Návštěvnické centrum Srní
(28. 4. 2016) Ateliér AND
Návštěvnické centrum Srní
V blízkosti obce Srní bylo otevřeno návštěvnické centrum
Národního parku Šumava, které prezentuje vědecké a ekologické aktivity
Národního parku a informuje o výskytu a životě vlků. U nás se jedná o zcela
nový typ stavby. Těžištěm areálu je návštěvnický okruh a rozsáhlý výběh s
vyhlídkovou lávkou, kde můžou návštěvníci pozorovat vlky v jejich autentickém
prostředí. Zázemí areálu je soustředěno do vstupního objektu, který v sobě
spojuje tradiční šumavskou architekturu a nejmodernější technologie se
špičkovými provozními parametry.
Návštěvnické centrum slouží k prezentaci vědeckých, didaktických a ekologických
aktivit správy Národního parku Šumava. Součástí prezentace je poskytování
informací o výskytu a způsobu života vlků v této oblasti. Areál centra se
skládá ze vstupní části a naučného okruhu. Vstupní část slouží jako zázemí pro
návštěvníky (informace, hygienické zázemí, občerstvení). Tvoří ji objekt
návštěvnického centra s dětským hřištěm, přístupovou cestou a parkovištěm pro
návštěvníky. Naučný okruh je určen především k prezentaci vlků v jejich
přirozeném prostředí.
Jednopodlažní objekt návštěvnického centra na půdorysu 30,0
x 11,5 m má sedlovou střechu s podkrovím, částečně je podsklepený. Jeho návrh vycházel
z místní stavební tradice - sedlová střecha asymetricky osazená na obdélníkové
hmotě přízemí. Přetažení střechy probíhá v podélném směru po celé délce budovy
a kryje tak vstupní prostor u vchodu.
Přístupové komunikace a parkoviště byly navrženy tak, aby se co nejpřirozeněji
začlenily do terénu. Uspořádány jsou v nepravidelných křivkách a s přírodním
štěrkovým nebo dlážděným povrchem. Parkovací stání byla záměrně členěna do
menších skupin nepravidelně rozmístěných v zeleni.
Objekt návštěvnického centra byl postaven ze
železobetonových konstrukcí (stěny, stropy 1. PP), zděných konstrukcí (nadzemní
podlaží) zastřešených dřevěnou rámovou konstrukcí, kde jsou hlavními nosnými
prvky trojkloubové rámy z lepeného dřeva, které tvoří sedlovou střechu objektu
se sklonem 42° na obě strany. Obvodový plášť má provětrávanou vzduchovou
mezeru, kde na nosné konstrukci je ve směru do exteriéru upevněn tepelný
izolant, dále provětrávaná vzduchová mezera a vnější plášť z prken na pero a
drážku. Upevnění na svislo na vodorovném laťovém roštu. Fasádu tvoří dřevěný
obklad z modřínových prken s ochranným transparentním nátěrem. Střešní
krytina: titanzinkový plech, fotovoltaické panely.
Celková spotřeba tepla pro vytápění a ohřev TV byla stanovena na 124 240 kWh/rok (vytápění 30 800 kWh/rok , TUV 93 440 kWh/rok), z toho 93,5% dodá tepelné čerpadlo a 6,5% dodá dotopový elektrický kotel.
Výběh vlků
Expozice ve volné krajině simuluje zážitky z pozorování přirozeně se pohybující zvěře. Naučný okruh je umístěn v souvislém lesním porostu, všechny jeho části byly navrženy s ohledem na zachování přírodního prostředí a autentického charakteru biotopu. Naučný okruh tvoří vyhlídková cesta, přecházející na vyhlídkovou lávku ve výběhu zvířat. Na trase je několik pozorovacích a odpočinkových míst, expozičním vyvrcholením je průchod rozsáhlým výběhem vlků.
Umístění výběhu vlků bylo zvoleno v atraktivním, velmi členitém a obtížně přístupném terénu. Cesta naučného okruhu zde přechází na vyhlídkovou lávku, vedenou středem výběhu ve výšce 3 - 4 m nad terénem. Návštěvníci tak mohou pozorovat výběh bez rušivého vjemu oplocení, zároveň tak byl zachován členitý terén. Lávka je široká 2,2 m a na několika místech ji doplňují rozšířená krytá pozorovací místa. Její konstrukci tvoří dřevěné prvky (lepené i rostlé), zavětrování a stabilizaci zajišťují ocelové trubky.
Výběh vlků se skládá z velkého expozičního a jednoho menšího (odstavného) výběhu. Jejich oplocení je z transparentního svařovaného pletiva na ocelových sloupcích, výška 3,5 m. Výběh je přístupný pro obsluhu a údržbu mimo zraky návštěvníků.
Lokalita velkého i odstavného výběhu je v členitém skalnatém terénu, který skýtá řadu příležitostí k vytvoření přirozeného úkrytu. Zachování mimořádného přírodního charakteru místa během stavebních prací bylo podmínkou úspěšné realizace záměru.
Do výběhu může být umístěno 8-10 zvířat. Krmena jsou ve spodní části výběhu v blízkosti provozního vjezdu do výběhu. V tomto místě je oplocený krmný prostor – dvůr o velikosti 5 x 10 m s přístřeškem. Jiná ochrana zvířat proti nepřízni počasí není nutná. Krmný dvůr je s hlavním a odstavným výběhem propojen šubry a brankou. Zvířata jsou krmena pouze v tomto prostoru a během krmení nemohou prostor opustit. Prostor zároveň slouží k oddělení části nebo celé smečky od velkého výběhu. To umožní provozní vstup do velkého výběhu a pravidelnou kontrolu zvířat veterinářem. K oddělení části smečky či jedince slouží přepouštěcí ulička se šubry a odstavný výběh.
Voda je do obou výběhů přiváděna z potoka, který prochází v blízkosti oplocení. Voda je jímána a svedena potrubím v nezámrzné hloubce do výběhu.
Expoziční cesta je záměrně vedena obtížným a členitým terénem, překonává několik kamenných morén a jeden mokřad a v místě oplocení expozičního výběhu přechází v pohodlnou lávku.
Lávka s celkovou délkou 240 m je třikrát lomená, její součástí jsou tři vyhlídky - dvě kryté pultovou střechou a jedna (koncová) nekrytá. Šířka lávky je 2,2 m, v místě vyhlídek 7,0 a 11,0 m. Lávka začíná na přechodovém betonovém pilíři a je rozdělena na 15 stejně dlouhých úseků s 15ti svislými a šikmými podporami založenými na betonové patky. Konstrukčně je lávka navržena ze dřeva a oceli. Sloupy a vzpěry jsou z odkorněných dřevěných kuláčů ø300 mm, příčníky lávky ø380 mm. Mostovku tvoří lepené dřevěné podélníky 140 x 550 mm, resp. 180 x 550 mm. Mezi podélníky jsou stabilizující ocelové pruty. Svršek lávky je z dubových fošen, zábradlí dřevěné sloupkové s dřevěným madlem a výplní z nerezové lankové sítě. Zastřešení má plechovou krytinu na fošnovém záklopu se sklonem 10°.
Realizace lávky byla navržena z menších opakujících se prvků, které bylo možné zavážet a montovat postupně za pomocí minijeřábu přímo z mostovky bez nutnosti souběžné staveništní komunikace.
Oplocení bylo řešeno systémově svařovanou sítí s oky výšky 203 + 103 cm, montovanou nad sebe na ocelové sloupky založené na monolitický betonový základ do nezámrzné hloubky.
Autorská zpráva
NÁVŠTĚVNICKÉ CENTRUM SRNÍ
Investor: Správa Národního parku Šumava
Architekt: AND, spol. s r.o., architektonický atelier - Ing. arch. Vratislav Danda, Ing. arch. Jaromír Kosnar, Ing. arch. Radovan Kupka; stavební část Ing. Tomáš Šmejkal, Ing. Eva Šmejkalová
Generální projektant: AND, spol. s r.o., architektonický atelier ve spolupráci s PPAA s.r.o.; vedoucí týmu Ing. arch. Vratislav Danda
Statika: TOBRYS s.r.o.
Interiér: Ing. arch. Kristina Ullmannová
Významní kooperanti: Atrea, Ing. Zdeněk Zikán - návrh systému vytápění a vzduchotechniky, energetická bilance, průkaz energetické náročnosti; VESKOM spol. s r.o. - zdroj tepla; Plzeňský projektový a architektonický atelier s.r.o. – TZB, PBŘ
Generální dodavatel stavby: POHL cz, a.s.
Náklady stavby: 72 mil. Kč
ZÁKLADNÍ KAPACITY STAVBY
Zaměstnanci: 5 osob; návštěvníci: léto - 870 návštěvníků/den, průměr mimo sezonu 75 návštěvníků/den; zdržení návštěvníků asi 4 hod.
Parkoviště: 50 osobních aut, 2 autobusy; plocha parkoviště 1089 m2
Délka návštěvnického okruhu: 1784 m
Délka oplocení výběhu vlků: 1100 m
Plocha výběhu vlků: 2,76 ha
Délka lávky: 240 m
Výška oplocení: 3,5 m
Objekt návštěvnického centra: zastavěná plocha 320,7 m2, obestavěný prostor 2745 m3, expoziční prostor 101,7 m2, přednáškový sál – 37 míst k sezení
Základní informace o objektu
Kategorie
Novostavby
Dokončení
2015
Komentáře ke článku
Zaujal mi výše uvedený článek. Zvláště údaje uvedené v části k energetice objektu. Např. jednotka kW/den postrádá fyzikální smysl. Spotřeba tepla na přípravu teplé vody (TV nikoliv TUV) indikuje, při měrné spotřebě 0,25 GJ/m3, každodenní spotřebu cca 3,7 m3. Dále není jasné z uvedených údajů v čem spočívá nízkoenergetické hodnocení. Prosím o vysvětlení. |
Registrace k zasílání newsletteru
Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

22. 1. 2023 16:33:01
Re: Rodinný dům Na Rade
Zase jedna pustá krabička.....ať žije architektura.....
22. 1. 2023 16:29:29
Re: Rezidence Oliva na Brumlovce v Praze 4
Konečně zase něco oblého. Dost těch fádních krabic! Jezdím kolem již leta na kole, škoda trochu té silnice......Blahopřeji
22. 1. 2023 16:29:27
Re: Rezidence Oliva na Brumlovce v Praze 4
Konečně zase něco oblého. Dost těch fádních krabic! Jezdím kolem již leta na kole, škoda trochu té silnice......Blahopřeji
20. 1. 2023 17:32:48
Re: Vídeňský palác prošel miliardovou modernizací
A co na to říká Klub za starou Prahu?
20. 1. 2023 17:26:32
Re: Interiér horského apartmánu
Můžete mi, prosím, vysvětlit rozdíl mezi "víkendovým apartmánem o výměře 110 m2", který má svého vlastníka, a bytem? Byty jsou definovány normou a mohou být i mnohem menší. Tak proč tohle není byt, když to má všechny jeho atributy? Pokud vím, tak název "apartmá" se používá v hotelích, když má host k dispozici pod jedním uzavřením víc pokojů. Ale kde se vzaly "apartmány"? Mimochodem - jestli není dítě levák, tak tomu stolku v dětském pokoji zoufale chybí světlo zleva.
20. 1. 2023 17:03:05
Re: Rodinný dům Dvě věže
Tak mě při prohlížení fotografií napadlo, že k zabydlenosti bytu patří tři K: Koberec, Knihy a Kytky. Tady je to jasně vidět. A pro mě ještě Obrazy.
4. 1. 2023 15:08:26
Re: Rekonstrukce parku Koliště v Brně
Ten Pospíšil napsal samé bláboly
2. 1. 2023 19:41:46
Re: Skleněná chalupa
Chalupa moc pěkná, jenom mi vrtá hlavou jedna věc: standardní součástí závazného stanoviska CHKO JH a AOPK ČR je z důvodu ochrany ptactva požadavek "Prosklené nečleněné souvislé plochy musí být vždy o max. ploše 2,0 m2, souvislé prosklené plochy o ploše větší musí být rozčleněny příčkami o šířce min. 10 cm tak, aby souvislá plocha bez členění byla max. o ploše 2,0 m2".. atd. Tady to tam asi zapomněli napsat.
27. 12. 2022 19:30:39
Re: Rostislav Švácha: Architektka Alena Šrámková
Nejhorší, nejméně přehledné, špatně fungijící, s holuby dokonce v Bille, je Wilsonovo nádraží, Každý, kdo je tam prvně, o cizincích nemluvě, tam bloudí, Na peronech se hodně kouří, všichni policajti z tepla haly ještě nikdy nevylezli, ale za to, Šrámková, nejhorší architekta poslední doby, nemůže.
20. 12. 2022 12:16:37
Re: Re: Re: Stavební zákon - blýská se na lepší časy?.
Spamy řešíme a neustále mažeme, pokaždé ale přichází z jiné adresy, navíc ve formě komentáře, tak jim nelze zcela zabránit. Jedná se většinou o "odpověď" na newsletter od čtenářů, jejichž počítač je zavirován a automaticky vir rozesílá dál. Snad se bude nová administrace stránek, kterou chystáme, umět se spamy lépe vypořádat.
19. 12. 2022 10:33:48
Re: Re: Stavební zákon - blýská se na lepší časy?.
Taky mě napadlo, že vlastě nevím, co tím chtěl básník říct. Mimo téma - dotaz pro administrátora: nedá se zabránit spamu s nabídkami půjček? Člověk už se ani nedostane k reakcím na starší články.
16. 12. 2022 14:14:59
Re: Libeňské Docky
Moc hezké. Ale je to už taková třešínka na dortu. Měli by dostat pochvalu všichni, kteří se na libeňákách podíleli úplně od začátku - podklady k dokumentaci k územnímu řízení a stavebnímu povolení (Ateliér A+R system s.r.o.), včetně dendroloogického průzkumu, podkladů ke kácení dřevin, sadových úprav, posouzení vlivu na životní prostředí ... Když už je vše dokonale připravené, tak se pak navrhují i pěkné stavby. Ale ta příprava, ta je taky velmi důležitá pro to, aby mohla vzniknou takováto čtvrť holandského typu na Vltavě. Vzpomínka na libeňáky, když se začínalo: https://www.uschovna.cz/zasilka/FSBH3R4FRUL4HAI9-ILH/
14. 12. 2022 18:34:57
Re: Česká stopa na MS v Kataru nechybí
Ano, je to skvělé a udivující, když víme, a historicky je prokázané, že pálená keramika do Evropy přišla s muslimskou vírou v 1.tisíciletí letopočtu přes Španělsko. To znamená, že kvalita a design českého výrobce (tedy výrobních závodů v ČR) je na nejlepší dosažitelné úrovni, jako ve světě výrobci dosahují. Skvělý úspěch přátelé v Lasselsbergeru!
14. 12. 2022 18:29:03
Re: Stavební zákon - blýská se na lepší časy?
Hle, jak lze mnoha slovy a mnoha větami napsat hodně řádků, ale přitom čtenářům prakticky nic neříci, tedy cokoliv, co by blíže vysvětlovalo, o co v té tzv. "integraci" půjde. Zejména u velkého kritika Jana Kasla to překvapuje.
14. 12. 2022 18:21:23
Re: Libeňské Docky
Tak já budu zase za škarohlída, i když mě to netěší. Ale páni architekti, opravdu je nutné to neustále se opakující klišé, že teprve když okna nejsou nad sebou a ideálně je každé jinak velké, pak je to ta pravá architektura? Jak je potom možné, že stovky let to fungovalo přesně naopak a vznikly neskutečně dobré stavby, z nichž mnohé ta staletí přetrvaly? Je to naše trauma z paneláků, že už neumíme navrhnout normální barák, kde i fasáda má řád a logiku? (Třeba i statickou, protože jak debilně se přenášejí síly z těch mimochodných meziokenních pilířů, byť chápu, že ty obvodové stěny třeba nejsou nosné, že?) No nic, to je jen takové popíchnutí, jinak samozřejmě dík za každý urbanisticky aspoň trochu promyšlený počin, sloužící bydlení a navíc rehabilitující brownfield, abych nebyl jen negativní. :)
14. 12. 2022 17:16:48
Re: Libeňské Docky
Slušelo by se zmínit, že návrh urbanismu celé lokality vzešel z mezinárodního workshopu a vítězného návrhu libereckého SIALu někdy kolem roku 2000. Po povodních se muselo několik let počkat, než se lidé přestanou bát bydlet u vody. Nicméně mě těší, že původní koncept přežil.
14. 12. 2022 14:26:27
Re: Libeňské Docky
Jste dobrý kluci! Pěkný je to.
4. 12. 2022 19:03:52
Re: Rodinný dům na západním okraji Prahy
Tak tohle je přesně případ, kdy má někdo vysněný dům, ale je mu jedno, že se vůbec nehodí na pozemek (navážka na svahu - chudáci sousedi) ani mezi okolní stavby (šikmé střechy). Čiší z toho bezohlednost investora. A pokud jde o požadavky území studie - i kdyby nebyla platná, je to hlavně zodpovědnost projektanta, aby jeho návrh odpovídal charakteru území.
28. 11. 2022 20:35:14
Re: Bytový dům v Pardubicích
Dvanáct bytů a čtyři garáže, to je pro okolí opravdu terno. Kam dají auta ti ostatní?
22. 11. 2022 19:21:21
Re: Re: Stěrka – recept proti nudě v interiéru, dotaz.
Hezký večer, určitě na stěny je náš povrch více než vhodný především do koupelen, odstíny umíme ve více než 100 variantách. Co se týče stropu, tak si myslím, že to až tak nutné není. Prosím, pokud máte zájem, zavolejte našemu technikovi, panu Filipu Svobodovi, +420 774 682 003 Budeme se těšít