Nejdelší most světa měří asi jako vzdálenost z Prahy do Aše

Nejdelší most světa měří asi jako vzdálenost z Prahy do Aše

(1. 7. 2011) Peking/Praha 30. června (ČTK) - Dnešním zahájením provozu na železniční trati mezi čínskými městy Peking a Šanghaj byly zprovozněny dva nejdelší mosty světa. Primát ode dneška drží Velký most mezi Tan-jangem a Kchun-šanem s téměř 165 kilometry (zhruba jako vzdálenost z Prahy do Aše) následován skoro 114 kilometrů dlouhým Tiencinským velkým mostem. Oba mosty překonaly dosud nejdelší most světa, Velký most Wej-che v středu Číny. Ten byl otevřen loni 6. února, měří 79,7 kilometru a je součástí železniční na trati mezi městy Čeng-čou v provincii Che-nan a Si-an v provincii Šen-si.

 
 
 
 

Nejdelší most světa měří asi jako vzdálenost z Prahy do Aše

Peking/Praha 30. června (ČTK) - Dnešním zahájením provozu na železniční trati mezi čínskými městy Peking a Šanghaj byly zprovozněny dva nejdelší mosty světa. Primát ode dneška drží Velký most mezi Tan-jangem a Kchun-šanem s téměř 165 kilometry (zhruba jako vzdálenost z Prahy do Aše) následován skoro 114 kilometrů dlouhým Tiencinským velkým mostem. Oba mosty překonaly dosud nejdelší most světa, Velký most Wej-che v středu Číny. Ten byl otevřen loni 6. února, měří 79,7 kilometru a je součástí železniční na trati mezi městy Čeng-čou v provincii Che-nan a Si-an v provincii Šen-si.

V rekordních tabulkách je mezi prvními deseti nejdelšími mosty již sedm mostů z Číny. Dnes se na páté místo zařadil Pekingský velký most na stejné železniční trati (přes 48 km), šestý je ode dneška silniční Most Čching-tao, jenž je s délkou 42,5 kilometru nejdelším mostem přes vodu (o více než čtyři kilometry překonal dosud nejdelší přesvodní Most přes jezero Pontchartrain v USA).

Nejdelší mosty světa:

Pořadí Název Délka (m) Země Rok otevření Typ
1. Velký most mezi Tan-jangem a Kchun-šanem 164.800 Čína (na trati z Pekingu do Šanghaje) 2011 železniční
2 Tiencinský velký most 113.700 Čína (na trati z Pekingu do Šanghaje) 2011 železniční
3. Velký most Wej-che 79.732 Čína (na trati mezi městy Čeng-čou v provincii Che-nan a Si-an v provincii Šen-si) 2010 železniční
4. Bangnajská magistrála 54.000 Thajsko 2000 silniční
5. Pekingský velký most 48.153 Čína (na trati z Pekingu do Šanghaje) 2011 železniční
6. Most Čching-tao 42.500 Čína 2011 silniční (*)
7. Most přes jezero Pontchartrain 38.442 USA 1956 silniční
8. Most přes Manchacké bažiny 36.710 USA 1970 silniční
9. Most Jang-cchun 35.812 Čína (na trati z Pekingu do Tiencinu) 2007 železniční
10. Most přes zátoku Chang-čou 35.673 Čína 2007 silniční

* - nejdelší most přes vodu

Video na novinky.cz

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Doprava/infrastruktura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

25. 5. 2020 17:38:58

Re: Interiér rodinného domu

Jako uživatelka bych měla k Vašemu návrhu několik výhrad, ačkoli je interiér na pohled impozantní : 1) podle velikosti ložnice a postlelí odhaduji, že kuchyň bude mít rozměry cca 4x5 m. I když velká kuchyň je krásná, současně by měla šetřit nohy kuchařky, která kromě vaření je možná celý den pracovně na nohou a ještě obstarává malé děti. Víte jak se naběhá s hrncem špaget po kuchyni, než ho někam umístí? A další cca 3 m k jídelnímu stolu, když chce servírovat. Nechtěla bych to. Kuchyň, kde se nestoluje, má být prostorná, praktická, ale ne rozlehlá! 2) Ložnice na opačné straně domu od WC vám nebude vadit, dokud budete mladí a zcela zdraví. Potom si zařídíte raději ložnici v sousední koupelně, než bloudit po celém domě. 3) chválím nápad dvoupostele s prostředním madlem v dětském pokoli. Skvělý nápad s multifunkční a velkokapacitní pohovky s postelemi pro hostinský pokoj (nebo do obýváku). Ale rodičům se dvěma dětmi i stejného pohlaví, bych zcela určitě, po všech svých zkušenostech, doporučila raději dva malé pokojíky než jeden společný. Možná ten společný tak max. max. do 5. třídy. Ale pak by jej muselo být možné rozdělit na dva. P.S. Pohled z pohovky obýváku do přírody může být úchvatný, na krb také. Přesto bych umožnila pro konzervativce i pohled na obrazovku TV - pohovka jak stvořená pro domácí kino! Je mi líto, ale snaha po umění tady, podle mne, převyšuje funkčnost a praktičnost. Měly by být v rovnováze. Člověku běžně nestačí jen se dívat, v bytě musí i příjemně žít.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz