Neutelings Riedijk Architects: Kulturní dům Eemhuis

Neutelings Riedijk Architects: Kulturní dům Eemhuis

(18. 6. 2014) Eemhuis v sobě slučuje městskou knihovnu, regionální archiv, uměleckou školu a výstavní prostory. Pro veřejnost byl otevřen letos. Podle předpokladů města se v kulturním domě očekává ročně více než osm set tisíc návštěvníků.
Stavba je součástí přestavby větší oblasti blízko městského centra. V jejím vertikálním uspořádání jsou všechny čtyři programy naskládány na sebe a spojeny mohutným schodištěm.

 
 
 
 

Neutelings Riedijk Architects: Kulturní dům Eemhuis

Eemhuis v sobě slučuje městskou knihovnu, regionální archiv, uměleckou školu a výstavní prostory. Pro veřejnost byl otevřen letos. Podle předpokladů města se v kulturním domě očekává ročně více než osm set tisíc návštěvníků.
Stavba je součástí přestavby větší oblasti blízko městského centra. V jejím vertikálním uspořádání jsou všechny čtyři programy naskládány na sebe a spojeny mohutným schodištěm.

Architekti: Neutelings Riedijk Architects
Klient: City of Amersfoort
Místo: Eemplein, Amersfoort, Nizozemí
Statika: ABT Adviesbureau voor Bouwtechniek
Stavební fyzika: DGMR Raadgevend Ingenieurs
Technické instalace: HE Adviseurs, Rotterdam
Rozpočet: BBN Adviseurs, Amsterdam
Generální dodavatel: Dura Vermeer Bouw bv
Stavební management a dozor: Royal Haskoning DHV
Plocha: 16 000 m2
Realizace: 2013
Foto: Scagliolabrakke, Neutelings Riedijk ArchitectenVenkovní veřejný prostor pokračuje do interiéru budovy. V přízemí se náměstí mění na zastřešenou plazzu s velkou kavárnou a vstupy do různých funkčních částí. Výstavní centrum se nachází přímo vedle náměstí v přízemí. Má velký hlavní sál, zpola v suterénu, a je obklopen enfiládou menších výstavních místností.

Knihovna je náměstím se stupňovitými informačními terasami a je prodloužením městského náměstí, odkud návštěvníci přicházejí nahoru do hlavního podlaží knihovny. Na vrcholu schodiště se knihovna rozlévá do obrovského otevřeného prostoru s hromadami knih a do čítáren a studoven s výhledem na město. Nad tím se vznáší objem archivu, který tvoří strop prostoru pod sebou.

Poslední podlaží patří umělecké škole. Tři oddělení (divadlo a tanec, výtvarné umění, hudební škola) jsou každé v odděleném objektu, jejichž konzoly korunují celý komplex.Fasády jsou složeny z klasické tripartity uložené regulačním plánem. Sokl je z 30cm protáhlých glazovaných cihel, zesilujících horizontální účinek obložení. Koruna budovy je obložena plechovými panely, tečkovanými polokulovým vzorem, které zvyšují „odcizenost“ horních vykonzolovaných objemů proti severním holandským mrakům.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Kultura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz