebudou k ničemu, i když jsou oba zajímavé. Zdá se, že peněz na nové pojetí této sanace prostoru má magistrát dost. Levný návrh diplomantů z FAST nemá patrně dost vělkou vážnost. Právě proto, že byly zadarmo.