Neobsazených kanceláří je v centru Prahy nejvíce v historii

Neobsazených kanceláří je v centru Prahy nejvíce v historii

(29. 4. 2013) (ČTK) - Neobsazenost kanceláří v centru Prahy dosáhla 14 procent, což je nejvíce v novodobé historii. Celkem je zde volných 63 tisíc metrů čtverečních moderních kancelářských prostor. Vyplývá to v minulém týdnu zveřejněné analýzy poradenské společnosti DTZ.

 
 
 
 

Neobsazených kanceláří je v centru Prahy nejvíce v historii

(ČTK) - Neobsazenost kanceláří v centru Prahy dosáhla 14 procent, což je nejvíce v novodobé historii. Celkem je zde volných 63 tisíc metrů čtverečních moderních kancelářských prostor. Vyplývá to v minulém týdnu zveřejněné analýzy poradenské společnosti DTZ.

ilustrační foto
Značnému riziku "vylidnění" jsou vystaveny hlavně starší budovy na Praze 1 a 2. "Mnoho velkých firem se stěhuje nebo bude stěhovat do moderních budov. To, co po odchodu PWC (dříve PricewaterhouseCoopers) na Prahu 4 potkalo Kateřinská Business Centrum, tedy výrazný nárůst neobsazenosti odchodem velkého nájemce, může potkat více objektů," upozorňuje vedoucí oddělení pronajímatelů DTZ Pavel Domalewski.

Fluktuace nájemců v samotném centru je podle DTZ dána i postupných obsazováním komplexu Florentinum, kterému se daří získávat nájemce ze starších kancelářských budov. "Tento trend dokládá například předpronájem společnosti Ernst & Young, jež si v budovaném areálu na Florenci zkraje letošního roku zabrala 9200 metrů čtverečních, nebo právní kancelář Havel, Holásek & Partners s předpronajatými 4660 metry čtverečními," tvrdí DTZ.

Do výsledků prvního čtvrtletí letošního roku se promítlo fyzické dokončení přesunů či konsolidací ohlášených od roku 2011. Vedle odchodu PWC do objektu City Green Court patří k nejvýznamnějším změnám odchod části Komerční banky ze Slovanského domu do nové centrály na Praze 5 - Stodůlky, opuštění 2300 metrů čtverečních v kancelářském projektu na ulici Pekařská společností SAP nebo přestěhování Mediatelu ze sídla o rozloze 5500 metrů čtverečních v pražském Karlíně do BB centra na Praze 4. Na očekávané zvyšování neobsazenosti bude mít podle poradenské společnosti vliv také dokončení několika spekulativních developerských projektů, zejména v oblasti Prahy 8.

Odchod velkých nájemců může na druhou stranu snížit požadované nájemné. Část majitelů už nyní také začala investovat do zvyšování kvality budov, což by mělo přilákat nové zájemce. "Centrum bude stále atraktivní pro nájemce z určitých sektorů: pro právnické firmy a některé poradenské společnosti či subjekty, které vyžadují prestižní centrální polohu kanceláří," tvrdí vedoucí oddělení nájemců v DTZ Václav Bouček.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Administrativa

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

25. 5. 2020 17:38:58

Re: Interiér rodinného domu

Jako uživatelka bych měla k Vašemu návrhu několik výhrad, ačkoli je interiér na pohled impozantní : 1) podle velikosti ložnice a postlelí odhaduji, že kuchyň bude mít rozměry cca 4x5 m. I když velká kuchyň je krásná, současně by měla šetřit nohy kuchařky, která kromě vaření je možná celý den pracovně na nohou a ještě obstarává malé děti. Víte jak se naběhá s hrncem špaget po kuchyni, než ho někam umístí? A další cca 3 m k jídelnímu stolu, když chce servírovat. Nechtěla bych to. Kuchyň, kde se nestoluje, má být prostorná, praktická, ale ne rozlehlá! 2) Ložnice na opačné straně domu od WC vám nebude vadit, dokud budete mladí a zcela zdraví. Potom si zařídíte raději ložnici v sousední koupelně, než bloudit po celém domě. 3) chválím nápad dvoupostele s prostředním madlem v dětském pokoli. Skvělý nápad s multifunkční a velkokapacitní pohovky s postelemi pro hostinský pokoj (nebo do obýváku). Ale rodičům se dvěma dětmi i stejného pohlaví, bych zcela určitě, po všech svých zkušenostech, doporučila raději dva malé pokojíky než jeden společný. Možná ten společný tak max. max. do 5. třídy. Ale pak by jej muselo být možné rozdělit na dva. P.S. Pohled z pohovky obýváku do přírody může být úchvatný, na krb také. Přesto bych umožnila pro konzervativce i pohled na obrazovku TV - pohovka jak stvořená pro domácí kino! Je mi líto, ale snaha po umění tady, podle mne, převyšuje funkčnost a praktičnost. Měly by být v rovnováze. Člověku běžně nestačí jen se dívat, v bytě musí i příjemně žít.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz