Nízkoenergetické bytové domy v Letohradě

Nízkoenergetické bytové domy v Letohradě

(16. 11. 2008)

 
 
 
 

Nízkoenergetické bytové domy v Letohradě

Studentská soutěž „Nízkoenergetická výstavba“
Lukáš Bureš, Miroslav Urban

V rámci soutěže „Energetický projekt roku 2004“, která byla vyhlášena Ministerstvem průmyslu a obchodu, Českou energetickou agenturou, ABF, a. s., a společností Enviros, s. r. o., byla společností Enviros vypsána zvláštní cena ve studentské kategorii, a to pro studenty vyšších ročníků fakulty stavební a fakulty architektury. Porota ocenila tři vybrané studentské projekty: soběstačnou bytovou jednotku Filipa Dubského, nízkoenergetický a nízkonákladový bytový dům v Letohradě autorů Lukáše Bureše a Miroslava Urbana a bytový komplex Suchdol postgraduálního studentského týmu ETUS. První dva projekty představujeme.
Výherci se zúčastnili týdenního poznávacího zájezdu po nízkoenergetických stavbách v Nizozemí. (O letošním ročníku soutěže viz www.enviros.cz).Město Letohrad se nalézá v malebném údolí Tiché Orlice, v podhůří Orlických hor. Pozemek je situován východně od centra města, v zástavbě převážně čtyřpodlažních bytových domů.
Požadavkem zadavatele bylo vytvořit malometrážní startovní byty. Důraz byl kladen na nízkou pořizovací cenu a nízké provozní náklady. Projekt bytového domu vznikal ve spolupráci architekta a specialisty na technologická zařízení budov, a to už od prvních koncepčních návrhů.
Obdélníkový tvar budovy vyplynul z urbanistického kontextu a celkové idey návrhu. Dispozice jednotlivých bytů vznikaly na základě myšlenky tzv. teplotního zónování budovy, podle které je objekt rozdělen na vytápěnou, temperovanou a nevytápěnou část.
Pavlač v severní fasádě domu představuje nevytápěnou zónu, která tlumí účinky povětrnostních vlivů. Jižní strana objektu, kam jsou situovány obytné místnosti, je opatřena vzduchovými kolektory, které pomáhají maximálně využít slunečního záření. Kolektory jsou součástí systému hybridního větrání, které spolu s nuceným větráním s rekuperací zajišťují tepelnou pohodu v jednotlivých bytech. Větrání okny je umožněno.
Jednotlivé byty jsou napojeny na centrální horkovod. Bytové předávací stanice zajišťují ohřev teplé vody a částečné vytápění bytů při nižších teplotách. Napojení na CZT bylo umožněno uvolněním kapacity stávající výtopny okolních objektů, které byly v nedávné době zatepleny.
Doplňkový zdroj tepla pro možný ohřev vody v letním období — solární kolektory — není uvažován, a to pro značné investiční náklady.
Pro konstrukce 1. NP a 2. NP jsou převážně zamýšleny těžké materiály, a to proto, že bude využito jejich hmotnosti pro akumulaci tepla.
3. NP je navrženo jako dřevěný sendvič, aby se tak předešlo přehřívání podstřešních prostor v letním období.

Autoři: Lukáš Bureš, Miroslav Urban
Zastavěná plocha: 492 m2
Počet bytů/počet osob: 20/65
Podlahová plocha bytů: 1000 m2
Celkový vytápěný objem: 2670 m3
Nevytápěný objem: 78 m3
Celková potřeba tepla CZT: 135,5 MWh/rok
Celková potřeba energie: 163,3 MWh/rok
Celková potřeba tepla na vytápění: 44,5 kWh/m2 rok
Skutečná potřeba tepla CZT: 135,5 kWh/m2 rok
Celková spotřeba energie — objekt: 163,3 kWh/m2
Geometrická charakteristika budovy: 0,7 m-1
Předpokládaná měrná potřeba tepla na vytápění ev: 16,7 kWh/m3
Stupeň energetické náročnosti budovy SEN: 43 %


Publikováno ve stavbě č. 1/2006

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Projekty

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

19. 2. 2020 11:04:39

Re: Re: Pankrác.

Je nyní 6141.

18. 2. 2020 22:08:26

Re: Žaloba ombudsmanky kvůli Šantovce Tower

Druhá největší městská památková rezervace Olomouc má pro svoji ochranu vyhlášené ochranné pásmo, které ale nic nechrání - chybí v něm totiž výrok... Magistrátní památkáři si tak flexibilně vymýšlejí podmínky ochrany či neochrany jak se jim zamane a jak kdo přitlačí. A nemohou si to vynachválit: v památkově identickém území sem tam zamítnou nadstavbu rodinného domu a sem tam „pustí“ 22 patrový mrakodrap, jak je vidět. Dovolím si prognózu: dojemná shoda mezi špičkami už několikáté olomoucké politické garnitury a úředníky magistrátu už prošla mnohokrát ohněm, a je na ni 100% spolehnutí. Jen pro připomenutí: 3-letá nečinnost magistrátu při soudem nařízené nápravě zrušené části územního plánu a při nevyhlášení dílčí stavební uzávěry, kladné stanovisko šéfky magistrátních památkářů (na třetí pokus) poté co ho 2x zrušil nadřízený orgán. A abych nezapomněla na „zásluhy“ jednoho z největších malých mužů Olomouce – ministra kultury Staňka, který tak dlouho odkládal jednoznačné rozhodnutí svého ministerstva k této cause, až ho pro jistotu raději vůbec nestihl udělat. Nebojte. Klapne to, A když bude nejhůř, pan Křeček není paní Šabatová. Šantovka Tower bude! A protože žijeme v právní státě, který garantuje rovnost šancí a předvídatelnost práva, po Šantovka Tower začnou v prstenci ochranného pásma kolem Městské památkové rezervace vyrůstat další a další a hanácké mrakodrápky. Magistrát totiž už nebude moci otočit na obrtlíku a další stavby nepovolit. Protože precedent je precedent, tak proč toho nevyužít? Byty v oblacích, z jejichž oken se při nedělním vepřo-zelo-knedlo a lahváči budete moci dívat na barokní skvosty hluboko pod vámi…No řekněte: kdo to má? Myslíte, že bude o zájemce nouze? A město Olomouc konečně prolomí svoji provinciálnost, konečně prorazí a stane se urbanistickou raritou Evropy. Ne kvůli už dávnou okoukanému historickému jádru, ale kvůli náhrdelníků „Nabob“ Towerů kolem něj.

18. 2. 2020 13:03:55

Re: Chata u jezera

siuper

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz