Neumarkovi opět v Brně

Neumarkovi opět v Brně

(14. 7. 2023) Autorem architektonické podoby náhrobku je Svatopluk Sládeček

 
 
 
 

Neumarkovi opět v Brně

Z Velké Británie a Švýcarska dorazí do Brna potomci kdysi ikonické průmyslnické rodiny Neumark, která od poloviny 19. století podnikala v Brně ve vlnařském průmyslu a podílela se tak na tvorbě fenoménu moravského Manchesteru. Zakladatelem rodinné firmy byl Paul Neumark, který v roce 1881 založil v Brně firmu na výrobu vlněných látek v dnešní Přízové ulici. Po jeho smrti v roce 1906 se dědici firmy stala jeho žena Fanni a následně i děti Georg, Walter, Otto a Emily. Výrobky brněnské firmy Neumark se vyvážely prakticky do celého světa a členové rodiny byli také konzuly Velké Británie. V roce 1926 si Walter Neumark nechal podle projektu Ernsta Wiesnera postavit na Vinařské ulici vlastní vilu, ve které však 16.3.1939 spáchal sebevraždu. Právě nacistická a následně komunistická totalita definitivně utnula životy a podnikání této rodiny v Brně. V roce 1988 byla nakonec zlikvidován náhrobek rodiny na brněnském Ústředním hřbitově.

Právě tato křivda se stala podnětem občanské iniciativy, jejíž cílem bylo vytvořit nový a důstojný náhrobek. Ten byl v červnu letošního roku realizován podle návrhu brněnského ateliéru newwork. K odhalení náhrobku dojde v pondělí 17. července v 10.00 na Ústředním hřbitově města Brna, ve skupině 106, číslo hrobku 98-100, a to za účasti přibližně 10 potomků rodiny Neumark, kteří dnes žijí převážně ve Velké Británii a Švýcarsku. ,,Snahou naší iniciativy bylo napravit historickou křivdu a připomenout rodinu Neumark, která se ještě před světovou válkou podílela mimo jiné na ekonomické prosperitě města Brna.“ Říká Michal Doležel, zastupitel Jihomoravského kraje a iniciátor obnovy náhrobku. O den později, v úterý 18. července od 17.00, pak bude ve vile Stiassni na Hroznové ulici probíhat moderovaná beseda s potomky, určená pro širokou veřejnost. Náhrobek v hodnotě 450 tisíc korun vznikl za přispění Jihomoravského kraje, Statutárního města Brna, veřejné sbírce a díky spolku Štetl. 
Michal Doležel,
zastupitel Jihomoravského kraje,

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2023 a href="https://bmone.cz/" target="_blank"Business Media One, s. r. o./a Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: a href="mailto:stavbaweb@bmone.cz"stavbaweb@bmone.cz/a